şükela:  tümü | bugün
 • savaşa son noktayı aslında rusya ile abd koydu.ruslar polonya-varşova hattından almanları temizledi abd'de atom bombası ile son noktayı koydu olan insanlığa oldu yine.
 • sidikli rusların süper güç olmasıyla sonuçlanmıştır.
 • aslında üzerine güzel varsayımsal politik ve sosyolojik senaryoların, teorilerin kurulabileceği ilginç bir konudur.
 • 2. dünya savaşı'nın kazananı yoktur. kağıt üzerinde belki bir amerika kazandı diyebiliriz. rusya'ya gelecek olursak, kendi mega ideası için milyonlarca insanı gulag kamplarında öldüren, önüne kim çıkarsa hücresini yaşatmayan stalin, devlet başkanları arasında tek kazanandır bu savaş sürecinde. milyonları hunharca öldüren bu despot, almanların kendi ana vatanından kökünü kazımasıyla kendisinden nefret eden rus halkının, milyonların ölümüne neden olmasına rağmen tekrardan sevdiği, saydığı bir lider haline dönüşmüştür. bu dönüşüm, stalin için birşey ifade etmiyordu çünkü milyonlarca insanı (bu sefer de çoğunluğu yahudiler olmak üzere) yine gulag kamplarına yargısız infazlara yollamaya devam etti. savaş çıkmasaydı, yıllarca hüküm sürememe olasılığı olan bu psikopat, almanlara karşı alınan zaferle ölümüne, yani 70'li yaşlarına kadar iktidarda kalmayı başardı.

  rusya için bir galip arıyorsanız, o da devasa bir ülkenin 20 milyon vatandaşının ölümünden sorumlu bir psikopattır.

  (bkz: joseph stalin)
 • 2. dunya savasi'na rusya isimli bir devlet girseydi olabilecek bir durumdur fakat o donemde rusya isimli bir devlet yoktu.
 • bu konuda çok açık bir gerçek var: amerikalılar, 2. dünya savaşında yakından tanıdıkları rusların felsefi ve teknolojik olarak yanlış yolda olduğunu anladılar. daha korktukları alman ve japonları ise kendileri için icad yapan teknik milletler olarak kullanmayı seçtiler. tıpkı bizi ve yunanistan'ı petrol bölgelerine ve abd'nin sevmediği slav -ortadoğu milletlerine sınır bekçisi olarak kullanmayı seçtikleri gibi.
  ve ruslara istediklerinden bile fazla toprak verip yıllarca boş işlerle uyumalarını sağlayıp, istedikleri küresel kapitalizmi kurdular.
  rusya mevzuya uyandığında türkiye, italya, suriye gibi ülkelere ajan istilası yaptı ama çok geçti.
  sonuçta rusya zafer çığlıkları atarken bir 50 yıl kaybetti ve bunu şimdi anlıyor!
 • 2. dünya savaşını amerikan filmlerinden öğrenenler için şaşırtıcıdır.

  ek olarak 90'larda da o kadar çok vietnam filmi vardı ki yankilerin vietnam'da yenildiğini öğrenince bizim kuşak ilk gençliğinde baya bi şaşırmıştı.
 • inanılmaz bir doğa olayı, dehşet içindeyim şu an.