şükela:  tümü | bugün
  • ciddi anlamda fiyatlar yükselmiş durumda. önceden 20 bin liraya gayet güzel araçlar alınırken şimdi 25 bine doğru düzgün araç bulamıyoruz.

aslında bunlar daha iyi günler. alacak olan varsa hemen alsın. doların 3 lira olması sıfır araç piyasasına yansımamış durumda. kur bu seviyelerde gideceğinden ekim ayı gibi fiyatlar daha da zamlanacak.
  • doğru önermedir.

dikkat ettiğim 99-2000 model birçok aracın (leşlerden bahsetmiyorum) fiyatları 20-30 küsür civarında lan. lan olm 15-16 yaşında arabalara istenen paralara bak. anladık malınız değerli ama bokunu da çıkartmayın sayın amına koyduklarım. klasik araba ya da klasik model spor araba bakmıyoruz. ya da muscle serisi araba da bakmıyoruz. bildiğin standart arabalardan bahsediyorum. eski ama lüks müks segment de değil bahsettiğim.

ben de şu sıralar araba almaya niyetliyim ancak ne zaman muhtelif sitelere girsem ebenizi sikeyim alın götünüze sokun arabanızı deyip kapatıyorum sayfayı. ölücü kesinlikle değilim ancak hak etmeyen birçok aracın "benim malım çok değerlidir. bizde fiyat bu işinize gelirse.." tribindeki yavşak kaprisli sahipleri yüzünden bir türlü doğru düzgün araç bulamıyorum. sanki pontiac satıyor herkes. evet serbest piyasa ekonomisi, herkesin mal değeri kendinedir kardeşim de bir de toplumda genel geçer ücret değer anlayışı vardır. bundan bihaber çoğu.

ha piyasası desen, adamın biri yazmış bir fiyat, herkes aynı civarda kendi aracına fiyat biçmiş, olmuş sana aracın piyasası.. hayır birçoğunun reel piyasası o değil. ederle alakası olmayan copy/paste piyasa anlayışının da ayrıca amk.
  • şu anki durumun nedeni işsizliktir. bugün arabamı sattım ve iki gündür yeni araba araştırıyorum, satılık neredeyse bütün arabaların tescil tarihi 1 ay öncesi veya 2 ay öncesi yani hepsi de yeni almış arabayı, yani alıp satıp kar eden insanlar. gerçekten sahibinden satılık yıllarca binmiş hatta bir yıldır binen bir ilana rastlamadım. bu adamlar arabayı turlu çakallık, turlu laf salatası ile alıyor üzerine %5-%10 koyup satıyor ve yine bu tarz bir çakal arabayı alıyor sonra o da aynı şekilde üzerine koyup satıyor. sonuç: piyasası nerden baksan %15-30 arası yükselmiş bir araç.. e gerçek binicisi ve satıcısı da bu rakamları goruyor, o bu kadar ederse benimki şu kadar eder diyor hoop piyasa fırladı..

sayın amına koduklarım! hiç biriniz satamıyorsunuz arabanızı! aylardır favori ilanımda duran araçlar değişmedi, mesaj atıyorum, arıyorum turlu artistlikler, yok paran cebinde kalsın demeler... e göt satamıyorsun işte o paraya... 4 bin lira düşeceksin ve ben gelip nakit parayı eline sayıp alacam !! neyin artistliğindesin??

not: 4 bin lira duşeceksin dediğim de 79 istiyor adam!! düş 75e bineyim üstüne, vurayım kırbacı!
  • 2010'da atamam yapildi maasim oldu. ta o zamanlardan beri ayni segment hatta ayni marka ve model araligindaki araclari surekli takip ederim, 2000-2005 model arasi hyundai-honda-renault-seat-pegueot-opel-wolkswagen'in kucuk araclari assagi yukari 14-16bin liradi. simdi 24-26 bin araligindalar. ulan hangi meta 5 yilda 10 bin deger koyar uzerine. altindan hizli yukseliyor hayvanogluhayvanlar. yanlarina yaklasilmaz oldu iyice. hayirlisi bakalim.
  • sıfır araçlarda fiyat artışı hiç yokmuş gibi davranan şark kurnazı,pazarlık manyağı kişilerin serzenişi. adam dolar 2.2 tl iken 20.000$ eden bir araç almış, 2 yıl kullanmış, şimdi aynı aracın sıfırı 60.000tl olmuş, o da 2 yaşındaki sorunsuz,kazasız aracını donanımına göre 45-50den satmak istiyor. istemiyorsan git 10-15k fazla verip 3 ay bekleyip sıfır km araç al. alamıyorsan da herife çemkirme. ben de 2.el aldım, adam 1 yaşındaki aracını aldığı fiyatın üstüne 1000tl koyarak sattı.
  • eveet bahsi geçen arkadaşlar gelmeye başladı sanırım. baktığım araç 2008-2009 model 3.20d coupe. arabayı ilk alan adamımız dolar kuru 1.2-1.4tl aralığında iken 70,000€ eden bir araç almış. 6-7 hatta neredeyse 8 yıl kullanmış şimdi aracın sıfırının üretimi yok, yerine gelen 4.20d var, sıfırı 207.000 lira olmuş, yani 69.000€ civarı aa yani sıfır aldığı fiyat.. hmm dolar ne olmuş 3.05 civarı bir yerlerde sanki. 213.500 lira istesin bari.. çünkü 79 bin lira isteyerek çok pis zarar etmiş oluyor, yazık değil mi ona? alırken 85-90 bin türk lirasına aldı evet ama euro arttı. ben uyarayım arkadaşı, hemen 200 bin lira istesin!
  • sıfır araçların zamlanmasından dolayı gerçekleşen durumdur.

60 bin tl'den aşağı sıfır araba olmayan ülkede, ikinci elde fiyatların yükselmesi gayet doğaldır.

geçen gün toyota türkiye genel müdürünü dinledim de, son kur dalgasıyla başlangıç fiyatları 50 bin tl'den 60 bin tl'lere çıktı, bu dalgalar sürerse sene sonunda başlangıç fiyatları 75 bin tl'ye çıkacak demişti.

doların euronun daha da artacağı düşünülüyorsa şu anki fiyatlar da alım yapmak için uygundur.
  • 2015 eylül maaşların çok düşük olması nedeniyledir
  • sıkıntılı zamanlardır. götü boklu mini cooper'ın sıfırı olmuş 130 bin kağıt, sikik eski modellerine bile 80 küsür bin istiyorlar.
  • bugün 2008 model focus tdci mı 28500 tl ye satarak desteklediğim, 2011 model focus tdci yi 28000 tl ye alarak curuttugum tespit.