şükela:  tümü | bugün
 • ticaret bakanlığı tarafından resmi gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre, yetki belgesi alma ya da faaliyet alanını uygun hale getirme şartları 31/08/2020 tarihine kadar uzatıldı. yönetmeliğe göre piyasada "al-sat"çı olarak bilinen kişiler en fazla 3 araç alıp satabilecek. kotanın dışına çıkanlara ise ağır para cezaları kesilmesi hedefleniyor.

  kaynak
 • artık ruhsat muamelecisi gibi 40 kişilik vekalet ekipleri kurulmasına sebebiyet verecek uygulamadır. bizim millet hülle konusunda profesör seviyesindedir. kadük bir düzenleme olarak kalır.
  edit:imla
 • sadece devletin kendi kazansın ya da zengin olan iş yapsın isteniyor. orta sınıf nasıl mı yok edilir, kişilerin alternatif kazanç yollarını kapatmakla. arac alıp satarak 4 universiteli okutan memur abimiz var. bir aileyi daha yok ettin akp. aferin.

  edit: ekonomi bilmeyen andavallar saldiriyor yine. bir mal piyasa da ne kadar çok alinip satiliyorsa fiyati o kadar düşer. bu gün arac fiyatlari 2 kat yuksekse bu iş tekelci zihniyetlere birakildiginda 4 kat daha yuksek olacaktir. bizim sitemimiz devleti sömürü araci haline getirenlere, vatandasi tirtiklama ve nefes aldirmama politikalarinadir. hayallerinde bile vatandaşı düdükleme var. yarın kanal istanbul'a başlansın ve de gemi geçiş garantisi verilsin, vatandaş kanali ödesin bir yandan da aldıkları arazilere deger katsın.
 • devletimiz yine dusunmus tasinmis ; 'milletin yan gelirlerine nasıl engel olabiliriz ? "demis ve bu kararı vermiş. sanki belge alanlar da normal vergi veriyor. noterde bir gun gecirseniz yapılan sahtekarlıklara şaşarsınız. tabi devlet de bu islere goz yumuyor, takip etmiyor. varsa yoksa sıradan vatandaş hiç bir sey yapmasın. ticarete hic bulasmasın.
  bu ulkede 2 milyon tl verip, ticari taksi plakasi satin alsaniz, elinize gececek maksimum fatura 100bin tl dir. diger 1.9 milyon tl kayıt dısı. ve bu ticari plaka isleriyle ugrasan ayni zamanda ikinci el oto alip satan galerileri arastirirsaniz devlete ne kadar komik vergi odediklerini gorursunuz.
  galerilerin cogu arac satın alirken; noter satisina , satin aldigi tutardan fazla, arac satarken de sattigi tutardan dusuk fiyat bildiriyor.( kârı marjini azaltip vergiyi az odemek icin)
  neyse, burası yeni turkiye...
 • bu işler ile ek kazanç veya hakikaten gecimini saglayan insanlar var. alt sınıf dediğimiz kesim. garajında 200-300 bin liralik aracı olan insanlar zaten uğraşmaz. yazık toplumu bu tür ticari araçlara itip, daha sonra buna engel olmak icin cezai işlem uygulamaya çalışan sisteme yazık. bu ülkeye hakikaten yazık.
 • 3 kisilik aile olsa hepsine 3 tane al sat yapsan 9 kere yapabiliyorsunuz. daha es dost var. bide anlamadigim fiyati bunu yapan adamlar ve galeriler yükseltiyor. sahibinden basliginda küfür edip burada koruyorsunuz. degisiksiniz.
 • hiçbir şey değiştirmeyecek uygulama, anasına dayısına nenesine çıkarır yine alır satar. ayrıca al-satçılara üzülmeyin amk, daha bir tane adamın alırken ölücülük yapmayıp satarken pintiliğin anasını sikmeyenini görmedim bu ülkede; senin araban bok, onun arabasına götü değdi diye elmas. gelir senin 80 yazdığın arabaya, şöyle böyle memurum 70 liram var yazar, acır 75e verirsin, ertesi hafta 90'a satışa koyar, bu totoşlar yüzünden 2. el piyasası bu hale geldi zaten. he galericiler diye bir gerçek var, onlar da düşman götüne...
 • enişte kayınço amca teyze yani bilimum akrabaya kitlenecek noter işleri artık
 • burada gelip her gün ağlıyorsunuz 2.el araç piyasasından dolayı. şimdide geçimini al sattan sağlayan var diye duyar kasıyorsunuz lan siz rahatsızmısınız ?yapılan bir boku beğenmiyorsunuz girsinler adam akıllı işte çalışsınlar bunlar yüzünden araba almak imkansızlaştı demiyorsunuzda ağlıyorsunuz gene size her şey yakışıyor valla.

  not:zaten al sat işini yapanların çoğu mesleği olup çift gelir isteyenler
 • herkes ikinci el araba piyasasının şiştiğinden şikayet ederken, iki gün önce aldığı araca 5000 tl daha fazla fiyat koyup ilana koyanları savunmayın bari.

  asıl sorun araba gibi daha alır almaz fiyatının düşmesi gereken bir malın çok yaygın bir yatırım aracına dönüşmesidir. bu da, yeteri kadar çok ve kolay ulaşılabilir yatırım aracı üretemeyen bir ekonomiye sahip olduğumuzu gösterir. madem bir şeylere itiraz etme refleksiniz o kadar güçlü, bari doğru şeye itiraz edin de bir işe yarasın.
76 entry daha