şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eczacıbaşı'nın 2011'den beri yapmış olduğu ve övünerek belirttiği ayrımcılık. evet yani diyorlar ki erkeksen başvurma bize biz kadınları istiyoruz. kadın haklarını savunacağım derken yine seksistlik yaptıklarının farkında değiller.

  https://twitter.com/…basi/status/441218419665297408

  (bkz: adaletini sikeyim dünya)

  edit: malesef birçok insan tarafından riyakarca desteklenen eylem. sorduğunuzda kadınla erkeğin her konumda eşit haklara sahip olduğunu söylerler. zaten mantıklı bir insan bunu söylemeli. ama kadınların yaşadığı haksızlığı gidermenin bir başka haksızlıkla olmasını desteklemek riyakarlıktan başka bir şey değildir. evet kadınlara haksızlıklar yapıldığı doğrudur ancak bunu düzeltmek haksızlıklara karşı gelmekle olur, erkeklere haksızlık yapılarak değil.
 • ideal bir dünyada seksist sayılabilecek bir durum.
  10 yere hayvan gibi cv ile başvurup reddedilen kadınlar bir yerde ayrıcalıklı sayılmış, aman ne seksist.

  bilgisayar mühendisiyim, ben işe alındıktan sonra atanan yöneticimin ilk tepkisi "kadından bilgisayar mühendisi olmaz, bu kızı niye işe aldınız" oldu. daha ne/nasıl iş yaptığımı bilmiyordu, kapasitemi bilmiyordu; sadece kadındım onun için. bi bekle, yaptığım işi gör ama yok kadınsan olmaz senden.

  kadından doktor olmaz, kadından avukat olmaz, kadından mühendis olmaz. fiziksel güç gerektiren işlere zaten girişmiyoruz bile.
  ayrıca doğuruyoruz, doğum izni var emzirme izni var, çocuk varsa mesaiye kalamayız falan filan.
  böyle böyle iş hayatından itiliyoruz, elimizde bebeklerimiz kocalarımızın merhametine sığınıyoruz, bir gün çekip giderlerse ne bok yeriz bilmiyoruz.

  dolayısıyla kadınlara fırsat tanıyan iş verenlerden allah razı olsun. iyi niyetli olanlardan tabi...
 • ayrımcılık olduğu kesindir de, şimdiye kadar 'erkek adaylar başvursun' şeklindeki ilanlara ses çıkarmayıp buna ses çıkarıyor ve isyan ediyorsanız, siz de kınadıklarınızdan farklı değilsiniz.
 • "bi ihtimal mesaiye kalınır, çıkışta kanyona geçilir iki kadeh şarap derken çatır çatır seks olur.
  bizi ipne mi yapacaksınız? elbette kadını alacağız.." anlamına gelen prensiptir.
 • erkeklerin aynı duruma düştüklerinde (tercih edilmeyen durumuna yani) nasıl tepkiler verdiklerini de görmemizi sağlayan cümle. eh bundan sonra, biraz akıl yürütme yeteneğine sahipseniz feministlere laf edemezsiniz artık sanırım.
 • pozitif ayrımcılığın güzel örneklerinden biridir.
 • bize dünyanın en geçerli denklemini bir kere daha göstermiştir;

  meme > tecrübe
 • pozitif ayrımcılığı fırsat eşitliği diye sunmuş eczacıbaşı söylemi.
 • bir erkek istihdami ile bir kadin istihdaminin ayni ekonomik ve sosyal etkilere sahip olduğunu sanan güzel kafali insanlarca eleştirilen uygulama.