şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iki versiyonu olabilen direniş.
  1 abd start tarihini izlemek.
  2 f tipinin beddualarına amin demek.
 • iki versiyon ile başlayabilecek direniş.
  1 tayyip'in gezi parkı'nı yıkmaya çalışması
  2 tayyip'in kuğulu parkı yıkmaya çalışması
 • einstein mode on

  taş ve sopalarla yapılacaktır.

  einstein mode off
 • 2014 seçimleri yerel seçimler olduğundan dolayı o seçimler sebebiyle çıkmayacağını düşündüğüm olaylardır. başbakan veya milletvekilleri değişmeyecek nihayetinde alt tarafı belediye başkanları seçilecek. ha ama olur da yanılıyorsam veya genel seçimler sonrası bir sivil darbe amacıyla çıkarsa bu olaylar başarıya ulaşsa da ulaşmasa da kazanan türkiye olmayacaktır.

  diyelim ki başarıya ulaştı, sen alt yapıyı değiştirmezsen (alt yapı bu durumda seçmen oluyor. birebir diyalog veya eğitimle gayet mümkün olan bir eylem) o senin binbir güçlükle yıktığın iktidar hatta daha beteri yine gelecek iktidara belki 10 sene sonra belki de hemen sonraki seçimde. başarısız olursa da neler olacağını anlatmama gerek yok herkes tahmin edebilir senaryoyu.

  kısacası alt yapıyı değiştirmeden üst yapıya dokunamazsın uzun vadede. bu mantıktan yola çıkarak bu başlık altında söylenen nedenlerden dolayı bir ayaklanma çıktığı takdirde hiçbir halta yaramayacak ve katılanlar gazlarının alındığıyla kalacaktır.
 • (bkz: türk milletindeki umursamazlık) olduğu sürece hiç bir şey olmayacaktır.
  türkiye'de hükumetler ya darbeyle yada kullanma tarihleri geçtiği için değişmiştir.
  bu halk devrim yapacak bir olgunluğa korkuyorum ki 100 yıl sonra belki ulaşabilecek.
  (bkz: her millet layık olduğu şekilde yönetilir)
 • şaçmalıktır! yolsuzluğun üstünü örtebilmek için milleti sokağa dökmek ve ardından darbe girişimi bertaraf edildi diye bağırmaktır gayeleri. eğer böyle bi'şey olursa müdahale geçen yıldan daha sert olacak ve güya mit yasasının haklılığını da ortaya koyacaktır.
 • https://www.youtube.com/…f3nglp0gk&feature=youtu.be

  bbc türkçe david harvey ile röportaj yapmış ve haberi hazırlayan gerizekalı arkadaş başlığı şu şekilde atmış; 'harvey: ikinci gezi olası'

  ancak david harvey hiç de öyle bir şey dememiştir. röportajı yapanın saçma sorusu budur ve çıkardığı anlam ise hakikaten manidar... ikinci gezi ne demek onu anlamıyorum? 30 mayıs'dan beri her ay gezi yaşanıyor, muhtemelen 'yüzüncü gezi'yi yaşıyoruz. her gün binlerce insan polisle çatışıyor, olabildiğince eylem düzenlemeye çalışıyoruz. hak arama mücadelesi güzel havalarla beraber çadır kurulan bir parti değildir. david harvey abimizin dediği, eylemlerin yurtta ve dünyada devam ettiği ve artarak devam edecek olmasıdır. nitekim kötü gidişat ayan beyan ortada, her ulusun hükümeti halk karşısında kıvranır duruma geldi. gezi bir ideal değil, olmuş bitmiş bir olaydır. bir daha yakalıyabileceğin bir fırsat da değil 'ikinci gezi'. komunizm/anarşizm'i bir idea olarak görmek bile daha akıl karı. saçma ve yüzeysel bir başlık olmuş. berkin elvan anması/devlet yolsuzluğu/kürtaj hakkı/rojava direnişi/ergenekon eylemleri/sansür protestosu... bunların hepsi birer gezi'dir.

  peki sizin david harvey'nin sözünden çıkarttığınız ikinci gezi nedir merak ediyorum doğrusu? taksime çadır kurmak mı? gezi eylemleri olduğu dönemde türkiye/dünya/evren kurtulmuş muydu da bu kadar çok ikincisi isteniyor? istanbul'dan yazılan bu haber başlığı ve bunu yazan kişinin bilinci bence cihangir'den öteye geçememiş. taleplere cevap alındığı sürece başarı hesaplanabilir ve şu ana kadar alınmış hiç bir cevap yok. böyle 'of ikinci gezi ne zaman gelicek abi, çok özledik valla' gibi boş umutların peşinde koşmamak lazım.

  ha bir de, gezi'den david harvey'nin söylediği gibi 'şehir ayaklanmaları kültürü' dışında ne elde ettik ki onu geri istiyoruz? gezinin hayaleti zaten sokaklarda. bizler sağolsun dolaşıyor etrafta ama tekrar dirilicek bir beden yok, o hayaletle hareket etmek gerek. amaç taksim meydanını polislerden boşaltmaksa pühüww... vay halimize.
 • kitle olaylarının siparişle yapılmayacağı bilmeyen andavalların uydurduğu direniş. bir direniş tekrar başlarsa adı gezi olmaz, hele hele ikinci hiç olmaz.
  (bkz: ay hadi inşallah)
 • yoktur.
  gelecekte de pek görünmeyendir.

  3 yıl evvel gaz bombası fişeğiyle öldürülenlere, bu sefer bombayla havaya uçanlar eklenmesin diye herkesin çekindiğidir..
 • olmamasi icin hukumetin terorist ithal ettigi, baskentinde dahi bir suru bombalar patlatilirken uyudugu, toplum sokaga cikmaya korksun diye elinden geleni yaptigi direnis.