şükela:  tümü | bugün
  • ben ekrem imamoğlu 'nun at başı veya foto finiş farkıyla kazanacağını düşünüyorum ama binali yıldırım da biz kazandık diye açıklama yaptı. 100 bin geçersiz oy var diyorlar istanbul'da. bu maç uzar diyorum. 2 haziran'da tekrarlanması olasılığı var gibi duruyor. ülkemiz için hayırlara vesile olsun.

mecburi edit: gerizekalıya anlatır gibi anlatıyorum; ben bu başlığı açtığımda binali yıldırım 1 puan kadar öndeydi. ekrem imamoğlu geriden emin adımlarla geliyordu. binali yıldırım "istanbul'u kazandık" diye açıklama yapmıştı. cumburbaşkanı'nın açıklamasını -seçimi kaybedeceklerine dair- gizli bir itiraf olarak (#88361492) algıladım ve ekrem imamoğlu'nun seçimi son anda yapacağı bir atılımla önde az farkla önde bitireceğini (#88361990) tahmin ettim. son birkaç seçimdir puanlar birbirine yakın olduğunda tartışma çok oluyor malum. bir o itiraz ediyor bir diğeri. yalova örneğini hatırlayalım. sonunda kimse tatmin olmamıştı yalova seçimlerinde ve seçim tekrar edilmişti. aklıma o geldi ve bu başlığı açtım. bir kez dahi şunun altını çiziyorum ben başlığı açtığımda imamoğlu hiç öne geçmemişti, hep geriden geliyordu. açtığım başlıklarda ilk entriyi editlemeyi sevmiyorum. birkaç gün sonra gelişmeleri izleyince de ortamın yeniden seçim atmosferine doğru bilinçli olarak alıştırılmaya çalışıldığını fark ettim ve ikinci entriyi yazdım. bu sadece öngörü idi. sonra da ikinci entrinin editinde kendi fikrimi belirttim. başlığı bugün açmışım gibi bir hava estiriliyor entrilerde, o yüzden bir arkadaşın şiddetli önerisi ile bu edit'i yapmak zorunda hissettim.

her açtığımız başlık kendi fikrimizi belirtmek zorunda değil. ben bu seçimin olmasını isteyenlerden değilim. ilk defa bir seçimde çok kararsız kaldım. çünkü ben mhp seçmeniyim ve oy verdiğim parti aday göstermedi bu seçimde. iki istemediğim (akp ve chp) arasında tercihe zorlandım. bir defalık partimin işaret ettiği yöne gitmemekle çok bir şey olmayacağına karar verdim. uzun süre düşündükten (#88336648) sonra da kendi siyasi tercihlerimin tarihi açısından biraz zor bir karar olsa da ekrem imamoğlu'na oy vermeye (#88338002) karar verdim. seçim günü öğlen saatlerinde. ben chp'nin istanbul'u kazanma ihtimalini bile çok komik bulanlardandım (#84911469). çünkü o zamanlar ekrem imamoğlu'nu tanımıyordum ve kendisi hakkında ufacık bir fikrim yoktu. kendisini ve ailesini tanıdıkça (#88450986) saygım bir kat daha arttı kendilerine.

sözlükte aptal aptal entri giren ve özel mesajlar yoluyla hakaret ve küfür eden "bağzı" chp'li arkadaşlara bir çift sözüm var. sizin bu üslubunuz siyaset dünyasında geçer akçe değil. dünyanın en etkili reklam yöntemlerinden biri "peer to peer" olarak adlandırılan eşler/kişiler arasındaki iletişimdir. üslubunuza dikkat edin biraz. adamı soğutmayın partinizden. ekrem imamoğlu sizin gibi davranmayarak benim bile (bile diyorum, kendimi ve chp'ye bakışımı biliyorum) oyumu aldı. bu bir ödünç oydur. iyi değerlendirirse olası cumhurbaşkanlığı seçiminde veya sonraki ibb seçimlerinde devamı da gelir. siz de biraz objektif olun. insanın hayatta değiştiremeyeceği yegane şey ailesi ve tuttuğu takımdır. takım tutar gibi parti tutmayın. her konuda sizinle yüzde yüz aynı düşünmek zorunda değiliz. ben eleştirimi de yaparım övgümü de. akp dahil chp dahil hiç kimseye ve hiçbir kuruma yüzde yüz karşı da değilim fanatiği de değilim. bir insan hakkında ahkam kesmeden önce azıcık beyninizi çalıştırın. gidin iki dakika bakın ne demiş ne yazmış bu adam diye. bir cümleden yola çıkıp insanlara saldırmayın. insanları soğutuyor, partinize zarar veriyorsunuz. sizin seçim sonrası sözlükteki söylemlerinizi görünce acaba bile dedim. ama imamoğlu'na bakıyorum ve oyumun arkasında duruyorum şimdilik. umarım sonuna kadar durmamı sağlayacak şekilde yönetir istanbul'u.

son olarak seçime dair; bence de seçim olmamalı. ama olursa da şaşırmam. gereken tüm alt yapı hazırlanıyor bunun için. "yeniden seçim olursa boykot edelim seçime gitmeyelim" yazan arkadaşları da çok aşırı sevimli buluyorum. tavşan dağa küsmüş misali. çok da umrundaydı zaten bazılarının, senin oy kullanıp kullanmaman. gitme de ekmeklerine yağ sür, aferin sana. bir de diyorlar ya "bayram tatiline denk geliyor oy kullanamayacağız". temel yolda muz kabuğu görmüş de "allah kahretsin gene kayıp düşeceğiz" demiş, o hesap. gitme tatile amk, bir defa da tatilini istanbul'da geçirirsen ölür müsün? madem daha iyi bir kent daha iyi bir yönetim hayali kuruyorsun, bir kere de gitmeyiver. bu boykotçu güruh zannımca ya çok akıllı akp'li ya da ahmak chp'li. ben 31 mart'ta oyumu kerhen vermiştim imamoğlu'na, seçim yenilenirse canu gönülden oy vereceğim gibi, akp'ye oy veren can dostumu da bir şekilde ikna edip imamoğlu'na oy vermeye ikna etmeyi düşünüyorum. imamoğlu'na diyorum bakın, parti ismi söylemiyorum. şu köhnemiş siyaset dünyamızda imamoğlu gibi insanların sayısı artmalı. her partide artmalı. o zaman belki daha iyi bir ülke oluruz ve çocuklarımız daha güzel bir dünyada yaşarlar. son olarak; #88634342
  • gözüken duruma göre ve yapılacak itirazlar,baskılar sonucu istanbul seçimi bu tarihte tekrarlanacak gibi duruyor.

eğer bu olursa söylenecek sözü olan kalmaz sanırım artık.vicdanlar bu yükü kaldıramaz.bu ayıp ülkemizin en büyük kara lekesi olarak tarihe geçer.
  • eğer gerçekleşirse akp tarihi fark yer.
  • akp için sonun başlangıcı olur.
  • gerçekleşmesi erken bir genel seçimin de habercisi olur.
  • maçası yiyen yapsın.
  • tekrar seçim olmaz ama dedikleri gibi 1000 oy fark filan varsa itirazlarla sonucun açıklanması birkaç haftayı bulur, bu süre zarfında da çok koltuklar el değiştirir.
  • (bkz: binali yıldırım) ve (bkz: ekrem imamoğlu) arasında yeniden yapılacak olan seçimdir.

haliç'te 1vs1 atacaklar
  • o tarihe kadar ekonomiyi ayakta tutabilirlerse olacak olandır.
    aksi taktirde bu tarihi de erteleyeceklerdir.
  • ben bunu düşündüğümde ve başlığı açtığımda binali yıldırım öndeydi ve ekrem imamoğlu adım adım yaklaşıyordu. o zaman yarı şaka yarı ciddi söylemiştim bu olasılığı ama görünen o ki bu olasılığı arttırmak için ortam giderek oluşuyor/oluşturuluyor. öyle bir durumda çok ilginç bir seçim olur ama oranlar da %55'e %45 olur. her iki taraf da 55 veya 45 olabilir.

edit:fikrimi de belirteyim. yeniden seçim olursa imamoğlu olur 55 alan taraf. kerhen oy vermiştim kendisine, bu defa canu gönülden oy veririm.