şükela:  tümü | bugün
 • günlük karşılaşılabilecek rezaletlerden. bu corona zamanı derdin bu mu diyebilirsiniz. ama en azından dolap.com'u kullanabilecek kişileri bilgilendirmek için yazıyorum. ekşisözlük'e üye olduğum 10 küsur yıldan fazla sürede ilk defa bir şirket bu derece rahatsız etti beni vizyonuyla. zira, söz verdiği halde ürün iadesini kabul etmeyen satıcının arkasında duruyorlar.

  ara ara ikinci el ürün satan siteleri kullanıyorum, bazen temiz ve daha uygun fiyata ürün alabiliyorum. biraz araştırdım, bir tane vakko çanta satın aldım. satıcı benimle iletişime geçti whatsapp üzerinden, ürünün fotoğraflarını ve videosunu yolladı. memnun kalmazsanız gönül rahatlığıyla iade edebilirsiniz dedi. tamam dedim, sağolun. bu arada ürün yeni, etiketli olarak satılıyordu.

  velhasıl ürün geldi, tam olarak içime sinmedi, içi epeey lekeli. hiç bahsedildiği gibi yeni falan değil. az para da vermediğim için iade edeyim dedim, zaten satıcı da gönül rahatlığıyla iade edebilirsiniz yazmış whatsapp'tan. o arada öncelikle satıcıya mesaj attım, dedim tam olarak içime sinmedi, ama masrafınız neyse karşılamak isterim. kadın başladı çemkirmeye, ciddi ciddi sataştı bana. arıyor, sesli mesaj gönderiyor garip garip. ürünü ilk aldığımdaki iyi kalpli satıcının foyası ortaya çıktı. anladım ki sorun çıkaracak.

  dolap.com'a iptal başvurusunda bulundum. iptal olabilmesi için satıcının onaylaması gerekiyormuş. satıcı kabul etmedi pek tabii ki, konu dolap.com'a taşındı. bugün dolap.com'dan gelen yorum ise daha da komik, ürünü incelemek için onlara yollamamı istiyorlar. gittim kargo şirketine, onların da kotası dolmuş. yarın tekrar deneyeceğim.

  sevgili dolap, ben zaten sana ürün leş demiyorum, ürünü incelemene gerek yok. senin satıcın bana ürünü satın aldıktan sonra gönül rahatlığıyla iade edebilirsiniz demiş. sana bunun yazılı metnini yolluyorum, yetmiyor. bir dolu mesaj atıyorum, hazır mesajdan hallice cevaplar alıyorum. eğer sen satıcı ve alıcı arasında devreye girmeyeceksen ne iş yapıyorsun? senin satıcın söz vermiş iade edebilirsin diye, hala neyin incelemesini yapacaksın? ilk başta güvenilir olmayan satıcının verdiği sözü neden tutmadığını mı incelesen acaba?

  yok arkadaş! kullanmayın, kullandırmayın.
  gidin mis gibi sıfır ürün alın.
  sonra da 1 aya kadar olan süre içinde mis gibi iade edin.
  kimse de inceleyeyim dur diye hava yapmasın. bu corona günlerinde 80 kere kargoya gitmeniz gerekmesin.

  not: ikinci el ürün alırken garanti istemiyorum, biraz kafa çalıştırın entry girmeden önce. her önüne gelen yazmasın okumadan. kadın bana iade edebilirsin yazmış, onun bana verdiği hakkı kullanıyorum, net!

  not 2: içe sinmeyen kısım ise, ürünün yeni olarak satılması (ürün listelemesinde yeni diyor, fiyat etiketi duruyor çantanın üzerinde) ve fotoğraflarda o kadar lekeli olduğunun gösterilmemesi. ama yine de satıcı zaten iade etmeme izin vermiş, sonradan dönmesin.

  not 3: dolap'ta ürünü satın aldığım satıcı whatsapp'tan ulaştı gayet, dolap ile görüşerek teyit edebilirsiniz numaranızı görüp göremediklerini. bu arada rezaletin esas sebebi satıcı, dolap'ın kusuru ise satıcının arkasında durması bana kalırsa. ben ikinci el üründe garanti beklemiyorum, ama yeni olarak satılan ve satıcının seve seve iade alırım dediği bir üründe beklerim açıkçası dolap'ın arkamda durmasını.
 • rezalet puanım 0. yazıyla sıfır.

  satıcının götü başı ayrı oynamış o ayrı ama o da kendi karaktersizliği olur. şirketle ne ilgisi var? ürün sıfır olsa haklısın diyeceğim. fakat ürünü satan site değil, adam aracılık yapıyor. satıcı kabul etmedikten sonra adam ne yapsın? kaldı ki üründe aldatmaca yok, ürün kötü değil fakat içime sinmedi diyorsun, bu durumda rezalet nerede?

  koşulsuz iade sıfır ürünlerde geçerli. ticaret bakanlığı ikinci el satışında böyle bir kural koydu da haberimiz mi yok?
 • 2. el ürün alırken iade ihtimaline fazla güvenmişsiniz gibi geldi. yine de sitenin iade konusunda satıcıya sorması anlamsız bir olay.
 • -iade sebebi nedir
  -içime sinmedi
  -piki *
 • keşke notere gitseydiniz beraber karşılıklı satış işlemlerini yaptırırdınız. tüh kötü olmuş. 2.el kıyafet bu farkında mısınız? 2.el!! nasıl olurda sorgusuz sualsiz iade etmemişmişmiş.
  not : dolap'ta numara gözükmez. özel mesaj yoktur. whatsapp ile nasıl mesajlaştınız hayret.
 • kardeşim bu ülke böyle. bir malı satıncaya kadar herşey. sattıktan sonra git derdini marko paşaya anlat. o yüzden elinizdeki parayla bir şey almadan önce 50 kere düşünüp karar verin. ondan sonra kararım doğru mu diye 50 kere daha düşünüp sonra alın alacağınız ürünü. yazık paranıza.
 • rezalet garantide vs degil, kadin "gonul rahatligi ile iade edebilirsiniz" lafina guvenerek urunu aliyor. dolap'ta bircok satici profiline "iade kabul etmiyorum" yaziyor. satici da bu yaklasimda olsaydi hicbir sorun olmayacakti, gayet de hakli olacakti. fakat burada tipik sark kurnazligi var.
  biraz can sikici fakat eger urunun ilanda goruldugu kadar temiz olmadigini fotograflarla vs. kanitlayabilirseniz iade alirsiniz. yok hakikaten fotografta goruldugu gibi fakat sizin hayal ettiginiz gibi degilse, yine dolap uzerinden satisa cikarin. sanirim dolap o durumda komisyonda biraz yardimci oluyor.
  kotu deneyim yasamissiniz, umarim tekrarlanmaz.
 • biraz rezalet alt yapısı var 2. el araba alıyorsunuz diyelim sonradan ödemeyi yaptiktan sonra motorla ilgili sorun bile çıksa nitelikli dolandırıcılıktan dava açılabiliyor.

  2. el ürün fotosunda lekeli kısım belirtilmemiş. hiç kullanılmamış ama defoluysa belirtilmelidir.

  6/10

  puan kirmam 2. el satan firmadan hersey beklenir 1. elden satanlar arkasinda durmazken hele
 • siteyle ilgili değil daha çok satıcıyla ilgili bir sorun bu. bu siteden bir şey alırken kesinlikle iade ihtimali düşünmeksizin alınmalı. o yüzden çok da para verilip bir şey alınmaz bu tarz sitelerden.
 • dolap.com kullanan biri olarak birkaç şey yazmak istiyorum.
  satıcının iade kabul ediyorum/etmiyorum demesinin hiçbir anlamı yoktur. ürün anlatıldığı gibi değilse alıcı iade ister. satıcı kabul ederse ne ala. etmezse dolap ürün fotoğrafı ister veya incelemek için ürünü ister. inceleme sonucunda anlatıldığı gibi olmayan ürünün iadesini gerçekleştirir. anlatıldığı gibiyse de iadeyi gerçekleştirmez. birkaç iade işlemim böyle gerçekleşti. yani benim profilimde de iade kabul etmiyorum yazılı olsa da ürünüm anlatıldığı gibi çıkmazsa seve seve iade kabul etmek zorunda kalıyorum, işin özü bu.
  alıcı veya satıcının telefon numarası sistemde yoktur denmiş. vardır. alım sonrası kargo bilgilerinde karşı tarafın telefonu görünür hale gelir. ben de sattığım bir ürünle ilgili alıcıyla whatsapp üzerinden mesajlaşmıştım.
  etiketli ve sıfır ürün satışı vardır. 2. el uygulaması diye anılsa da; ürünün numarasının uymaması, hediye gelen ürünün beğenilmemesi gibi durumlarda insanlar "yeni etiketli" ibaresiyle sıfır ürün satmaktadır. bunun dışında "yeni" veya "az kullanılmış" gibi seçenekler de vardır. bu örnekte satıcının yeni etiketli yerine az kullanılmış seçeneğini işaretlemesi gerekirdi. kendince uyanıklık yapmış.
  yazar arkadaşın ürünü dolap.com'a kargolayıp inceleme sonucunu beklemek dışında maalesef bir seçeneği yok şu aşamada. biraz riskli bir alışveriş yöntemi bu sebeple çok büyük meblağlarda alışverişi önermiyorum.