şükela:  tümü | bugün
 • "binlerce askerim ve polisim teyakkuzda, ayağınızı denk alın" mealinde konuşma.
 • cnn’de live izliyorum şu an
  %50’yi evde zor tuttuğunu beyan etti çok enteresan
 • üst edit: ilk entry'de verilen kaynak çorba. şuradan konuşmanın tamamına ulaşabilirsiniz. 28. dakikada başlıyor ve sadece birkaç dakika sürüyor.*

  gösterilerin finansörü olarak joe biden'ı, arkasındaki üst akıl olarak nikaragua'yı suçlayıp göstericilere de "terörist" demezse işini bilmediğini gösterecek olan konuşmadır.

  edit: göstericilerin yağmaları beklenen etkiyi yaratmış görünüyor. ben bunları söyledim, "yağma, siyasi otoriteye koz verir" dedim; fakat sakalım yoktu, dinlemediler.

  trump, konuşmasında ulusal muhafızların dışında ordunun da sokaklara ineceğini belirtti. ne kadar sağlarlar bilemem; ancak george floyd için adaletin sağlanacağını da ekledi.

  her ne kadar ordunun sokağa halkın güvenliğini sağlamak ve yağmayı engellemek için indiğini söylese de o esnada önemli bir mesaj verildi: trump konuşmaya başladığı an beyaz saray etrafındaki göstericilere inanılmaz sert bir müdahale başladı.

  yani ordu, işleri daha da körükleyecek gibi görünüyor. amerikan halkının bunlara boyun eğmeyecek kadar gözü kara olduğunu da düşünürsek işler çok daha ciddi boyutlara ulaşacak diyebiliriz.

  rusya, amerika'ya demokrasi getiriyor...
 • bay kemal de bay kemal olan konuşma. sanki bay kemal öldürttü floyd'u.
 • saçı beyazlamış. daha sarı olduğu günleri dün gibi hatırlıyorum.
 • olaylar yatışmazsa orduyu salacam üstünüze demiştir.

  (bkz: 1807)

  https://en.wikipedia.org/wiki/insurrection_act
 • ulusal muhafızların dışında orduyu sokağa indireceğini söylemiştir.
  konuşmaya başladığı anda beyaz saray çevresindeki göstericilere polis sert müdahale etmiştir.
  bu gece abd için sert bir gece olacak gibi.
 • 50 sayfa sonra bile aynı espri yapılacağından, pisliğine ilk ben yapayım: amerikan ordusunu, yıllar sonra ilk kez kendi topraklarında göreceğimiz süreci başlatmıştır.

  özetle: floyd için adaletin sağlanacağını, vatandaşlarının güvenliğini sağlamak ve yağmacılar ile sivil itaatsizliği durdurmak için ordunun devreye gireceğini belirtti. barışcıl protestocular arada kaynadı tabii.
 • ekşisözlük'te espri filtresi olsa keşke de önemli olaylar hakkında salak salak aynı esprileri yapıp çok komik olduğunu düşünen her şeye lafım varcıları okumasak.
 • kendisi fazla sert ve değişik mizaca sahip. enes kanterin meydanlara inmesinden kaynaklı onu bile türkiye'ye gönderebilir o kadar deli bana göre. eğer rte'deki güç trump'ta olsa görürdünüz asıl dalgayı. ama siyahiler çok öfkeli yağma ise hadsafhaya gelmiş durumda. böyle bir dönemde trump'ın başta kalması abd için kötü oldu. ama dediği bir noktada bence haklı. gerçekten arkasında provokasyonlar var. kaos sevici olarak bakmayalım olaylara realist bakınca birçok ülkede bir provokasyon var görülüyor. umarım bizde olaylar çıkmaz. bu arada seçime 3 4 ay kala trump gerçekten güç kazanmaya başladı bu olaylarla.

  edit:
  ordu sokağa iniyor. abd'de ilkkez kendi tanklarının sesini duyacaklar.