şükela:  tümü | bugün
 • bir pers imparatoru.
 • büyük kiros' un oğlu.
 • heradot tarihinde kendisi için tanrı tarafından ceza olarak hastalıklı olduğunu söylemiştir. daha sonra ki dönemlerde bu durumu ibn-i sina epilepsi olarak tanı koymuştur. ayrıca kambyses babil'i fetheden ilk perstir. yaşamının sonlarına doğru akli dengesini iyice kaybetmiş kendi kardeşlerini öldürtmüştür.
  hatta bir ara yanında ona strateji veren kroisos adlı eski bir kralı öldürülmesi için ceza verilir. ama askerler kroisos u öldürmezler. çünkü onlara göre bu kararından ilerde pişman olacaktır ve kroisosu getirince askerler para bile alabileceğini düşünür. düşündükleri gibide olur kroisosu öldürdüğü için pişman olan kambyses keşke öldürmeseydim burada olsaydı gibi hayıflanıp bunalım girer. askerlerde şimdi zamanı olduğunu düşünüp kroisosu getirince kambyses hem askerleri hemde kroisosu öldürür. devrilmesinden sonra persler imparatorluğun bir kişi elinde olması durumunda delirebileceğini düşünerek demokrasi ile yönetilmesini de tartışmışlardır. fakat bu tartışmada kalıp gerçekleşmemiştir.
 • buyuk kirosun en kucuk oglu.
 • kambyses diye yunanlıların verdiği isimle dünyada/tarihte tanınan, adının diğer söylenişleri kambiz, kambuzya olan pers imparatoru.
  kendisine herodotos'un historiai'sinde geniş yer verilmiştir.

  o dönem perslerde kardeş evliliği olmadığı halde kambiz kardeşlerinden ikisiyle peşpeşe evlenmiş. bunu sağlamak için ulular meclisinden engel yoktur kararı çıkartmış, baskı yapmış; hükümdar istediğini yapar yasasını paravan olarak karara geçirtmiş.

  kambiz mısır fatihi. biraz deli, tutarsız. onun üstüne çıkacak diye erkek kardeşini, sonra onunla ilgili yüzüne ah etti diye karılarından biri olan kızkardeşini öldürtmüş.
 • mısır'la birlikte kıbrıs'ı da pers imparatorluğuna katan hükümdar. mısır'da çıkan bir isyan üzerine sevk ettiği 50 bin kişilik ordunun çölde başına ne geldiği binlerce yıllık bir muamma idi. 2009 yılında iki italyan arkeolog kardeşin, bu ordunun kalıntılarını bulduğu haberi çıktı.

  kayıp pers ordusu bulundu