şükela:  tümü | bugün
  • ev tutarken yeni trend. bakıyorum evin içi bomboş ve eski. ama iki depozito. neye bu 2 depozito? duvarlara mı? evin içinde eşya veya demirbaş fazla olsa anlarım da booomboş yahu ev!

bence ev sahiplerini bu konuda gaza emlakçılar getiriyor. muhitin değerini arttıran o muhitteki emlakçıların palavraları. bütün emlakçılar aynı aksiyona girince garip kiralar ve depozitolar duymak normalleşiyor.

editle gelen not: gerçekten ekşi ev sahibi dolu sanırım. üzgünüm ama 60 yaşındaki, içinde parke dışında hiçbir şey olmayan bir eve 2 depozito verilmez. yıllık kiranın yüzde 12'si emlakçı, 2 kira depozito derken bir evin başlangıç maliyeti 15 bine geliyor istanbul'da. ki daha elde var sıfırken.

ev sahipleri biraz kiracısını tanımaya odaklanmalı. tanımaya çalışırsa güven oluşur zaten. bu işler senet imzalatmaya kadar gider yoksa.

dolar bazında yapın diyen olmuş ancak maalesef şu ortamda ev sahipleri buna yaklaşmıyor, bu kıçı böyle kaldıran da yine emlak piyasası. kendi geri verecekleri bir paraya zararla yaklaşmak istemiyorlar.

bomboş eve 2 kira depozito isteyene karşı elimizde çok iyi bir silah var tabi. o evi tutmamak.
  • benim gibi kiracı kardeşim sözüm sana;

son aylarda kira ödemeyip depozitoyu kiraya saymış, birkaç ay aidat ödememiş çakal kiracılar, bir de depozitonun ne için alındığını bilmeyen, ev boş olunca zarar doğmayacak sanan süper zekalar sebebiyledir. bizler gibi düzgün olanları da arada kaynatırlar. mesken/işyeri düzgün korunsa bile zarar en çok taşınırken verilir. bu dediğim de kasti zarar vermeyenler için geçerli. mesaj kutumu dolduran densizleri gördükçe bir gün ev sahibi olursam bunların anca 3 aylık depozito, memur kefil, üstüne de senetle paklanacağını anladım. her üçü de yasal olarak mümkün. ayrıca, türkiye'de kiraların yıllık verildiği şehirler bile var, biliyorsundur.

edit: kiracı olarak girdiğimiz evde elektriğinden suyuna tüm abonelikleri yaparken "güvence bedeli" alan belediye veya elektrik/gaz dağıtım şirketlerine ses çıkarma, mülk sahibi depozito isteyince ooowww. bir zeka küpü de çıkmış depozitoyu mu "yedirecektim" diyor. ulan eksik akıllı, misal elektrik şirketi güvence bedelini kontratını sonlandırdıktan sonra alacağını vereceğini hesaplayıp geri vermiyor mu? mülk sahibi de sen çıktıktan sonra mülkünü görüp geri verecek. neyse sen istemiyorsan verme zeki kardeşim, icra geldiğinde avukatlık ücreti, harçları ve faiziyle birlikte ödersin. kanunen zaten depozitoyu kiraya sayamazsın. o imzaladığın ama hiç okumadığın tip sözleşmede bile yazar bu. eğer mülkte sorun yoksa depozitoya kesik atmaya çalışması o mülk sahibinin puştluğudur, herkesi aynı kefeye koyamazsınız. ev sahibi dediğin zaten standart donanımda şerefsiz olarak geliyor bu tipler için. sen de o şerefsiz dediğin kişinin evini tutacak kadar özsaygısız ve karaktersiz oluyorsun tabii eğer öyle düşünüyorsan. insan gibi kiracı olun, insan gibi kullanın mülk sahibi de size insan gibi davransın. bu kadar iki yüzlüyü bir arada görmek cidden zor. bu tipler yüzünden bizim gibi kiracıları da ezdikçe eziyorlar. adam ev almış, yatırım yapmış sana sözleşme karşılığında barınma hizmeti veriyor. sen adama verdikçe veriştiriyorsun. sonra o adam senin gibilerden yılıyor, sütten ağzı yanınca benim gibilere de yoğurt olmak kalıyor.

2. edit: herkes döviz demiş de... artık yeni kira sözleşmeleri nasıl dövizle yapılamiyorsa aynı şekilde depozitolar da dövizle alınıp/verilemiyor. en doğrusu ortak banka hesabı açıp oraya yatırmak ve şerh koydurmak. mülk sahipleri sözleşmeye bütün eşyaları detaylı şekilde yazmalı, kiralayan da kontrol etmelidir.

3. edit: yarası olan gocunur sözü ne kadar doğru. argümana karşı argüman sunamayıp sadece hakaret edenlerle doldu mesaj kutum. keyfiniz bilir. ben ev sahibi değilim arkadaşlar ama tarafsızlığa dayanamadığınız için siz gerçekten çok komiksiniz. :) boşuna yazmayın artık bakmıyorum bile. düşüncesini ifade edemeyip hakaret edenleri kaale alacağımı düşünmüyorsunuz herhalde.

4. edit: kiralara yıllık üfe üzerinde zam yapılamayacağını bilmeyenler tarafından yine bir gruba rahatça hakaret edilen durum. evet, ev sahibi senden yıl sonunda 500 tl zam istiyor sen de haklarını bilmeden başını sallayıp evet diyorsan kusura bakma da o da senin sorunun olsun. benim de böyle bir ev sahibim vardı. çıkarıp kanunu gösterince 1 yıl sonra sözleşmeyi "almanyadan gaynım gelecehh" diye feshetmişti. ben de üzerinde durmadım yoksa istediğim kadar kalırdım yine.

5. edit: koşulları evi ne durumda kiraladığınıza göre yine değişir. bence yeni boyanmış yerlere girip yüksek meblağ ödemek yerine boya badanayı kendiniz yaptırın. çıkarken de sorun yaşamazsınız.
  • kanunen 3 aylık kira bedeline kadar isteyebilir.
  • bence en uygunu 2 ay depozito zaten. ha bana kalırsa 6 ay olmalıdır.
  • 3 aylık bile isteme hakları vardır. bu depozitolar, eve verilecek zararın garantisidir. evi hor kullanıp, sağını solunu delip kırdıysan bu depozitondan karşılanır. evden çıkacağın zaman evi aldığın gibi bıraktıysan depozitonuda geri alırsın.
  • doviz olarak verdikten sonra çok da önemli olmayan durumdur.
  • burda anlaşılmayan şey 2 depozitonun boş eve istenmesi. yani evde eşya yok yani zarar verebileceğin, masraf çıkartabileceğin bi şey yok. sanırım depozitonun ne demek olduğunu bilmiyosunuz;

(bkz: depozito)

bilale anlatır gibi hepinize anlatıcaz bunları rahat olun

edit: duvar çizilmiyo mu işte efendime söyliyim kira ödenmezse nolacak gibi mesajlar alıyorum. ben haklı buldum bu arkadaşları artık fikir değiştirdim. insanlar evde kimya deneyleri yaparken evi de yıkabilir artık evin değeri neyse o kadar depozito verilsin konu kapansın
  • (#108064490)
    ev boş olunca eve zarar verilemiyor mu üstün zekalı olduğunu düşünen embesil.
  • yeni bir hayat kurmaya çalışan genç yetişkinler veya öğrenciler için zaman zaman büyük zorluklar çıkarmaktadır.

ayrıca biz de isteriz son ay kiraya saymaya çalışmayalım ama ev sahipleri de evden ayrılırken depozitoyu geri vermeye çok gönüllü olmuyorlar..
  • ev sahipleri aylarca kira alamamaktan bezdikleri için normal olandır. evin temiz kullanılması ya da boyalara zarar vermekten ibaret değil. herkes sizin gibi düzgün kiracı değildir.