şükela:  tümü | bugün
  • ev tutarken yeni trend. bakıyorum evin içi bomboş ve eski. ama iki depozito. neye bu 2 depozito? duvarlara mı? evin içinde eşya veya demirbaş fazla olsa anlarım da booomboş yahu ev!

bence ev sahiplerini bu konuda gaza emlakçılar getiriyor. muhitin değerini arttıran o muhitteki emlakçıların palavraları. bütün emlakçılar aynı aksiyona girince garip kiralar ve depozitolar duymak normalleşiyor.

editle gelen not: gerçekten ekşi ev sahibi dolu sanırım. üzgünüm ama 60 yaşındaki, içinde parke dışında hiçbir şey olmayan bir eve 2 depozito verilmez. yıllık kiranın yüzde 12'si emlakçı, 2 kira depozito derken bir evin başlangıç maliyeti 15 bine geliyor istanbul'da. ki daha elde var sıfırken.

ev sahipleri biraz kiracısını tanımaya odaklanmalı. tanımaya çalışırsa güven oluşur zaten. bu işler senet imzalatmaya kadar gider yoksa.

dolar bazında yapın diyen olmuş ancak maalesef şu ortamda ev sahipleri buna yaklaşmıyor, bu kıçı böyle kaldıran da yine emlak piyasası. kendi geri verecekleri bir paraya zararla yaklaşmak istemiyorlar.

bomboş eve 2 kira depozito isteyene karşı elimizde çok iyi bir silah var tabi. o evi tutmamak.
  • kanunen 3 aylık kira bedeline kadar isteyebilir.
  • doviz olarak verdikten sonra çok da önemli olmayan durumdur.
  • burda anlaşılmayan şey 2 depozitonun boş eve istenmesi. yani evde eşya yok yani zarar verebileceğin, masraf çıkartabileceğin bi şey yok. sanırım depozitonun ne demek olduğunu bilmiyosunuz;

(bkz: depozito)

bilale anlatır gibi hepinize anlatıcaz bunları rahat olun

edit: duvar çizilmiyo mu işte efendime söyliyim kira ödenmezse nolacak gibi mesajlar alıyorum. ben haklı buldum bu arkadaşları artık fikir değiştirdim. insanlar evde kimya deneyleri yaparken evi de yıkabilir artık evin değeri neyse o kadar depozito verilsin konu kapansın
  • yeni bir hayat kurmaya çalışan genç yetişkinler veya öğrenciler için zaman zaman büyük zorluklar çıkarmaktadır.

ayrıca biz de isteriz son ay kiraya saymaya çalışmayalım ama ev sahipleri de evden ayrılırken depozitoyu geri vermeye çok gönüllü olmuyorlar..
  • ev sahipleri aylarca kira alamamaktan bezdikleri için normal olandır. evin temiz kullanılması ya da boyalara zarar vermekten ibaret değil. herkes sizin gibi düzgün kiracı değildir.
  • 1 hafta önce kiralık 1+1 dairemizin kiracısı çıktı. 1 depozito almıştık. ancak çocuk evi o kadar kirletmiş ki eşimin sinirleri bozuldu delirdi. son 1 ay çıkacak diye iyi niyetimizden depozitoya oturmuştu. ancak evi gördükten sonra aldığımız senedi geri vermedik. depozitoyu aldık ve sonra senedi geri verdik. bir insan ne kadar pis olabilir canlı şahidi olduk. televizyonda gördüğümüz o çöp evlerden birine girdik sandık. kötü niyetli olsaydık eğer o senedin karşılığı olan 10.000 tl'yi bağırta bağırta alırdık.
  • en az 2 depozito almak zorundasınız. çünkü kiracı gün gelir de kirayı 1 ay ödemezse ihtar çekersiniz. bu para tutar.
  • ön edit: öncelikle dm den alakasız yere küfreden koprivnica adlı yazara buradan a.a.k.y.v. diyorum.

edit2: güzel bi öneri olan, emlakçı komisyonlarının yarısını ev sahipleri karşılamalı diyen arkadaşa da kesinlikle katılıyorum.

başlığa yazanların hepsi ev sahibi gibi konuşuyor
    aranızda hiç mi kiracı yok laleler?

devletin el atması gereken durumdur
    1 depozito gayet yeterlidir
    ayrıca emlakçı komisyonlarına da düzenleme getirilmelidir
    neyin hizmetini veriyorsun da 1 kira bedeli hizmet alıyorsun amk?
  • icinde hic esya olmayan, prizleri kirik dokuk duran, dusakabin kapisi dogru duzgun kapanmayan, boyasi dokulen, duvarlari nemden kararmis, tek ozelligi dort duvari olmasi olan evler icin iki kira bedeli depozito istemek sehir magandaligidir.

“kiraci evi ne halde birakiyor biliyor musun?” diyen tayfa da evine duzgun bakacak insana versin evini; cok zor degil insanlarin ne mal oldugunu anlamak.