şükela:  tümü | bugün soru sor
 • --- güncel ---

  haberlere göre yunanlı askerlerin cep telefonlarında çok sayıda sınırda çekilen fotoğraf bulunmuş. askerler, fotoğrafları üstlerine göndermek için çektiğini itiraf etmiş.
  --- güncel ---

  hayret sözlükte hala başlığı açılmamış olan olaydır.. neyse,

  “yunanistan'ın türkiye sınırındaki kastanies karakolu'nda görev yapan biri teğmen, diğeri astsubay 2 yunan askeri, iddiaya göre sınır devriyesi sırasında yoğun kar yağışı nedeniyle yollarını şaşırıp türkiye tarafına geçti. son dakika habere göre, türk askerleri tarafından gözaltına alınan askerlerle ilgili soruşturma sürüyor.”

  kaynak : https://m.mynet.com/…rleri-gozaltinda-haber-3803312

  yunanistanın sakladığı darbeci askerlere karşın bir koz olarak kullanılabilir..

  edit: devlet meselelerine duygusal bakanlar eski sevgililerine barış mesajları atabilir.
 • üst edit: dünden beri özel mesajlarla envai hakaret, hatta küfürler etti çeşit çeşit zırtapoz. kusura bakmayın buradan yanıt vereceğim.

  birincisi, bu entri yazıldığında askerlerin rütbeleri belli değildi. devriye atan erler olarak düşünmüştüm. malum bizim orduda subaylar devriye atmaz yaya olarak.
  ikincisi, teğmen de olsa benim yarı yaşımda, yirmilerinin başında bir çocuktur bu asker. casusluk derdinde olsalar saçma silahları ve askeri üniformalarıyla mı dolanırlardı bir düşünün.
  üçüncüsü, devletler kimseyi rehin almaz. kabile miyiz, şantaj çetesi miyiz biz. suçun ve cezanın şahsiliği vardır. siyasetten bağımsız mahkemeler sorgular, yargılar ve cezasını verir.
  dördüncüsü, yunanistan'ın fetöcü yavşakları uluslararası anlaşmalar gereği iade etmesi gerekir. pazarlık yapılacak bir konu değil bu. ama bitmeyen ohal ve adil yargılanma güvencesi verilemediği için iade edilmiyorlar bildiğim kadarıyla. rehin alınabiliyorsa önce incirlik üssünü basıp abd askerlerini rehin alalım fetö çıbanının başını iade etsinler diye. f-22'leri ve atom bombalarını da alırız ne güzel. hadi bakalım.
  sınır konusunda, karaağaç bölgesi meriç nehrinin batısında kalıyor. nehir geçmek söz konusu değil.

  askerler özelinde;
  bu askerler nato üyesi bir ülkenin askerleridir. yani müttefik bir ülkenin. nato operasyonlarında, karargahlarında subaylarımızın beraber çalıştığı bir ülkenin askerleri. düşman askeri değil yani.
  aynı bağlamda, ne casusluğu. zaten iki ülke de birbirlerinin pek çok askeri sırrına nato envanteri nedeniyle erişebiliyor kolayca.
  ayrıca, bu askerler 50 senedir üye olmak ve sınırlarımızı kaldırmak için çabaladığımız avrupa birliği üyesi bir ülkenin askeridirler. zaten sen bu sınırı on yıllardır kaldırmak istiyorsun.

  nihayetinde, savaş iyi bir şey değil gençler. atatürk'ün de defaeten söylediği gibi 'yurtta sulh cihanda sulh'. gelişmenin, ilerlemenin, kalkınmanın, mutlu ve onurlu yaşamanın yolu barıştan geçiyor.
  askerlik de pek matah bir meslek değil. başkalarının oyununda piyonsun askersen işte. 'yıllarca rezil koşullarda savaşır şehit olursun, sakat kalırsın, hasta olursun. siyasetçiler ellerinde viski kadehleri kahkahalar atarak barış görüşmesi yaparlar sonrasında. sana da kahraman oldun ne güzel derler.'

  insanlık konusunda ise, önce insanım sonra türk'üm, doğruyum, çalışkanım. özel sektörde %35 vergi diliminden deliler gibi vergi ödüyorum bordrolu olarak. sürünerek, ot yolarak, doğuda ayazda nöbet tutarak askerlik borcumu da ödedim. üstüne yörük türkmen çocuğuyum. dedem 5 yıl askerlik yapmış kurtuluş savaşında. vatan haini filan da yazmış kendini bilmezler o yüzden diyorum. siz ne yaptınız bu ülke için? onu bir deyin hadi klavye kahramanları...
  benim anladığım insanlık ise başka bir şey. bizi vahşi hayvanlardan ayıran, akrabamız ve kabilemiz dışında da insanları anlamamızı, sevmemizi sağlayan bir durum, duygu, düşünce hali. milliyetlerin, dinlerin, mezheplerin, kültürlerin ötesinde insanların birbirleriyle farkları yok işte. hepimiz aynı bokuz ya da aynı güzellikteyiz. dürüst ve iyi insan dünyanın her yerinde güzel.
  derdimi az çok anlatabildim umarım.
  selametle.

  ..............entri..............
  yazık çocuklara ne korkmuşlardır diye üzüldüğüm askerler.
  askerlikleri yanar mı acaba?

  koz olarak kullanalım diyenlerden ise umudumu çoktan kestim, diyecek bir sözüm kalmadı.

  (bkz: empati)

  edit: ne kadar ergen ve hödük varsa doluşmuş aşağıya. ben 15 yıl önce sarıkamış'ta yaptım askerliğimi. o gariban çocukların neler çektiğini buradaki ergenler elbette anlayamaz. trakya ayazında sınırda devriye atan askerin yaşadığını ben de -37 derecede sarıkamış'ta devriye atarken yaşadım. gerçi kime laf anlatıyoruz ki...
 • insanlıktan nasibini alamayanlar, kendi elleri ile besleyip büyütüp hainlik yapmalarına izin verip, sonra ellerinden kaçırdıkları pisliklerle karda yolunu kaybeden askerlerin takasını umar.
  insan olmayı öğrenemeden gideceksiniz.
 • yunan 2 askerin ülkelerinde askerlik hizmetini yakacak gelişme.
 • aynı durumu bizim askerler yapsaydı sanıyorum ki ne tsk nın şerefi ne askerlik mesleğinin onurunu bırakmazlardı. burada bakıyorum da sevgi pıtırcıklı canım yunan askerinin yapmış olduğu küçük minicik bir hata gibi yorumlar var. hemen geri verelim işlem yapmayalım. ya da kameralardan bakalım çizgiyi tam geçmiş mi bir ayağı çizgideyse hala yunanda sayılırlar belki. türkiye ne yaparsa kötü yanlış mantığından nefret ediyorum. bizimkiler umarım fetönün piçlerine karşılık koz olarak kullanırlar.
 • insani olarak üzüldüğüm askerlerdir.

  buradaki yunan askerlerinin durumu aslandan kaçarken ayağı taşa takılıp sendeleyen ve sonunda yakalanan ceylana benzemektedir.

  ceylanin hatası ölmesine neden olacak bir hata elbette değildir ancak doğa kanunları böyle işlemiyor malesef.

  türkiye bunu yunanistan'a kaçan ve iade edilmeyen fetöcü teroristlerin takasında kullanmak isteyecektir. tam karşılığı olmasa da tarafımıza bazı kritik avionikleri sökülerek geri iade edilen s-70 helikopterimizin karşılığı olarak da sembolik olarak rütbeleri sökülerek iadeleri gerçekleştirilecektir.
 • "meriç bölgesinde, sınırı yanlışlıkla geçtiği belirtilen ve türkiye tarafında gözaltına alınan iki yunanistan askeri çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

  edirne’de türkiye sınırını yanlışlıkla geçtiği belirtilen ve sonra jandarma tarafından gözaltına alınan 2 yunanistan askeri çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.

  askeri yasak bölgede gözaltına alınan yunanistan ordusuna mensup iki asker, "askeri casusluğa teşebbüs" ve "askeri yasak bölgeye girmek" suçlarından tutuklanmaları istemiyle hakimliğe sevk edilmişti.

  yunan genelkurmay başkanı'ndan hulusi akar'a telefon

  yunanistan hükümet sözcüsü dimitris canakopulos, yunanistan genelkurmay başkanı evangelos apostolakis’in genelkurmay başkanı orgeneral hulusi akar’la telefonda görüştüğünü açıkladı."
 • şimdi yunan makamları düşünsün. ver fetö’cüleri, al askerlerini. güzel bir takas gibi duruyor.