şükela:  tümü | bugün soru sor
 • haberin tamamı "bm bu uyarıyı yaptı: 2 milyon kişi türkiye sınırına yığılır"

  bu savaşın bitmesi için dış politika da önemli değişikliklerin yapılması ve farklı adımların atılması gerekiyor aksi takdirde 2 milyon suriyeli daha ülkemize gelecek,ülke bunu kaldıramaz.

  (bkz: gelin bok var)

  kaynak

  birleşmiş milletler (bm) suriye insani yardım koordinatörü panos moumtzis, idlib'de çatışmaların devam etmesi durumunda iki milyon kişinin türkiye sınırına doğru yöneleceğini belirterek, bunun türkiye üzerinde muazzam baskı oluşturacağı uyarısında bulundu.
  moumtzis, bm genel merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, suriye'de savaşın başladığı 2011 yılından beri insani durumun hiç olmadığı kadar kötüleştiğini ve bu yılın başından beri 700 binden fazla kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını söyledi.

  idlib'de geçen aralık ayından beri 400 binden fazla kişinin kentin güneyinden merkezine kaçtığını, doğu guta'dan ayrılan 60 bin kişilik muhalif grubun da aileleriyle idlib'e geldiğini ve iki milyondan fazla kişinin bulunduğu idlib'de insanları barındırmakta güçlük çektiklerini anlatan moumtzis, "idlib'de çatışmalar sürerse türkiye sınırında iki milyon kişi görme ihtimalimiz var. bu da türkiye üzerinde muazzam bir baskıya neden olur.” dedi.

  afrin açıklaması

  moumtzis, afrin'deki gelişmelere ilişkin yaptığı değerlendirmede de şunları söyledi:

  "afrin'den ayrılanların bir kısmı geri döndü. afrin'e dönmek isteyenlerin bir kısmı tel rıfat'taki kontrol noktalarında rüşvet vermek zorunda kaldıklarını, kürt yetkililerin (pyd/pkk) ayrılmalarına izin vermediğini anlattı.”
 • onlar zaten avrupa'ya kaçmak istiyor. dirayetli bir hukumet olsaydı salardı edirneden yukarı.
  içi boş tehdittir. ama iktidara güvenmediğim için o 2 milyona yine biz bakarız. olması gereken ise suriye'den gireni edirne'den çıkarmaktır.
 • buradan rize halkına sesleniyorum..

  lütfen, %80 ile iktidara taşıdığınız kişilerin aldığı kararlarla başımıza sardıkları bu halka(!) yardım elinizi uzatınız.. kilis, istanbul filan şişti amk.. sandıklarda çat çat ampule, evete basmaya gelince sizden efesi yok anasını satayım.. suriyeli kardeşlerinize sahip çıkın...!
 • gelmesinler kapatın kapıları, arabistana yönlendirin.
 • türkiye demografisini en zahmetsiz şekilde sikmenin yolunu bulmuş adamlar.
  suriyedeki iç savaşa silah yolla, onlar birbirini keserken türkiyeyi bir nevi açık hava mülteci kampına çevir. hatta hazır başlamışken afgan ıraklı ne kadar gelişmemiş ülke vatandaşı varsa doldur ülkeye. böylece türkiyenin önümüzdeki 50 yıl içinde belini doğrultamayacağını garantilemiş ol. iyi iş valla.

  bu kadar suriyeliyle bizim de suriyeye dönmemiz yakındır. zaten gelenlerin hepsi amerikanın yaşadıkları ülkeye saldırmasına karşı çıkmayacak tipler.
 • krallar gibi yaşayacaklardır. burada doğan büyüyen 80 milyon kişi bok yesindir, bu zamana kadar gelen toplamda yaklaşık 10 milyon göçmen çok yaşasındır.
 • iyice can sıkan durumdur. 3 milyona yakın gelen göçmen ülkenin kazandığı pek çok şeyi yerle yeksan etti, 5 milyon olunca iyiden iyiye suriye’nin sahip olduğu ortalama kültüre, bilgiye filan sahip oluruz.

  ha, 2019 seçimlerinin en büyük argümanı “suriyelileri yollamak” olduğu için; ülkede tutunabilirler mi onu da bilmiyorum. ilk iktidar değişikliğinde, bir şekilde çözüleceğini düşündüğüm sorundur.
 • ey bm sen kimsin.. kimsin ya...
  yok iki milyon suriyeli gelirmiş..yok türkiye bunu kaldırmazmış...
  sen türkiyeyi tanımamışsın...
  bizim alışımız kuvvetlidir...
  o yetmez 2 milyon daha alır, tüm suriye halkını içimize alır sesimizi çıkartmayız... esadı bile alırız biz...sen türkiyesin büyük düşün büyük al...
  bu ülke kimleri aldı...
 • fırsata çevirebileceğimiz bir olay iken kullanmıyoruz, açın kapıları savaşı başlatanların ülkelerine seyir etsin suriyeliler. o zaman belki insafa gelirler.
 • operatör değişikliği(rus hattından abd hattına geçiş) ile gelen bedava 2 milyon sms (suriyeli mülteci sayısı)