şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ptt'nin geleneksel yılda iki kez zam alışkanlığının bu yılki ilk bölümü.
  öncekilere göre giderek insafsızlaştığı söylenebilir.

  fiyatlara karşılaştırmalı bakmak isteyenler için;

  31.07.2017 tarihli ptt gönderi ücretleri tarifesi

  02.01.2018 tarihli ptt gönderi ücretleri tarifesi

  02.01.2018 kargo ücretleri tarifesi

  edit: kargo tarifesinin önceki haline sahip olanlar yeşillendirirse buraya eklenebilir.

  konuyla ilgili başlatılan protesto için;
  (bkz: #pttzamprotesto)
 • 2017 yurtdışı 20 grama kadar kayıtlı mektup 10,70
  2018 yurtdışı 20 grama kadar kayıtlı mektup 16,50

  2017 yurtdışı 20 grama kadar basılmış kağıt 8,85
  2018 yurtdışı 20 grama kadar kayıtlı mektup 14,80

  özellikle yurt dışı fiyatları %50'den neredeyse %100'e kadar gidiyor.

  yurt içinde daha insaflılar.

  resmen dışarıya posta göndermeyin diyorlar. paypal darbesinden sonra hala bin bir güçlükle ihracat yapmaya çalışanlara ikinci büyük darbe. yabancı devletler özellikle yurt dışına ihracat yapan ufak firmalara, şahıslara indirim yapıyor. bunlar hala kazık kökleme derdinde. bu saatten sonra benim tavsiyem böyle helal işlerle uğraşacağınıza dolandırıcılığa filan başlayın, vallahi daha iyi. yakalanmaktan da korkmayın, sokaklarda 50-60 sabıkayla gezen binlerce insan var. devletimiz ticaret yapmaya çalışanlara değil, yolsuza hırsıza teşvik sağlıyor. bunlardan faydalanın. zaten geçenlerde çıkan khk ile dolandırıcılık yapanlara ceza indirimi gelmişti.

  ayrıca bu zam türkiye'nin içine kapanıklaşma sürecinin de önemli bir göstergesi. %100'e varan bu artışın gerekçesi ne? hani enflasyon %12, döviz kuru desen geçen seneyle neredeyse aynı seviyede?
 • yeni yılın gelmesiyle gelenekselleşen ptt zammıdır. yurtdışına bir kartpostal 4 tl olur mu, biraz insaf.
 • yurtdışı kayıtsız posta ücretleri de insanları bu işten caydıracak düzeyde.

  örneğin;
  20gr'a kadar ki gönderiler 3,70 tl iken şimdi 4 tl,
  50gr'a kadar ki gönderiler 4,50 tl iken şimdi 5,20 tl,
  100gr'a kadar ki gönderiler 5,50 tl iken şimdi 6,50 tl,
  250gr'a kadar ki gönderiler 9,20 tl iken şimdi 11 tl oldu.

  bu biraz da, "sayfalarca mektup yazmayın, yazıyorsanız da zarfın içine karşı tarafı mutlu etmek için adet olduğu üzere ufak tefek hediyeler eklemeyin" demek oluyor. gram arttıkça zamların katlanmasının başka bir açıklaması olamaz çünkü.
 • ülkenin en büyük posta teşkilatı olması gereken kurumun yaptığı akıl almaz eylem. kendi ayağına sıkmak deyimini yaşayacaklar yakında. neden mi?

  yurtdışı gönderilerinin büyük kısmını kartpostal ve mektup gönderen insanlar tarafından alıyor. evet, dünya posta birliği vesaire gibi kurumlarda belirleniyor posta fiyatları ve evet, döviz endeksli belirleniyor türk lirası karşılığı ama bunca zaman sizin aracılığınızla yurtdışına gönderim yapan sayısız insan için kurum olarak bazı şeyleri siz yapmalısınız.

  posta haricinde fatura ödemeyi getirdiniz, e-avm açtınız. girmediğiniz yer kalmadı gelir elde etmek için. siz kazanmıyorsanız kim kazanıyor? posta ücretlerini düşürseniz kimse aç kalmaz. sanki bizim üzerine pul yapıştırdığımız kartı, mektubu tek olarak götürüp elden teslim ediyorsunuz da bu kadar uçuk kaçık zamlar yapıyorsunuz. zaten yüzlerce posta bir arada giderken ıvır zıvır maliyet kalemlerini bahane ederek zam yapmanız hiç samimi değil. yurtiçi gönderim 2, yurtdışı ise 4 lira oldu 20 grama kadarki takipsiz gönderilerde. şimdi bu işin içinde olmayan insanlar "4 liranın lafını mı yapıyorsunuz?" diye gevrek gevrek eleştirmeye çalışacak ama iş sandığınız gibi değil. nasıl ki bir insan her gün sigaraya 15 lira vermekte bir sakınca görmüyorsa aynı şekilde kartpostal gönderimini hobi edinmiş insanlar da ay boyunca onlarca kart gönderiyor. toplama vurduğunuzda ise korkunç tutarlara ulaşabiliyorsunuz.

  yani diyeceğim o ki, bu ülkede her geçen gün hobi ile ilgilenmek daha da zor hale geliyor ve bunun sebebi mantıksız zamlardan öteye geçemiyor. her sene 2 defa zam ile ne yapmak, nereye varmak istemektesiniz? ayıp ptt, ayıp.
 • yurt dışı için en düşük gönderi 4 lira. kimileri için az gelebilir belki ama postaya gönül vermiş insanlar hiçbir zaman ayda bir tane kartpostal göndermiyorlar.

  benim toplu pul almak için bir postane ziyaretim 70-80 lirayı bulabiliyor. şimdi 90-100 tutacak, olsun... bu pullar bazen 1 ayda bitiyor, bazen daha uzun süre dayanabiliyor. ben hobimden vazgeçecek değilim belki ama buna maddi durumu yetmeyen insanlar da var.

  geleneksel postanın varlığını öğretmeye çalıştığımız genç yaştakiler, öğrenciler, çalışmayan ama sevdiklerini mektupla mutlu etmeye çalışan insanlar ne yazık ki giderek eksilecek. ve bu sürdürebilirliğin önünü kesen ptt'nin ta kendisi olacak. yazık.
 • e adamlar baktılar kargoları eve teslim etmeden postanelere bıraktıklarında (geldik bulamadık bahanesi ile bile ses yok dur bi de zam yapalım dediler demek ki.

  yurt dışı gönderi işine hiç girmiyorum bile. el kadar mektup için 50 lira' dan açıyorlar ağızlarını.
 • offff vatandaşına kerkinen ülke.