şükela:  tümü | bugün
  • normalde böyle başlıklar açmaktan nefret ederim ama bu durum beni rahatsız etti ve ekşi bilginlerinden tavsiye almak istedim. 2 sene önce ölçüldüğümde bir boy çıktı, ondan bir sene sonra tekrar ölçüldüm ve o boydan 1 cm kısa çıktım. bu sene tekrar ölçüldüğümde 1 cm daha kısaldığımı gördüm. yaşlı değilim hatta gencim. en uzun çıktığım zaman 80 kilo civarlarıydım şimdi 90 civarındayım onun etkisi olur mu? ya da spor yapmıyorum onun etkisi olabilir mi? ayrıca kilo verip spor yapsam tekrar uzar mıyım? bir yerde kilo almanın boyu kısalttığını duymuştum. verince tekrar uzuyomuş. aydınlatırsanız sevinirim.
  • renklilerle beraber mi attılar acaba dediğim durum.
  • her gün insan boyu en az 1 cm uzar kısalır. bir sabah uyandığınızda boyunuzu ölçün bir de yatmadan farkı görün.
  • kilo almak ve yaşa bağlı kemik erimesi insanda boy kısalmasına sebep olur. kilo aldığımızda, vücudun taşıdığı yük arttıkça omurlar arası boşluk oldukça azalıyor. 30dan sonra da vücuttaki yıkım yapımdan büyük oluyor. gerekli önlemleri almazsanız kaçınılmaz son bu, ne yazık ki. sağlıklı beslenme, düzenli spor ve gerekli hallerde kullanılacak takviyeler ile bu sorun çözülebilir.
  • eğer yaşlı değilseniz, spor yapmayan insanlarda daha çok görülür. açın gerin, koşun, hoplayın...