şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • gönlümün thiem’den yana olduğu maç. djokovic iyi oynuyor, thiem de iyi bir hava yakaladı. 5 setlik bir maç olursa şaşırmam.
 • 2 kez roland garros finalisti olan dominic thiem ile 7 kez aus open kazanan novak djokovic karşılaşacak. finale yaraşır bir maç olacağını düşünüyorum zira thiem, çeyrek finaldeki nadal maçındaki defansı ve mücadeleciliğiyle sinyalleri verdi. gönlüm thiem'in kazanmasından yana ve karşısında turun en iyi returncüsü olacak. o nedenle servislerinin ve ikinci vuruşlarının ritimli ve büyük olması da çok kritik.

  edit: nadal ile çeyrekte karşılaştı düzeltme için okumaktan gozlerim kizardiya teşekkürler.
 • yılda sadece 4 kez tenis maçı izleyen suserlerin "djokovic vurup geçecek, rencide edecek" şeklindeki iddialarına aldırılmaması gereken maç. bunlar her konuda böyledir. şaraptan anlarlar, tenisten anlarlar, futboldan, basketboldan anlarlar ve tek doğruları vardır. kendi dedikleri.

  velhasıl oldukça çekişmeli geçmeye aday bir maç. iki oyuncunun h2hine baktığımız zaman 6'ya 4'lük djokovic üstünlüğü göze çarpıyor.

  eski maçları incelersek; aralarındaki ilk 5 maçı djokovic'in kazandığını görüyoruz. nitekim ilk maç 2014'te, thiem tura yeni katılmış genç bir tenisçi iken. sonrası da 2016da, thiem'in tecrübelendiği, lakin djokovic'in terminatör gibi olduğu yılda yine 3 djokovic galibiyeti var.

  2017'de birer galibiyet almış oyuncular. ikisi de tek taraflı maçlar. roma'da djokovic 6-1 6-0 ile kazanıyor, sonrasında ise thiem ilk galibiyetini, hem de bir grand slam'de alıyor djokovic'e karşı 3-0 ile. tabii şunu da söylemek lazım, 2017 djokovic'in kayıp yılı. o sebeple 2017'deki bu iki maçı da değerlendirme dışı bırakabiliriz. iki maçın da son seti 6-0 bitmiş mesela, bugün hiçbir oyuncu kontak kapatmayacaktır.

  2018 nisanına geldiğimizde monte carlo'da eşleşiyor iki oyuncu. djokovic sakatlıktan dönmeye çalışıyor ama toprakta thiem ile eşleşiyor. maça favori çıkan thiem, 3 sette kazanıyor. o maçı izleyen birisi olarak djokovic'in o gün de tie-break ile kazandığı set dahil çok düşük bir performans gösterdiğini söylemek mümkün. yine de mental gücünü kullanarak o tie-break'i kazanmıştı, lakin daha sonraki iki sette thiem sadece 5 oyun vererek kazandı.

  gelelim sonrasına. hem taze, hem de iki oyuncunun da iyi durumda olduğu dönemlerde oynanan üç maça.

  2019'da görece hızlı bir toprak kort zemini olan madrid'de karşılaşıyor bu arkadaşlar. iki tiebreak sonucunda kazanan djokovic. zaten iyi bir tiebreak oyuncusu, belki de tarihin en iyi returncüsü, sürekli olarak minibreak yapmaya müsait bir oyuncu. öte yandan thiem de çok iyi bir retürncü, ama djokovic tabii ki bambaşka bir seviye. yakın geçen bir maç.

  sonrasındaki maç 1 ay sonra, yağmur ile kesilen, 2 güne yayılan o muhteşem roland garros yarı finali. 5 sette kazanan dominic thiem. 5 setlik bir maçta djokovic'i yenmenin zorluğu bir yana, bunu bir yarı finalde yapmak thiem'in djokovic'e karşı özgüvenini çok arttırdı. hele hele formda bir djokovic'i bu şekilde, mental olarak çok yorucu, 2 güne yayılmış ve uzun setlerin oynandığı bir maçta yenmek (3 set 7-5 ile bitti, 2sini thiem kazandı) son derece büyük bir olay. 2017'deki 3-0dan çok daha büyük.

  gelelim en son maçlarına. sert zeminde yaptıkları en büyük maç olmanın ötesinde, bir çoklarına ve bana da göre 2019'un en güzel maçıydı. kapalı kortta, hızlı bir sert zeminde oynanan maçta şartların djokovic lehine olduğunu söylemek mümkünken, çok iyi oynadığı ilk seti tie-break ile kaybeden thiem maçtan kopmadı. ve final setini de tie-break'le kazanarak (djokovic final setinde maç için servis attı, thiem o servisleri kırdı) djokovic'e karşı psikolojik olarak üstünlüğü ele geçirdi.

  yani demem o ki, thiem djokovic için ters bir rakip. tek taraflı geçen maçları bi kenara atalım, çünkü bu maçın tek taraflı geçme ihtimali düşük. şu ana dek final setine giden 4 maçın 3ünü thiem kazanmış. özellikle oynadıkları son 2 maçtaki thiem galibiyetleri de mental olarak çok zor geçen mücadelelerdi, thiem ayakta kalmayı başardı.

  lakin, thiem "küçük turnuvalar" harici final performansı çok iyi olan bir oyuncu değil. şu ana kadar nadal'a karşı 2 slam finali oynadı, ilk slam finalinde nadal çok rahat kazanırken, geçen seneki finalde setlerde durumu 1-1 yapmayı başardı thiem. son 2 sette sadece 2 oyun alabilse de, ilk iki set onun için pozitif. yine yenil, daha iyi yenil durumu aslına bakarsanız.

  çıktığı masters finallerinde ise toprakta zvereve ve nadal'a 2-0 kaybetti. masters finallerini 3 set üzerinden oynandığı için çok bir tutmamak lazım, lakin sert kortta kazandığı indian wells finalinde (kariyerinin en büyük başarısı) yine roger federer'e karşı geriden geldi.

  en son finalini ise sezon sonu finallerinde, tsitsipas'a karşı oynadı. bu kez de setlerde önde olduğu maçı final seti tie-breaki ile kaybetti.

  iki oyuncunun avustralya açık maceralarına baktığımızda djokovic'in kortta daha az kalarak geldiğini, thiem'in ise oldukça zor bir yolu aşarak geldiğini görüyoruz. bu fitness açısından djokovic'in lehine gibi görünebilir, ama djokovic bu turnuvada test edilmedi. thiem ise girdiği testleri başarıyla geçti.

  açıkçası ben thiem'in buraya gelmesini beklemiyordum. ilk turlarda da kör topal geldi, muhtemelen o da beklemiyordu. onun şansı, zor geçen 2. ve 3. turdan sonra monfils ile eşleşmek oldu. monfils, hem thiem'e karşı hiç galibiyeti olmayan bir oyuncu, hem de sakatlık problemleri vardı. sonuç olarak thiem onu çok rahat geçip çeyrek finale gelince, buradan yürüyebileceğine hem kendi inandı, hem bizi inandırdı. nadal'a karşı ilk sette nadal'ın set için attığı servisleri kırdı, hem de set puanı bile görmüştü nadal. üstüne üstlük, nadal'a karşı 3 tie break kazanmak gibi çok zor bir işi yaptı, hem de 4. sette nadal onun maç için attığı servisleri kırmışken hiçbir şey olmamış gibi o mental gücü koyup tie-break'i kazanması büyük işti. o yorucu maçtan sonra zverev'i de ilk setini kaybettiği maçta üstüste 3 set alarak geçti ki zverev'in de gayet iyi durumda olduğunu söylemek gerek.

  djokovic'in ilk tur rakibi struff'a karşı ilk 2 seti aldıktan sonra 3. sette kontak kapattı. ilk sette 5-2 öndeyken set puanı kaçırıp, set servislerini kırdırıp tie-break'e taşıması zaten kendisinden pek beklemediğimiz bir hadise iken, üstüne 3. sette 3 kez servis kırdırdı. aslında o maçı izledikten sonra djokovic'in buraya gelmesine de şaşırdığımı söylemem gerekir. 2. ve 3. turdaki rakipleri ona asla zorluk çıkartacak rakipler değildi, sadece bir kez servis kırma puanı göstererek (kırdırmadı) ve 10 kez servis kırarak bu iki maçı aştı. 4. turdaki rakibi schwartzman djokovic'in sevdiği tarzda bir rakip. servisi yok, puanları genelde acayip savunmayla rakiplerini hataya zorlayarak kazanıyor, yetenekli ama bu tarz oyunun zaten kralı djokovic. bir de ondan 15 cm kısa iseniz djokovic'i yenme şansınız kalmıyor. -nişikori örneğinde olduğu gibi, novak onu da habire tokatlar, 16ya 2- çeyrek finalde ise rakibi milos raonic oldu, turnuvanın sürprizlerinden biri de raonic'in iyi dönüşü oldu, ne mutlu. daha önce oynadıkları 8 maçı da kazanan djokovic, 9.yu da kazandı. o ana kadar ilk 4 maçında servisini bir kez olsun kırdırmayan raonic'in servisini iki kez kırdı, ama onun da ötesinde toplamda 16 kez kırma şansı yakaladı. djokovic'in bu turnuvadaki en sağlam maçı. raonic'e elenmesini beklemek saçma olurdu, tarihin en iyi returncüsü elbet servis kıracaktı, raonic'in de ona karşı 3-4 vuruştan uzun bir puanı almasının çok zor olduğu aşikardı, yani servisini kırdırması stuff maçındaki gibi kontak kapatmadığı sürece çok zordu. nitekim başarılı bir sınavdan sonra, djokovic federer'in yarı finalde rakibi oldu. 38 yaşındaki federer'in oldukça kolay görünen ve hiçbir seri başı isim ile karşılaşmadığı yarı final yolunu ne kadar zor geçtiği malum. bir sakatlığı olduğu da malum, nitekim sandgren maçının sanırım 4.setinde servis atamıyordu, 170 km hızla ilk servis sokuyordu. maç sonunda djokovic de bu sakatlığa vurgu yaptı. alıştığımız djokovic-federer maçlarından uzak, oldukça tek taraflı bir maç geçti. belki de izlediğimiz son djokovic-federer maçıydı, o ayrı bir konu. lakin djokovic yine struff maçında yaptığını yaptı, tam anlamıyla ilk sette kontak kapattı. 4-1 40-0dan servis kıramayan ve seti bitiremeyen federer, djokovic'i kendine getirdi. sonrasında da djokovic'in kendini yormadan kazandığı bir maç oldu.

  ben bu turnuvayı başından beri bir "next-gen" oyuncunun kazanacağını söylüyorum. özellikle us open'da medvedev'in çıkışı, sezonun uzakdoğu kısmı ve londra'daki finallerde next-gen'in büyük üstünlüğü, bana avustralya'da da 90lardan sonra doğmuş bir oyuncunun ilk grand slamini kazanabileceği hissini verdi. sonuç olarak finale çıkmayı başaran next-gen oyuncusu thiem oldu. işin güzel yanı, iki oyuncunun da sağlıklı olduğu vakit nefis maçlar izlettiklerini biliyoruz. yine nefis bir maç olacak. elbette artık 90 sonrası doğan oyuncular da grand slam kazanmaya başlayacak, bu da onun ilk adımı olabilir pekala.

  gönlümden geçen de 5 sette gelen bir thiem galibiyeti.
 • djokovicin bir kez daha federer fanboylarini kudurtacagi maç olacaktır.yalniz bu thiem denen elemanin suratından iticilik,sinsilik akıyor buram buram.karsisinda federer olsa bile federeri desteklerim o derece sevmiyorum.
 • 11:30’da başlayacak olan maç. yerlerinizi alın. kaçırmayın bunu. setler tie break’lere kalırsa thiem 3-0 kazanır.*
 • tüm pozitif enerjimi dominic'e yolluyorum. vurduğun winner olsun çocuk.
 • maalesef novak djokovic'in kazanacağı maçtır. nadal için roland garros ne ise, djokovic için de avustralya açık odur. bu adam emekli olana kadar kazanır bu turnuvayı.
 • djokovic favori olarak çıkıyor. 4 sette bitirir büyük ihtimalle.

  edit: ilk seti djokovic aldı. ikinci ve üçüncü seti thiem. 4. sette inanılmaz oynayan djoko setleri 2-2 yaptı. karar setine gidiyoruz.

  edit 2: 5. set sonunda djokovic kazandı. thiem yakın zamanda grandslam kazanır.
 • 11.45 itibariyle başlayacak final maçı. an itibariyle korta çıktılar.

  djokovic favori olsa da onu bu finalde en çok zorlayacak 2 kişiden biri olan thiem finalde. diğer kişi olan nadal'ı da thiem elemişti zaten. thiem, oyununa slice eklemiş her zamankinden daha fazla kullanıyor bu sayede rahatlatıyor oyununu. bence ciddi bir şansı var ama karşıdaki djokovic tabi.

  güzel bir maç olacağı kesin, pazar günümüz şenlendi.
182 entry daha