şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1.bakış;
  muharrem ince;sol aday
  meral akşener;sağ aday,

  diye düşünürsek,erdoğan 2.turda karşısında bir chp adayının kalmasını tercih edecektir.her koşulda karşımdaki chp'li olursa yenerim diye düşünmektedirler.

  2.bakış;
  muharrem ince;hitabeti çok güçlü aday,
  meral akşener;hitabeti orta/zayıf aday,

  diye düşünürsek,bu defa da erdoğan karşısında hitabetinin güçlü olduğu bir aday olan muharrem ince yerine,liderlik rekabetini daha kolay yapacağını düşündüğü meral akşener'i tercih edecektir.

  bu durumda sözlük siyasi dehaları acaba;2.turda erdoğan'ın karşısına meral akşener'in mi,yoksa muharrem ince'nin çıkmasını tercih ederler?

  not;bu soruyu şundan sordum? ilerde gelecek cevapları okuyunca anlayacaksınız ki,kimse hiçbir şeyden emin değil! bu emin olmama durumu akp ve erdoğan için de geçerli! onlar da afallamış durumdalar.korkularının ve panik halinde olmalarının sebebi budur.
 • hitabet falan ciddi ciddi analiz kasanları görmemizi sağlayan versus.

  ciddi misiniz?

  değil ince chp'den peygamberi aday koysanız yinede seçilmeyecektir. ilk turu ince alır, ikinci turu rte.
 • cevabı kesinlikle akşener olan soru çünkü kimse bir kadınla aşırı derece sert konuşmaz, bu insanlar tarafından kötü karşılanır.
 • ikisinin de kendine göre artı ve eksileri var ama en kritik nokta olan hdp tabanı ve doğudaki oyları alabilme potansiyeli olan muharrem ince'dir tabii ki.
 • hdp seçmeninden oy alma ihtimali daha yüksek olduğu için (bkz: muharrem ince) kalmalı.
 • muharrem ince'ye kasa basıldı
 • egri oturalim, dogru konusalim.

  ya da gazetecilik anlaminda ölü dogmus, zombi olarak yillarca kose yazarligi yapmis, bir zombiye yakisir sekilde defalarca gazetecilik anlaminda tekrar tekrar ölmüs ve patron torpiliyle geri dirilmis sayin ertugrul ozkok'un tabiriyle, gelin itiraf edelim:

  chp, kisa sureli kesintiler haricinde (ecevit gibi) neo-nazi cizgisinde politika yapan, "ataturk'in parti'si" olmak disinda pek vasfi olmayan, baska bir vasif bulmaya da pek calismayan bir parti. hatirlayin, bu partinin en cool sahsi bir ara meclise ss subayi gibi giyinip gelen emine ülker tarhan'di. simdi bu parti muharrem ince'yi baska adayi olara gosteriyor (cumhurbaskani deniyor ama bildiginiz uzere bu baskan lafina got kili comarlarin bile tepki gostermesi uzerine uydurulmus bir sey).

  muharrem ince'ye karsi diyecek pek bir seyim yok, 10 numara birine benziyor, fakat gel gor ki rte'ye karsi sansi oldugunu dusunmuyorum. milletimizin durumu belli... zeka seviyesi ortada... kultur seviyesi ortada... bilim kelimesininin ne anlama geldigini bile bilmeyen milyonlar olduguna kalibimi basarim... bunun da otesinde chp'ye karsi olan -bence hakli- alerjinin ince'ye gidecek oylari ciddi sekilde engelleyecegini dusunuyorum.

  diger yanda milliyetci aksener... onun da rte'ye karsi secim kazanmasi bana imkansiz geliyor.

  su asamada secimin ikinci tura kalmasini "zafer" olarak niteleyip tayyipli yillara yenilerini ekleyecegiz gibi geliyor.
 • iki ucu boklu değnek dedikleri şey tam olarak bu.

  2. tura ince kalırsa hdp seçmeninden oy alabilir. fakat chp'nin adayı olduğu için muhafazakar kesimden oy çalamayacaktır. böylece %50'yi görmesi zor.

  2. tura akşener kalırsa muhafazakar kesimden oy çalabilir fakat hdp seçmeninden oy olması imkansız gibi. böylece %50'yi görmesi zor.

  edit: yeşillendiren yazarlardaki genel kanı meral akşener'in ikinci tura kalması durumunda hdp seçmeninin erdoğan'dan kurtulmak için akşener'e oy verebileceği yönünde. umarım öyle olur ve 17 yılda ülkenin içini oyan akp ve feto'ya methiyeler düzen siyasetçilerinden illetinden kurtuluruz.
 • 'farketmez, hangisi kalırsa ona vereceğim!' dediğim hede.

  tayyip ikinci turda bizi yenecek mi?
  evet yenecek.
  yenileceğiz,
  ama güzel yenileceğiz be ahbaplar! :)

  hep denedin,
  hep yenildin,
  olsun,
  yine dene,
  yine yenil,
  daha güzel yenil!
 • 16 yılın sonunda 2. turda,
  akşener kalırsa sağcı bu rererö
  ince kalırsa chpli reröre
  diyecek muhalif siktirsin gitsin.