şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle kürt seçmenin yoğunlukta yaşadığı ve doğu insanının içinden gelen, halkını iyi tanıyan bir birey olarak, bu algının ortalığı bulandırmak için ortaya atıldığı bir iddia olduğu kanaatindeyim.

kürtler, 2. turda muharrem ince'yi chp'lilerden daha destekleyecektir. çünkü; ülkenin bir değişime, ekonomik düzelmeye ve kutuplaşmanın bitmesine ihtiyacı olduğunu bilmektedir.

siz ortalığı bulandıran " chp görünümlü " trollere aldırmayın. ha ayrıca bazı radikal chp seçmeni de var içlerinde bu algıyı oluşturan, onlara sözüm:

ya birlik olacağız yada ne sen ne ben asla kazanamayacağız diyorum. senin umrunda değilse benim umrumda.

hdp barajı geçse de geçmese de 2. turda muharrem ince'ye tam destek vereceğinden emin olsunlar.

ama duyarlı insanların da hdp'yi baraj altında bırakmayacağına da eminim.
  • o akşener değil miydi ya?

kürtler niye ince'ye oy vermesin ki? bence ikinci turda kürtlerin ince dışında oy vereceği bir seçenek yok zaten mevcut adaylar arasında. kim bunun algısını yürütmeye çalışıyorsa bence işi gücü bıraksın gitsin kumda falan oynasın.
  • hdp'nin barajı geçip temsiliyet hakkını garantilediği durumda (ki partinin adil bir seçim ortamında baraj sorunu olmadığını düşünüyorum ama işte o referandumda geçen seçim kanunu ve hdp'lilere yönelik halen süren tutuklama ve yıldırma politikaları ve bu uğurda bütün bürokrasiyi seferber etme çabalarından dolayı maalesef bu kadar emin konuşamıyorum) muharrem ince'ye oy verilir (ki bu konuda da muharrem ince'nin performansının fikrimi değiştirdiğini kabul ediyorum, adaylık ihtimalinin açıklanmasından bu yana -ki 1 aydan kısa bir süre oluyor bu- fikrim inanılmaz değişmiş durumda).

burada asıl konuşulması gereken, "istemezük partisi" geleneğinden gelenler ve kürt alerjisi olan birtakım insanların hdp'nin muharrem ince'yi 2. turda desteklediğini açıklaması durumunda yine de muharrem ince'yi destekleyip desteklemeyeceğidir. malum hatırlarsınız, 7 haziran seçimlerinden sonra hdp, chp destekli mhp azınlık hükümeti'ni bile desteklemeye hazırken çok milliyetçi hareket partisi "biz teröröröyle yan yana durmayız" diye feryat edip, sırayla meclis başkanlığı'nı sonra da iktidarı akp'ye yeniden hediye etmişti. evlilikleri hala sürüyor.

şu an bile muharrem ince'nin ana akımda ön plana çıkarılmasına (rte:46 saat, ince:16 saat) (!) sitem edip, meral ablalarını çıkarmamalarının sebebinin erdoğan'ın çok korkması olduğunu düşünüyorlar. üzgünüm ama şu ülke seçmeninin "sağcı olsun da ne olursa olsun" diye oy verdiğini düşünen varsa hala uykudan uyansın.

gerek vaat gerek hitabet konusunda ince net daha önde (demirtaş dışarıda olsa onu da en az ince kadar konuşurduk. ama maalesef).

velhasıl realistik ve adil seçim ortamında hdp barajı da geçer, ince cumhurbaşkanı da olur.

hayırlı traşlar.
  • kürtler oylarını muharrem ince'ye de vermediğine göre çipras'a verecekleri kesinleşmiştir.
  • bir kürt olarak bu algının yalan yanlış olduğunu söylebilirim.

tabi ki de ince'ye oy vereceğiz. en önde aday benim gözümde incedir.

geçen seçimde ilk tur sonrası sırf hdp oyları azalsın, insanlar korku ile oy versin diye nasıl bir iç savaşa sürüklendiğimizi unutmadığımız sürece, oyların başka bir yere gitmesi mantıksızdır.
  • hatalı bir algıdır.

ben açıkçası kürtlerin ince'ye nasıl biz zamanında ekmel'e istemeye istemeye verdiysek öyle vereceklerini düşünüyordum. fakat gel gelelim daha şimdiden gözlemlediğim ama somut kelimelere dökemediğim bir sevgi, bir ilgi, bir benimseme var kürtlerde muharrem ince'ye karşı.
    burada bir suser yazmıştı, "muharrem ince kürtlerde demirtaş etkisi yaptı" diye, adı da bence o suser arkadaşla konmuş oldu. demirtaş'a ne kadar içten oy vereceklerse belki de o kadar içten verecekler ince'ye ikinci turda. hatta gözlemlediğim bir kısmı muharrem ince ilk turda daha da güçlü gözüksün diye demirtaş yerine kendisine oy verecek gibi...
    muharrem ince sağcısı, solcusu, türkü, kürdü, alevisi sünnisi tüm türkiye'ye umut oldu.
  • sacmadir. ince acik acik, anadilde egitimden, baristan bahsetmekte, kurt liderlerin hapse atilmasi oylamasinda da partisine ragmen hayir oyu verdigini acik yureklilikle soylemektedir. bunu cb adaylarindan selo disinda baska kim soyluyor?