şükela:  tümü | bugün
  • en son #89321711 nolu entrydeki yazarın yaşadığı problem gibi ben de sıvı teması mağdurlarından biri olmaya doğru gidiyorum, değerli dostlarım. sözlerime başlamadan önce, bismillah mahiyetinde, tanımlı girişimizi yapalım; mecalimizi öyle anlatalım.

tanım: vestel gibi dev bir markanın ismine güvenerek aldığım ama bu dev markanın, hatasını kabul etmek yerine 570 tl kazanacağım diye binbir takla atacağını tahmin edemeyip, yine bir yerli marka hayal kırıklığı ile yüzyüze geldiğim rezalettir...

gelelim kuru fasülyenin faydalarına...

efendim, bundan iki yıl önce, hem ucuz hem kullanışlı olur düşüncesiye vestel venüs 5580 model telefonlardan, vodafone'un çift cihaz kampanyasından da yararlanarak, iki adet aldım. kız kardeşim ve anam kullanacağı için çok performanslı olmasına gerek yoktu. "ucuz olsun, işimizi görsün, yeter" diye tercih ettik; etmez olaydık.

aldığımızdan beri ne sıkıntısı bitti ne performans düşüklüğü...batarya desen başlı başın bir dert. hemen tükendi bitti zaten batarya ama yenisi bulunmuyor piyasada. zaten 5580'in bataryasını sattığını iddia eden, e-ticaret sitelerinin sahtekar satıcılarının altındaki yorumları okuyun, acı acı gülümsersiniz. 5580 bataryası diye alıp, batarya yuvaya sığmayınca, ince işçilikli lazerle kesmeler falan mı dersiniz, ne ararsanız var...cümbüş ya cümbüş...

en sonunda (bir buçuk yıl sonra), annemin elindeki telefon, artık biraz sert koyunca, kendini yeniden başlatmaya alışmıştı. nihayetinde, gün geldi ve artık tümüyle açılmaz oldu. okuduk, üfledik, hocalara gösterdik; anakart arızası olduğuna kanaat getirdik...

kız kardeşimin telefonundaki yan sanayi bataryayı da annemin telefonuna taktım servise gönderdim. dedim hem yan sanayi batarayayı değiştirirler hem anakart arızası belli olan bu dandik cihazı tamir ederler.

ne kadar safmışım :)

önce aradılar: yan sanayi batarya kullanımından dolayı anakart arızası olmuş. 570 tl iban ile gönderin yapalım dediler :) kurumsallık falan hak getire tabii...sanırım bu servis işini, birine ihale etmiş bu vestel. yoksa bu kadar öküzce, müşteriyle iletişime geçilmez ya, neyse...

dedim hanımefendi, o batarya diğer cihazın. bu cihaz, orijinal batarya ile arızalandı. lütfen garantiden deniştirin dedim. o zaman, orijinal batarya ile tekrar gönderin bize dediler...e peki dedim. onlar cihazı geri gönderdi, ben orijinal bataryayı taktım, onlara tekrar gönderdim (vallahi ingiliz vodvilleri gibi)

neyse, telefonu gönderdik orijinal bataryasıyla. dedim hayırlı haber gelir inşallah, kurban bayramı da girdia araya...vestel, müşterisini üzmez...

ne kadar safmışım :)

bekediğim telefon, hayırsız haberle geldi elhamdülillah:" beyefendi, anakarta sıvı temas etmiş. 570 tl iban gönderin, çözelim. yok, ödemiyorsanız, size gönderelim, işimiz gücümüz var, uğraşamayız zırt pırt sizin telefonunuzla" (son kısım biraz abartı:)

yahu dedim, siz ddalga mı geçiyorsunuz? hem dediniz batarya...sıvı teması falan yoktu piyasada...şimdi batarya gönderdik, sıvı teması çıktı...siz ne ayaksınız? vestel değil mi orası falan derken, bunlar bana görsel gönderelim dediler. dedim, gönderin.

bir gün, üç gün, beş gün derken görsel falan gönderdikleri yok...aradıkları da yok. vestel konkordato ilan etti sandım, korktum, haberleri açtım. orada da bir şey yok...dedim bunlar, bu muhteşem! hizmet kalitesiyle acaba spam klasörüne falan mı düştü; orada bile yok...belki gönderdikleri e-posta, kendi kendini imha etmiştir diye düşünürek vallahi çöp kutusuna bile baktım...yok...

ben görseli beklerken, zırt telefon...hami isminde bir hanım ablamız...uzaydan yeni gelmiş. yere ayak basar basmaz da beni aratmışlşar kendisine herhalde ki: "tamam mı? gönderiyor musun haracını? tamir edelim mi? diye sormaya başladı uzaylıcağız...yahu diyorum, görsel gelecekti, ona göre karar verecektik ya hani. karşıdan bir ses: heeee, pardon ya, göndermemişler, biz yine talep edelim...

bak, hilafsız 10 gün sonra falan görsel gönderdiler. gönderdikleri batarya görseli, benim gönderdiğim orijinal batarya değil. önceki yan sanayi batarya...hani çakallar benim gönderdiğm oricinal, kız gibi bataryayı göndermiyorlar ki elleri güçlensin...yani beni benle kazıklayacaklar :) vallahi gülüyorum yazdıkça...diğer gönderdikleri görseli de paylaşmadan edemedim. vallahi şu aşağıdakini gönderdiler.

vestel official görsel

ama allah var, görselleri büyük ihtimal vestel venüs ile çekmişler ki kaliteyi görebilelim diye. böyle de dürüst bir marka....

şimdi bekliyoruz bakalım dönüşlerini...büyük ihtimal, kabul etmeyip, benden 570 papel isteyecekler. peki ben verecek miyim? vereni.........vereni fenomen yapıp rap söyletsinler; üstüne hadise de o parçanın üzerine dans etsin. böyle de büyük sövdüm bak :)

eğer telefonu garantiden tamir etmezlerse, telefonu gönderin diyeceğim. geldikten sonra çekiçle slow motion teknikleri kullanarak bir güzel kırıp, youtube videosu olarak armağan edeceğim. takip edersiniz artık :)

zorunlu ekleme: yahu demeyi unuttuk...hani sıvı teması diye söyledikleri şey de "sıvı etiketinin renk değiştirmesi" çakallar, öyle etiket koyuyorlar ki her halukarda nem ve terlemeden dolayı, içine sıvı çeken (özellikle üst kısmından) cihazın o üstteki etiketi renk değiştiriyor...anacım, telefon değil suya temas etsin, çantasında bile gözü gibi bakıyor 700 tl'lik alete...zaten sırf anacığıma iftira attıkları için bu kadar üzerine gidiyorum olayın. koskoca vestelsin sen ya...uğraştığı işlere bak...

sivilceli ergenler ve fav delisi yazarlar için ekleme: vestel'in manisa'daki üretim üssünde iş verseler asgari ücrete talim olacak sivilceli ergenler, "dev marka ifadesi ve vestel'in kendi isminden yola çkarak" birkaç fav almak için havlamışlar. onlar cevap yazmak bile zûl ya, neyse. bunların twitter versiyonları için demarke ve tribün dergi hesaplarının altına bakmanız yeterli. çoğu bu işi paraya bile döktü. ama kalitenin içine ettiler; orası ayrı...marka, dev kardeşim. senin ergen zihniyetin ve kafan bunu kaldıramayabilir ama bu marka, yerli tüketiciye birçok alanda yerli ve uygun çözümler üretmiş bir markadır. eleştirilir ve hatta çok sert eleştirilir ama bu yaptıkları yanlış işler, markanın büyüklüğüne tümüyle tersten etki etmek zorunda değildir. elinde tuttuğun ve dünya markası dediğin cihaz ve yazılımlarda, ne skandal hatalar ve kusurlar bulunurken, kimse senin ve senin gibilerin yaptığı ergenliği yapıp, markaya cüce muamelesi yapmaz...neyse, fav için havlayanların anlayabilmesi zor konular bunlar...

özelden mesaj atıp, asıl rezaletin vestel ve venüs almak olduğunu yazan değerli yazarlar; haklısınız...haklı çıktınız...ben şans verdim sadece...sondu.

şimdi beklediğim telefon geldi. vestel yetkilileri burayı okuyorlarsa (kesin okuyorlardır), 0 850 393 56 96 numaralı (kurumsallık akıyor numaradan) telefondan arandım ve 15.11'den 15.30' kadar, fatma ismindeki "çözümsüzlük" yetkilinizle görüştüm. o görüşmeyi dinleyin de belki; marka, iletişim, müşteri ilişkileri ve kriz yönetimi ile ilgili bir şeyler duyarsınız. sonuç olarak; ikinci kez orijinal batarya ile gönderdiğim için 570 tl'den 490 tl'ye düştüler :)) bildiğin vestel, digitürk gibi pazarlık yapıyor benle yahu :)

telefonu şaka maka garanti kapsamında tamir etmeyi red ederek geri gönderiyorlar :) çekiçle venüs parçalama videosu için hazırlıklara başlayalım madem...

yazı, uzun ve biraz okunması zor oldu. bu konuda haklısınız, özür dilerim zorluk çekenlerden...
  • vestel gibi dev bir markanın ismine güvenerek aldığım dan sonrasını okumadığım rezalet.

vestel kim dev bir marka olmak kim güven kim. vestelin değil telefonunu almak televizyon, çamaşır makinesi gibi yıllardır üretilen ev eşyalarını bile evime sokmam. vestel diye telefon mu olur allasen.
  • okuyamayanlar için özet: vestel'den telefon almış.

bu kadar bilgi kafi. vestel'den telefon almak bile başlı başına rezalettir.
  • vestelde hangi seviyede mühendisler çalışıyor ki vestel dev bir marka olsun? sorusunu akıllara getiren başlık.
  • marka vestel olduğu için şaşırmadım.
    rezalet mi evet rezalet ama beklenen de bir rezalet.
    yazarın espirili tarzını sevdiğim için puanım 6/10.
  • vestel satın alma rezaleti olarak düzeltilebilecek başlık. yazara da geçmiş olsun bu arada. umarım en kısa sürede sorunu çözülür.
  • bu tip durumlarda hiç yerinizden bile kalkmadan e-devletinize girip tüketici hakem heyetine her şeyi açıkça anlatan bir yazıyla başvurun ve fatura tutarının iadesini isteyin. dosyaya ek olarak servisin verdiği cevapları pdf formatına tek bir sayfa yapıp yükleyin ve arkanıza yaslanın.
  • klasik sözlük şenliklerinin bir yenisidir.

bu ülkede iş yapan ve yerli olan "koskoca" hiçbir marka yok. var sanıyorsunuz sadece. hepsi esnaf kafasında iş yapan, kurumsal olamayan aile şirketleri. en üst seviyede görünenler bile. onçün ortada rezalet varsa vestel'den telefon alınmasıdır. geçmiş olsun.