• yaşam hakkı türkiye'nin en önemli sorunudur. insan hayvan fark etmez.
  • üst edit 2: bir alttaki arkadaş kaçmış bu arada. ne demek kardeşim ben teşekkür ederim.*

üst edit: konunun özeti: hacettepe'de kedilerin girip çıktığı bir alan var. bu alanın da giriş ve çıkışına bilinçli ya da bilinçsizce beton döküyorlar - ancak fotoğrafı incelediğimizde çok küçük ve gözden kaçan bir yer, muhtemelen kediler içerideyken bilinçli bir şekilde dökülmüş. kediler de burada mahsur kalıyor. günlerce kurtarmaya çalışıyorlar ancak orası ile ilgilenen birimler umursamıyor. itfaiye bile ilgili birimler izin vermediği için olaya el atamıyor. bu yüzden bu ''insanların'' umursamazlıkları yüzünden de tüm kediler ölüyor, biri hariç. görüldüğü üzere bu olayın sorumluları her türlü suçludur. sorumsuzlukları ve umursamazlıkları yüzünden bu yavrular ''bilerek'' öldürülmüştür. üstelik bu olay hacettepe kampüs bölgesindeki ilk olay da değil. bu yüzden iyice üzerilerine gitmek gerek. pizza life isimli yazar hacettepe öğrenci evlerindeki hayvan katliamı diye bir şey bırakmış. bunun dışında 5 ocak 2018 hacettepe'nin can alan ihmali diye şöyle bir olay daha mevcut. görüldüğü üzere son olayla birlikte üç ediyor.

başlığın aslı ''20 ağustos 2020'de hacettepe'de canlı canlı gömülen kediler'' olacak idi ancak sığmadı. öncelikle hacettepe üniversitesi hayvan hakları ve doğayı koruma topluluğunun açıklamasını şöyle bırakıyorum:
    --- spoiler ---
    3 gündür beytepe kampüsünde cehennemi yaşıyoruz! 3 canımızı kaybettik ve 1 tanesi ölümden döndü. neden mi? ihmal, sorumsuzluk ve düşüncesizlik yüzünden.

birçoğunuzun bildiği gibi kediler konusunda bölüm başkanlığıyla daha önce de sorun yaşadığımız fizik ve elektrik-elektronik orta bahçesinde yaşayan kedilerimiz var. bir gün bahçedeki bir borudan yavru bir kedinin miyavlama sesinin geldiğini ve aynı zamanda borunun leş koktuğu haberini aldık. bunun üzerine bir arkadaşımızı yönlendirdik kediye bakması için. normalde havalandırmanın bir giriş çıkışı vardı. kediyi ararken arkadaşımız o çıkışa beton/çimento döküldüğünü gördü. dediğimiz gibi kedilerimiz oradan girip çıkabiliyordu ve bu durumun bilinmesine rağmen o yerin kapatıldığını düşünüyoruz (fotoğraf 1'de önceki ve sonraki hâlini görebilirsiniz).

orada bulunan bir görevliye çimentoyu kırdırttık ve hemen ardından oradan saldıray çıktı. çok kötü hâldeydi, çok kilo vermişti, gözlerini açamıyordu ve burun akıntısı vardı. o gün saldıray'ı yakalayamadık çünkü kendisi insana çok yakalaşan bir kedimiz değildi. ertesi gün saldıray'ı kaçmaya bile hâli yokken, perişan durumda bulduk. hemen kliniğe götürdük ve sonrasında saldıray'ı kaybettiğimizi öğrendik. saldıray mahsur kaldığı yerden çıkamadığı için aç, susuz kalmış (fotoğraf 2'de saldıray'ın bulunduğu hâlini görebilirsiniz. böbrekleri erime noktasına gelmiş ve maalesef yaşatamamışlar).

sonrasında yavru kediye bakmaya gittiğimizde ise onu aradığımız o havalandırma boşluğunda 2 kedimizin cesedini bulduk (fotoğraf 3 hassas içerik)! büyük ihtimalle ilk ölen hangisiyse onu yiyerek hayatta kalmaya çalışmışlar diğerleri de. çünkü kedimizi bulduğumuzda iç organları deşilmişti, bir kedimizin zaten neredeyse sadece iskeleti kalmıştı. bu çocuklarımızın cesedini bulduğumuz duvarın hemen yanında ise yavru kedi sesi duyduk. ona ulaşıp, onu oradan kurtarmamız için sadece 1 kapının açtırılması ya da itfaiyenin gelip demir bir mazgalı sökmesi gerekiyordu.

pazar günü olduğu için çoğu yetkiliye ulaşamadık. ulaştıklarımız ise kedilerin bulunduğu alanda, yetkili olan birimin izni olmadan herhangi bir müdahale yapamayacaklarını söylediler. kapının anahtarı için güvenliklere ulaştık ancak onlarda olmadığını söylediler. kapının anahtarının sadece fizik bölüm başkanlığında ve onun dışında birkaç kişide daha olduğunu öğrendik. bunun üzerine onlarla iletişim kurduk, yavru kediyi acilen kurtarmamız gerektiğinden bahsettik. buna rağmen anahtarı ulaştıramayacaklarını, sabahı beklememiz gerektiğini söylediler.

çilingir çağırmayı, itfaiye çağırmayı, kendimiz alet-edevatlarla kapıyı yeniden takmak şartıyla hiçbir hasar vermeden sökmeyi talep ettik, hiçbiri yetkililer tarafından kabul edilmedi. 6 saat boyunca bu şekilde her talebimiz reddedilerek o kediye ulaşmaya çalıştık. bize yardım etmeye çalışan tüm birimleri tenzih ediyoruz bu durumdan ama bize asıl yardım edebilecek kişiler yardım etmedi ve biz bu yüzden 1 canımızı daha kaybedebilirdik. umudumuz tükense de o kediyi o karanlıkta aç, susuz, yanında ölü kedilerle birlikte o boşlukta bırakmamaya kararlıydık. 6 saat süren uğraşlar sonucunda emeklerimizin karşılığını da aldık: yavrumuzu en son bir boşluktan çok küçük bir balık ağı atarak kurtardık (fotoğraf 4). acilen veterinere götürdük. çocuğumuzun durumu çok kötüydü, açlıktan derisi yapışmıştı. ama onu kurtardık ve şu an durumu iyi. kalıcı yuva bile bulduk yavrumuza.
    --- spoiler ---

görüldüğü üzere isteyerek ya da istemeyerek canlı canlı gömülen kedilerdir. ancak yanlışlıkla gömmüş olsalar bile umursamazlıkları yüzünden hepsi katilliğini tescillemiş durumdadır. buradan topluluğun paylaşımına erişebilirsiniz. ekşi'nin gücünü göstermenin tam zamanı. bu ihmalkârlığın boyutu canilik düzeyindedir ve tüm bu caniler cezasını çekmelidir. üstelik bu yavrularımızın ''bilerek'' oraya gömüldüğünü düşünüyorlar.

ek: ikinci açıklama ise şöyle:
    --- spoiler ---
    merhaba, bizi destekleyen, kampüs hayvanlarının bir kez bile olsa başını okşamış, çabalarımızı görebilen, bize az da olsa güvenen herkesten bu yazıyı çok dikkatle okumasını rica ediyoruz.

biz 3 gündür cehennemi yaşıyoruz. 3 canımızı kaybettik, 1 tanesi ölümden döndü. tekrar tekrar söylüyoruz, söyleyeceğiz, bu cümleleri kolayca okuyup geçmeyin lütfen, hacettepe üniversitesinde bir hayvan göz göre göre bir birimin umursamazlığı, bir çalışanın vicdansızlığı yüzünden açlıktan, sıkıştığı yerde yanı başında ölen bir başka kediyi yedi! kalan yavruyu çıkartmak için tam 6 saat boyunca uğraştık. ulaştığımız hiçbir birim, hiç kimse bize yardım etmedi. bir kapıyı açtırmak için onlarca insana yalvardık dönüş alamadık. yavruyu tamamen kendi imkânlarımızla kurtardıktan sonra diğer kedilerimizin ölülerini almak istedik. 2 gün boyunca kapıyı açtırmaya çalıştık. sadece bir kapıyı açmaları tam iki gün sürdü. kapıyı açtığımızda sıkıştıkları yeri gördük; çıkmaya çalıştıkları duvardaki tırnak izlerini ve biri kurtlanmış, birinin yalnızca iskeleti kalmış iki kedimizi. biz rahat yatamıyoruz siz de yatamayın, ses çıkarın! bu görüntüleri asla unutmayacağız. bu hayvanların günlerce orada aç, susuz neler yaşadığını unutmayacağız. bölümün bir kapısının bir candan daha kıymetli olduğunu, her gittiğimiz yerde suratımıza kapanan kapıları unutmayacağız. okul yönetimini acilen göreve çağırıyor, bu vahşetin sorumlularının derhâl bulunmasını talep ediyoruz.
    --- spoiler ---

edit: sözlükten çıkmak istemeyecekler için ilgili fotoğrafları ekledim.

edit 2: imla.
  • "tirkiyinin inimli sinirini pirmik" diye saçmalayan şeref yoksunları umuyorum aç ve susuz olarak kuruyarak bir apartman boşluğunda can verir.

can ulan bu can. ölüm bile insan, hayvan fark etmeksizin acısız ve ani olmalı
  • (bkz: antalya'da köpeğe tecavüz eden 71 yaşındaki adam)

hayvanların bu insan denen canavarlardan çektiği nedir gerçekten anlamıyorum. internete girmeye korkuyorum bu haberleri göreceğim diye. umarım yapanların en kısa zamanda bulunması ve cezasını alması dileğiyle.

başlık yukarı.
  • olmayan vicdanınızı....

t: doğadaki en vahşi canlı olan insanlar tarafından yapılmış vahşettir.
  • atanan rektör utansın diyeceğiz ama bu pek mümkün değil,soze hep sayın cb diye başlayan insandan ne beklenir ki
  • mümkün olduğunca gündemde tutulması gerekiyor yoksa şimdiye kadar yaptıkları gibi üstünü kapatırlar ve benzer olaylar yaşanmaya devam eder. çünkü yetkililer kimseyi kâle almıyor. rektör umarım "yeni" geldiği için değil de gerçekten durumun vahametini görüp gerekenleri yapar. keşke görüntüleri açmasaydım...
  • tüm sorumlularının tespit edilerek gerekenin yapılması gerektiği büyük bir vicdansızlık örneğidir.

şu kediler size ne yaptı abi? içeriyi pislettilerse bir yokla öyle kapat betonla, girmesinler madem. bu kadar umursamazlık olmaz.

aciz hayvana merhameti olmayanın samimi bir insan sevgisine sahip olabileceğini düşünmüyorum.
  • çok üzücü bir o kadar da sinir bozucu bir olaydır. ne diyebilirim ki anlatmaktan dilimizde tüy bitti.
  • kedi lan kedi. zararsız mıyıl mıyıl sevimli bir canlı. öbür tarafta yaptığınızı ödersiniz ayrı ama bu dünyada da masumların canı için mücadeleye devam.

o betonu oraya döken hayvana mı kızacaksın, orda kedilerin olduğunu bile bile o işe onay verene mi, tamirat bedelinin karşılanacağını taahhüt edilmesine rağmen altı üstü dandik bir kapının sökülmesine izin vermeyen yetkiliye mi!!!

gündemde tutulması gereken başlıktır.
hesabın var mı? giriş yap