• evet. ekşicilerin yine 30.000-40.000 arası aylık maaşlar aldığını öğrendik. bende 100.000 lira maaş alıyorum arkadaşlar. istanbul'da yaşıyorum. ne ev ne araba alabiliyorum bu maaşla. zar zor geçiniyorum.
  • - lisans (ilk 5'te bulunan üniversitede - ingilizce)
    - 2 tane yüksek lisans (ilk 20 üniversite arasında bulunan)
    - son derece dal bir alanda doktora (ilk 20 üniversite arasında bulunan - ingilizce)
    - 5 yıl özel sektör tecrübesi (3 yılı türk kurumsal / 2 yılı uluslararası firmada)
    - 8 yıl kamu tecrübesi
    - yds, ales, toefl'dan yüksek puan.
    - akademik bildiri ve makaleler
    - python 3 programlama dili
    - mysql
    - veri analizi sertifikaları (makine öğrenmesi, derin öğrenme)
    vs...

yukarıdaki kısa cv ile 10.500 tl kazanıyorum. adam gelmiş 20.000'e eh işte çekiyor. bi s*ktirin gidin allaseniz.
  • nereden baktığınıza göre değişir.
    türk halkının inanılmaz fakirliği karşısında muazzam bir maaştır ancak insan onuruna yakışır bir yaşamın gereklilikleri olan orta halli ev, orta halli araba, kaliteli gıda ve kaliteli eğitim için inanılmaz düşük bir maaştır.
  • iyi maaş mıdır bilemem ama bu maaşla istanbul'da eli yüzü düzgün bir ev ile orta segment bir araba alıp değil 22, 222 yılda ödemesini tamamlayamazsınız.

paranın değeri, pahalı ucuz mefhumu komple gitmiş millette...
  • ekşi sözlük boş yapma timi görev başında yine.
    20 bin güzel paradır 13-14 kiraya yeme içmeye kredi kartına gider, gerisi sana kalmış.
  • 5-10 bin lira kazananların "gayet normal, hatta az maaş" diyenlere sövmesine neden olan olay. 5 bin kazanırken ayda 2 bira içersin, 10 kazanırken haftada 2 bira içersin, 20 kazanınca ne birası aq ver ordan viskiyi diyorsun mekanda, ay sonunda aynı hesaba geliyor.

maaş arttıkça hayat standardı artar. 10 bin kazanan kenara bin atıyorsa 20 kazananınca 11 atamaz. insan yaradılışı öyle değil. daha iyi ev, daha iyi mekan, daha iyi telefon, daha iyi tatil hep orda. her şeyin dahası var, kimse de peygamber değil.

kredi kartımı, kiramı ve faturalarımı ödüyorum. ayda 3-4 gece dışarı çıkıyorum, yazın 1-2 tatil yapıyorum ve ay sonu 1 liram kalmıyor. borcum yok ama evim de yok, araba da şirketin. yani yarın bişey olsa çalışamasam bittim. bu kadar işte 20 bin lira maaşın sonucu.

kredisini ödeyebilirim diye kurtköy'de 1+1 evde oturamam kimse kusura bakmasın. dünyaya 1 kere geliyorum, ölümden sonrası hikayesine de malesef inanmıyorum.
  • birikim yaptırmazmış.
    hahaha hassiktir.

yoksulluk seviyesine yakındır.
    hahaha hassiktir.

almanyadaki kasiyerle aynı gelir düzeyidir.
    hahaha hassiktir.

bu paralarla birikim zor artık.
    hahaha hassiktir.

2 çocuklu bir eve anca yeter yetmeyebilir de.
    hahaha hassiktir.

sizin fakirlik ölçü biriminizi sikeyim.
  • buraya gelip sadece xx dolar, euro yazmayın. ya da çok tirt yazılımcı maaşı vs demeyin. millet bu paraların yarısıyla ev gecindirip, çoluk çocuk büyütüyor.

ıstanbulda hala ortanın cok üstünde yaşatacak bir maastir.
  • bi 20 bin tl maaş vermek değildir.
  • aylık maaş alan kişi zaten fakirdir. ister 20bin ister 50bin olsun.
    fakirliğin tanımı= aylık maaş alan kişi.
    zengin kişi maaş almaz.
hesabın var mı? giriş yap