şükela:  tümü | bugün
 • bu seçimlerden sonra iyimser bir hava doğmuştu.
  sol yıllar sonra koalisyonun küçük ortağı olarak da olsa iktidara geliyordu. solun ve sağın en büyük partileri aynı hükümette yer alacaktı. sağ (dyp) "iyi bildiği" ekonomik konularla ilgilenirken, sol da (shp) insan hakları, kültür, bilim gibi konulara el atacaktı.

  sonra uğur mumcu cinayeti, özal'ın ölümü, demirel'in cumhurbaşkanı oluşu, çiller'in başbakanlığı, sivas katliamı, inönü'nün ayrılışı yerine karayalçın'ın gelişi, artan terör, faili meçhul cinayetler, 5 nisan kararları derken ülkenin tadı tuzu kaçtı. 24 aralik 1995 secimleri ne bu havada gidildi.
 • anapın "20 ekim pazar günü bütün oylar anapa" şeklinde bir şarkıyla katıldığı seçim.

  (bkz: istanbul erkek lisesi) (bkz: anadolu liseleri sinavi) (bkz: nostalji)
 • 1989 yılında görev süresi dolan cumhurbaşkanı kenan evren’in yerine turgut özal’ın cumhurbaşkanlığına getirilmesi, anap’ta yeni oluşumlara gebe oldu. 1990 yılından, genel seçimlerin yapıldığı 1991 yılına kadar anap içinde bir liderlik sorunu yaşandı ve adına fıkra kitapları basılan yıldırım akbulut’un anap gibi 8 yıl iktidarı elinde tutan bir partinin lideri olamayacağı düşünülerek anap, mesut yılmaz’ın liderliğinde yoluna devam etti.

  mesut yılmaz, 1991 genel seçimleri öncesinde ünlü fransız reklamcı jacques seguela ile çalışmış, ancak ’87 seçimlerinde kendi çıkarlarını geri plana iten halk, işsizlik ve enflasyon sorunlarının çözülememesi, hatta katlanarak büyümesi nedeniyle anap’ı tekrar birinci parti olarak seçmedi. ’91 seçimlerinde dört yıl öncesinden geliyorum sinyalleri veren süleyman demirel ve partisi dyp galip çıktı.

  1987 seçimlerinde barajı aşamayan rp, dsp ve mhp, geçen dört yıl içerisinde güç kazanarak 1991 seçimleri sonrasında meclis’teki sandalyelerine oturdu.
 • dyp'nin tv reklamlarında kullandığı bir çağrısı vardı;
  "haydi haydi haydi haydi" diye. vatandaşı çağırıyordu, ki karşılıksız kalmadı.
 • limon gibi sıkılmak istemiyorsanız oylar bize sloganı vardı shp'nin..fikret kızılok demirbaş şarkısını bu seçimler sonrası yazmıştır sanırım.
 • hadi bakalım sandıklaraaa
  2000 li yıllaraaaaa
  20 ekim pazar gunu
  butun oylar anapaaaaa
  sarkısından ote bisey sunamayan anavatan partisinin
  ne 2000 li yılları kardeşim vatandaşın şu anda ekmeğe işe ihtiyacı var diyen baba ya karşı kaybettiği secimler olmuştu. (espiri degil gerçekten elinde mikrofon boyle demişti)
  ayrıca sol partilerin sol gorusleri sayesinde elle tutulur oy alabildikleri son secimdir.
 • sosyal demokratlar için sonun başlangıcını getiren bir seçim olmuştur. 89 yerel seçimlerinde %28 oyla birinci parti olan, üç büyük şehirin belediye başkanlıklarını ele geçiren shp%20 civarı bir oy oranı ile üçüncülüğe geriler. bunda hep le yapılan ittifakın batı illerinde yarattığı rahatsızlık, iski skandalının getirdiği prestij kaybı kadar siyasi yasağı sona eren ecevitin siyasete dönmesi de etkili oldu.

  seçimler sonrasında meclisteki yemin törenindeki gösterileri de shp nin epey başını ağrıtmıştı.
 • mhp ve ıdp nin rp listelerinde üçlü ittifak halinde meclise girdikleri, refah partisi'nin geleneksel tabanına yönelik mesajlar vermeyi bir miktar kesip yolsuzluk, haksızlık temaları üzerinden ileri propaganda tekniklerini kullandığı ve ruşen çakır'ın ilgisini refah partisine yönelten seçimdir.
 • mesut yılmaz'ın, yıldırım akbulut'tan genel başkanlığı alıp, tek başına iktidarda olan anap'ın başına ve başbakanlık koltuğuna oturduktan hemen sonra, bülent gültekin başta olmak üzere, ekonomi kurmaylarının ekonominin yakın zamanda krize sürükleneceği doğrultusunda verdikleri rapor üzerine tek başına iktidarda olduğu halde ve seçimlere daha 1.5 yıl var iken, papazın elinde kalmaması için aldığı erken seçim kararı üzerine yapılan genel seçimlerdir. nitekim, seçimlerden 2 yıl 3 ay sonra 1994 ocak ayında cumhuriyet tarihinin en ağır ekonomik krizlerinden biri meydana gelmiş ve papaz, tansu çiller'in dyp'si ile ile murat karayalçın'ın shp'sinin elinde kalmıştır. ancak çiller ve partisi bu işten bir şekilde sıyırmayı başarmış, kriz emekçiler üzerinden çözülmüş, murat karayalçin ve shp ise papazın altında ezilerek bir daha belini doğrultamamiştir.
 • türkiye'de ilk defa 18 yaşını doldurmuş olanlar bu seçimde oy kullanabilmiştir.