şükela:  tümü | bugün
  • beşiktaş'ın yeni başkanının seçileceği kongredir. ilk toplantı olan 13 ekim 2019' da çoğunluk sağlanması mümkün değil.
    kimler aday olacak belli değil ama fikret orman ve yıldırım demirören olmasın da...
  • ismail ünal'ın beşiktaş belediye başkanıyken ne boklar yediğini çok iyi biliyoruz başkan filan da seçilemez ismail kim ki??

aday olursa ahmet nur çebi farkla gelir, gidip oyumu gönül rahatlığıyla ahmet nur çebiye basacağım.
  • 4 adaylı girilecek seçimdir. favori serdal adalı gibi duruyor, dilerim anç beşiktaş'ın yeni başkanı seçilir..

1 serdal adalı
    2 ahmet nur çebi
    3 hürser tekinoktay
    4 ismail ünal
  • kongre üyesi bir taraftar olarak bu isimlerin hiçbiri içime sinmiyor ama birine oyumuzu vereceğiz artık.

(bkz: serdal adalı) ismi şikeye karışmış bir yönetici.eski zamanlarda tüpçü ile beraber kulübü ne hallere soktuğunu hepimiz biliyoruz.şu adamı 2-3 gün başkan yapsın biri kurrulalım artık.bu ne hırs kardeşim seçmiyorlar işte seni.kendisi yıllardır seçilemeyen muhtar adayı gibi.düş artık yakamızdan git harana at mat yetiştir.tjk başkanlığı da fena sayılmaz.

(bkz: hürser tekinoktay) son seçimde mevcut başkan fikret orman'ın karşısına çıkmıştı ancak vaatleri ütopikti.beşiktaş'ın somut ve işe yarar şeylere ve çözümlere ihtiyacı var.açıklamaları falan beşiktaş başkanlığını layıkıyla yapabilecek biri olarak gelmedi bana.

(bkz: ahmet nur çebi) fikret orman'ın 7 yıllık başkanlık sürecinde yaklaşık 6 sene ikinci başkan olarak görev yaptı.mevcut borçta kendisinin de payı var diye düşünüyorum.fulya davasındaki tutumu da var tabi."fikret orman aday olursa ben aday olmam" demesi zaten bu kulübe önderlik yapabilecek bir vizyonu olmadığının göstergesi.
    başkaldıran , isyan eden , hesap soran , beşiktaş haklarını sonuna kadar savunan , karizmatik bir başkan ister beşiktaş taraftarı.son ana kadar adaylığını açıklamaması ve başkan olması halinde fikret orman'dan hesap sormayacak olması düşündürücü.

(bkz: ismail ünal) kendisi tahminime ve camiada konuşulanlara göre yd'nin desteğini arkasına alarak bu göreve talip olmuştur.yd'nin işin içinde olması değerlendirmeye bile tabi değil bence.süleyman seba döneminde yöneticilik yapmış birisi.aynı zamanda eski beşiktaş belediye başkanıdır.

adaylar çeşitli lansmanlar yapacak projeler açıklayacak.yani fikret orman serdal adalı kazansın diye süre falan vermedi.işi oldu bittiye getirmek istiyorlar.yani 1 ay sonraya atsan ne olurdu seçimi? adaylar hazırlamamadı ki ne projeleri olacak.

neyse adalı ve çebi arasında geçecek gibi görünüyor seçim.hayırlı olsun diyeceğim ama şu tabloda ben pek hayır göremiyorum.
  • adaylardan 3'ü fikret orman'dan (=demirören'den) farkli olma konusunda pek guven vermezken, digeri de bu enkazin altindan kalkabilecegi konusunda "yeterince" guven vermiyor. sonunda ya kucuk bir ihtimal gun yuzu gorecegiz, ya serefimizle batacagiz, ya da birkac sene degirmen dondurup katar takimi yapilirken burada aslinda bunun "o kadar da kotu bir sey olmadigina" ikna edilmeye calisacagiz. muhtemelen premiere league ornekleri verecekler simdi bize parali baskan isaret edenler.

en iyi ihtimal, dört aday arasında besiktas'i mevcut girdaptan (maddi manevi) kurtarabilirse tekinoktay kurtarir. geçen seçimde, yani fikret orman'in kacmasi oncesi temliklerimiz 3 ayda 4 katina cikmadan once, fikret orman'ın karşısına dikilip şu günleri önlemeye çalışıp, hepimizin rahatsiz oldugu seyleri takir takir soyleyip oy isteyen deli cesaretli hurser tekinoktay. o da iste kurtarabilir mi bilmiyorum ama diger adaylar onceki secimde fikret orman'a sadakatlerini sunmakla yetindiler ve simdi kazanirlarsa 4 kati temlikle yola cikacaklar. (fark etmez gerci, bir diger 3 senede 14 katina cikarirlar onlar da).

uzun uzun detayli analiz yazdim, ama ozetle diyecegim bunlardi - gerisini merak ederseniz okursunuz. belki zaman icinde editlerim de cunku ortalik bu donen carki desteklemek isteyen cok sayida adamla dolu; bunlara tek tek cevap yazmak istemiyorum ve acikcasi pek umudum da yok.

--
    malesef besiktas kongresi en isgal edilmis kongre, ne fb'nin ne gs'nin kotu duzene verdigi reaksiyonu veremiyor.

aday olma surecinde kisa surede imza sov yapan 3 aday da, toplu aidatların yatırıldığı 5268 üyeyle oy pazarligi yapabilecek adamlar. tekinoktay ise önce zaptedilmis kalelerin noter usulsuzlugune itiraz edip, ilk gunden adayligini aciklayip ugrasip didinip imzalari tamamlayan aday.

ben adalı sanıyordum ama asıl ismail ünal, demirören'in temsilcisi olarak seçimdeymiş. fikret orman da sanırım onu destekliyor. bu ikili icinde kimin ne oldugu pek belli degil aslinda:

https://twitter.com/…_38/status/1176619208278446080
    https://twitter.com/…_38/status/1178776413635334145

secim oncesi cesitli pazarliklar sonucu birlesme/cekilme de olabilir bu blokta.

tek tek bakacak olursak:

ahmet nur çebi

eski yoneticiler arasinda disaridan biraz olsun yaptiklarini kor goze parmak yapmayan bir insan gibi gorunuyor. bu sebeple hurser'e oy vermeyi dusunenlerin aklini celebilecek ve kadere etki edecek tek aday o olur. ama oy istemeden once en basta fulya davasıni neden besiktas'in aleyhine demiroren lehine cektirttiginin hesabini vermesi gerekmiyor mu? palavralari gecin, gecen gun "derin devlet cebi'nin aday olmasini istemiyor" sacmaligini da yaydilar, adam gibi aciklama isteyin.

sonrasinda 7 yillik yonetimin 6 yilinda bunca rezillige nasil sessiz kaldigini, eger fikret orman küsmeseydi besiktas'a hangi asamada sahip cikmayi planladigini aciklamasi gerekmiyor mu? kulubun icindeki maddi cikmazi birakin, farkli takimlarin kabadayilarinin mafya gibi kongreyi yonetme noktasina geldigi gunde verecek bir hesabi yok mu? ya da neyi farkli yapacak?

ayrica kendisi agir abi profilinde baskanliga uygun gorunse de etrafi sacma sapan adamlarla dolu; buyrun, guclu ekibinin pr calismasinda kullanilan bir vurgu: emre kocadağ -> sarayla arası iyi

alperbah isimli twitter hesabinin sahibi alper bahadır da, anc'nin sıkı bir destekcisi. tekinoktay'a bin turlu iftirayi atip karalamaya calisan da ayni hesaptir - mahkemelik oldular.

hatirtlatmakta fayda olan diger onemli hususlar :

-fikret orman'in
    "para isi ilk gunden beri ahmet nur çebi'dedir."
    "besiktas'ta paraya ve transfere elimi surmedim. kurullarda alinan kararlari ben bilmem."
    "bilip de konusmayan serefsizdir. genel kurulda ciksin konussun."

sozlerine en ufak bir itiraz etmemis

-yine hurser'in diline doladiklari vaatlerden yola cikarak hatirlatiyorum, henuz feda doneminde ronaldinho macerasini da unutmayin, gunlerce iyi yiyip icip gazetelere pozlar verip, "anlastik", "yuzde 51 tamam" demeclerinin ardindan dana abisini besleyip gonderdiler

-projesi yok denilen hurser'in onlarca projesi gormezden gelinirken, 6 yilda sportif manada tek projesinin bursaspor'la sozlesmesi bittigi icin bosa dusen senol gunes'i trabzon baglantisi ile basa getirip sonra da sahip cikamadigini da hatirlatarak bitireyim. sans eseri yakaladiklari bu basariya sadece sahip cikmasini becerseler, yili 10 sene domine etmistik ve para pul sorunu konusmuyor olurduk.

ismail ünal
    aslinda bu iki adayi cok aciklamaya gerek yoktu, bilen zaten biliyordu ama goruyorum ki hala savunanlari var. tek cümleyle anlatmak istersek, chp'nin kazanma konusunda en ufak bir tereddutu olmadigi beşiktaş'ta bile görevdeki başkanı değiştirme zahmetine girdiği eski belediye başkanı. başlığına bakarsanız chp'nin içinde lakabının fırıldak ismail olduğu yazıyor. ama bunu da olumlu bir şey olarak gören eksisözlük yazarları mevcut tabi, bize fırıldak lazımmış biraz hakkımızı savunması için. halbuki görevi bırakan yönetimimiz de fırıldak doluydu ama pek hakkımızı savunduklarını görmedik.

serdal adalı
    isim olarak genel imaji en kotu aday. bir yandan demirören dönemindeki sorumlulardan gibi dururken, diğer yandan demirören şike zamanı fb'yi kurtarmak için ekibiyle birlikte beşiktaş'ı yüzüstü bırakıp tff başkanlığına geçtiğinde kendisinin şikeden hapiste olmasi, isminin o ekipten biraz ayrismasina yol acti. başta fikret orman'ın sözde hesap soracağı kişiyken sonradan bir nevi iki kirli dönemin köprüsü olarak onun yardımcılığına geçti. bir yerlerde hesaplar karışmış olmalı ki demirören ve orman, serdal adalı yerine ismail ünal'ı destekliyor, umut guner ise ismail unal'in yaninda falan - o kismi epey karisik ve bilmedigimiz pazarliklara gebe. ama adalı'nın da hem demirören hem orman döneminde kurduğu bir ağı ve oy potansiyeli var.

hürser tekintoktay
    basliginda fazlasiyla savundum, gonullerdeki bir altinsay dolulugu yok gibi, ama bok attiklari gibi bos hayaller pesinde kosup yel degirmeniyle savasan bir don kisot da degil, bilakis muhalefetteyken bile besiktas'a 10'larca milyon dolarlik somut kazanimlar sagladi, ustelik bu 3 rakibinin çelmelerine ragmen (bkz: fulya davası). gecen kongrede fikret orman'in karsisina gecmekle kalmayp besiktas taraftarinin icini sogutacak su konusmayi yapmasi da ayri bir meziyet. yine de vaadettikleri arasinda o kadar da kolay gorulmeyen seyler var. ayrica konusurken daha dikkatli olmasi lazim, aslinda demek istemedigi seyleri pusuda bekleyenlerin agzina cok kolay sakiz veriyor. futbol takiminin olusturulmasi projesi ne kadar feasible bilmiyorum; toschack gercekten ibrahim altinsay gibi arayip da bulamadigimiz kisi mi? rasim kara'yi cok uzulerek anarim, bu kulupte hakki yenen ve gs pisliklerine yem edilen ender adamlardan biridir ama yillardir ne yapiyor/ediyor bilmiyoruz. camiayi heyecanlandiracak, umitlendirecek isimler degil bunlar. bale, ibrahimovic isimlerinde gercekten alti dolu bir girisimi oldu mu bilmiyorum ama olduysa bile milletin agzina sakiz olmasi bu kadar belli bir seyi niye soyelrsin. "tek adam" prensibinde olmadiginin her defasinda altini cizmesi biraz ic rahatlatsa da taraftarin bu konuda yeterince ikna edici bir adim gormesi gerekiyor. yine de bu yazdigim tehlikeler digerlerinin yaninda detay/devede kulak kaliyor. "kotunun iyisi"ndense, "iyinin kotusu" demek daha adil olacak gibi tekinoktay icin.

--

sonuc olarak, ben paranin besiktas'i kurtarabilecegi gunleri coktan astigimizi dusunuyorum. kulup manevi olarak delik desik durumda, her yerden kan kaybediyor; maddi olarak da dogal olarak akbabalar etrafta geziyor. kurtulma sansi var mi, inanin bilmiyorum; ama varsa su adaylar icerisinde tekinoktay'dan baskasi yapamaz. digerleri anca tekeri birkac sene daha dondurup katar'a satistan komisyon dagitirlar etrafindakilere. ve de en onemlisi eski belgeleri gizleme/yenilerini karartma nobetine devam ederler. tekinoktay ile batarsak da en azindan serefimizle batariz, tipki fikret orman'in en buyuk marifeti olan ziraat kupasindan serefimizle cekilmemiz gibi.

edit 1 : entry yukarıdaki bir anc trol entrisine cevaptı, trol silip değiştirip aşağı yazınca bazı yerler anlamsız kaldı

edit 2: diger 3 adayin birbirinden gercekten bir farki olmadigini dusunenler icin cebi'nin 1 oyla bile başkasına kaybetmesi koymaz.

edit 3: anc baskilara baskaldirip gelmismis... yok artik daha neler, birakin bu palavralara kimse inanmiyor artik, zamaninda fikret orman icin de diyorlardi.

daha bir suru sey var da uzatmak istemiyorum zaten yeterince uzattim, cok gerekirse eklerim.
  • hem beşiktaşın hem de türk futbolunun kurtuluşu sahipliktir. takımın sahibi olan adam kendi parasını harcayacağı için abuk subuk işler yapmaz. ayrıca o parayı harcayacak adam ya da şirket tırnaklarıyla kazıyarak o parayı kazandığından finansal kararları güvenilir olacaktır.
    ben katarlı olsam psg yi alacağıma bjk fb gs den birini alırdım. faroe adalarındaki maça bile giden taraftar grupları olan takımlar bunlar. avrupada çok ses getirecektir satın alınan türk takımı.

ayrıca yabancı sayısına sınırlama getirmeyi bırak sınırlama getirmeyi düşünene kafam girsin.
  • önceki başkan demirören, yaptıkları kapatılsın ve hesap sorulmasın diye,
    çocukluk arkadaşı fikret orman'ı desteklemişti.
    şimdi fikret orman da, benzer sebeplerden, yerine serdal adalı'yı bırakmak istiyor.
    eğer adalı seçilirse,
    fikret orman'ın 2. sınıf dublörünü izliyor gibi olacağız.
    camiaya yeni kan lazım.
    adalı, bizzat yönetimin içindeyken mali kriz tırmandıkça tırmandı.
    kendisi hiçbirşey yapamadı.
    bu yüzden başkanlığını da olumlu görmüyorum.
    çok çok kendi alacağı olan 7 milyonu tahsil etme başarısı gösterecektir.
    ismail ünal ise,
    zamanında "seba gitsin" diye bağıranlardan biriymiş. (bundan emin değilim, söylenti)
    eğer bu söylenti doğruysa o da gelsin istemem.
    umarım adalı ve ünaldan başka bir aday seçilir ama zor görünüyor.
  • bu kongre özelinde beşiktaş üyelik yapısına dair doğru bilinen bazı yanlışları aydınlatıp adayları değerlendirelim.

1) 5268 üye meselesi:

a) bu sayı aidatı toplu olarak yatan üye sayısı. bu üyelerin çoğu kongre gelmiyor yani pasif üye. toplu oylarla başkan olduğu söylenen fikret orman önceki kongrede 2822 oy aldı. içlerinde de benim şahsen tanıdığım bir ton bireysel üye var. bilen bilir, ben de her aklı başında insan gibi fikret orman'a muhalifim. ama muhalefet bu toplu oy meselesini biraz bahane gibi kullanıyor.

b) ortada demirören'in oyu diye kocaman bir oy havuzu yok. toplu oylar sadece demirören'in oyları değil. içinde bilgili'nin oyları var, ünal'ın oyları var, umut güner'in oyları var, derneklerin oyları var. demirören'in oyları en yüksek sayıdaki toplu oy olabilir ama sadece demirören'le anlaşarak iş çözülmüyor. hatırlarsanız bu kongre demirören'i ibra etmemişti. e bu adam kongrenin hakimiyse nasıl oldu bu iş?

2) adaylar:

serdal adalı: açık ve seçik demirören'in desteklediği, onun yönetiminde yer almış, beşiktaş'ın en kötü zamanlarında sorumluluğu olan birisi. seçilirse aynı zamanda türkiye jokey kulübü başkanlığını da yürüteceğini açıkladı.* tüm kulüp kaynakları bu adamın başkan olması için seferber edilmiş durumda. toplu oyların önemli bir kısmını alacaktır. ama bir insanın kendi iradesiyle oy verebileceğini tahmin etmiyorum.

ismail ünal: süleyman seba ve serdar bilgili dönemlerinin yöneticisi. demirören ile araları kötü. umut güner, serdar bilgili, metin keçeli ile birlikte hareket ediyor. kendi toplu oyu var ama tek başına seçim kazandıracak kadar çok değil. çok iyi bir beşiktaşlı ancak beşiktaş belediye başkanlığı döneminden dolayı camia içinde tartışmalı bir isim.

hürser tekinoktay: geçtiğimiz seçimde 1617 oy aldı. ancak bu oyların büyük çoğunluğu kendimden ve yakın çevremden bildiğim gibi fikret orman'a tepki oyuydu. tüm seçim stratejisini hesap sorma üzerine kurmuş ama o yol hukuken kapalı. sunduğu projeler teorik olarak güzel gözükse de pratikte beşiktaş'ın yangınına çare olacak nitelikte değil. zira aynısı fenerbahçe'de denendi ve koca bir yaraya ancak minik bir yara bandı oldu. futbolun içinden gelmesi artı ancak büyük şirket yönetmişliği yok. ne kendisinde ne de yönetiminde beşiktaş yöneticiliği tecrübesi olan kimsenin olmaması da büyük eksi. taraftarla girdiği polemiklerden dolayı eleştiriliyor.

ahmet nur çebi: fikret orman döneminin 2. başkanı. umut güner ve şafak mahmutyazıcıoğlu'nun tartışmalı icraatlarından dolayı istifa etti. fikret orman'ın yönetimindeydi diye yükleniliyor. ancak ali koç da aziz yıldırım'ın yönetimindeydi. desteklemeyen insanların bile dürüst olduğunu kabul edip saygı duyduğu biri. taraftardan çok yoğun bir sevgi ve destek görüyor. haksız bir destek de değil. çünkü çebi mevcut adaylar içerisinde kulübü kurtarabilecek tek kişi. kulübü ilk aşamada sıcak para koyabilecek, ikinci aşamada da gs'nin yaptığı gibi protokol, lobi bilen bir başkanın devletten alacağı destek kurtarır. o yüzden vay geçmişte o olmuş da bu olmuş da dedikodularını bir yana bırakıp bunu kim yapabilecekse onu desteklemeye mecburuz. o kişi de hem iş dünyasındaki saygınlığı hem de dürüst kişiliğiyle ahmet nur çebi.

3) seçimi kim kazanır: seçime 4 aday girer ve kongreye bireysel katılım yüksek olursa ahmet nur çebi seçimin galibi olur.

ancak camiadan ismail ünal'a serdal adalı ile birleşmesi yönünde büyük baskı var. böyle bir şey olursa ne yazık ki adalı başkan olur. 2. başkan olduğu her seferinde kulübü kaosa sürükleyen bir adam başkan olursa neler yaşayacağımızı düşünmek dahi istemiyorum. olası bir adalı-ünal koalisyonunu umut güner bozuyor. çünkü umut güner, adalı ile kavgalı. fakat camiadan ağır bir abinin araya girip bu birleşmeyi sağlayacağı konuşuluyor.

esasında istedikleri şey; ünal, adalı, tekinoktay seçimiydi. o yüzden anç'yi son güne kadar engellemeye çalıştılar. ama anç cesur biçimde geldi ve ben bu oyunu bozarım dedi. ahmet nur çebi, insanların bireysel iradeleriyle desteklediği bağımsız bir isim. toplu oyu yok ancak gerçek üyelerden çok fazla desteği var, o yüzden gözlerini korkutuyor. bu noktada da tekinoktay ekmeklerine arayıp da bulamadıkları yağı sürüyor. bu noktada ahmet nur çebi'ye atılacak her oy altın değeri taşıyor. benzer durum 2000'deki kongrede oldu. yine 4 aday vardı ve serdar bilgili, sadece 222 oy farkla hasan arat'a karşı galip geldi. sadece 222 oy kulübün kaderini değiştirdi. tekinoktay'ı destekleyen kitle haklı olarak bazı şeylere karşı isyan durumunda. hesap sormak istiyor. ancak tff yönetmeliği gereği kulüp yöneticisine hesap sormak mümkün değil. o nedenle bu yol tıkalı. fakat bu mesele ne yazık ki seçim kozu olarak kullanılıyor. hepimiz beşiktaş'ı bu hale getiren insanların yanına kar kalmasın istiyoruz, orada mutabıkız. ama tüm ayağa kalkma stratejisi, yıllarca sürecek önü kapalı bir davaya bağlanmış durumda. bunu camia içindeki herkes öğrendi. o nedenle tekinoktay'ın sosyal medyada kendisini agresif biçimde savunan birkaç kişi haricinde desteği neredeyse hiç kalmadı. dolayısıyla tekinoktay'a verilecek her oy demirören ekibine yarar. sonuç olarak herkesin idealindeki aday olmasa da ahmet nur çebi'ye oy vermekten başka seçeneğimizin olmadığını düşünüyorum. ben kendi adıma seçimimi bu yönde kullanacağım.
  • bu sene beşikçik takımını kümede tutmaya çalışacak olan başkancıkın seçileceği kongrecik.

tarih boyunca her daim olduğu gibi beşikçik, yine iktidardan ve güçten yana olan bir başkan seçecektir.

orman da böyleydi, demirören de...
  • ahmet nur çebi veya serdal adalı'nın kazanacağı seçim olacak. benim "2000 çetesi" adını verdiğim, beşiktaş'ı batıran grup (bilgili-demirören-orman) adalı'yı destekliyor. ismail ünal'ın da, anç'nin seçimi kazanma olasılığı yüksek görülürse adalı lehine adaylıktan çekilebilme ihtimali olduğunu düşünüyorum.

mevcut adaylar içinde beni tam olarak tatmin eden bir yönetim kadrosu yok. ama içlerinde kötünün iyisi olarak gördüğüm bir anç var. sağlıklı bir kongre yapısı olsa, atçı adalı'ya fark atarak kazanır ama bu blok oy meselesi ne yazık ki adalı'yı öne taşıyor.

anç ve listesindeki isimler fikret orman'ın son yıllarını ciddi biçimde eleştirmiş yöneticilerden oluşuyor ama adalı aklınca uyanıklık yapıp "6 ay yöneticilik yapan mı, 6.5 sene yöneticilik yapan mı fikret orman'ın devamı olur?" demiş. işte ben bu ucuz siyaseti, milletin aklıyla alay eden kişileri sevmiyorum. madem fikret orman'ın devamı olarak görmüyorsun kendini, o zaman neden fikret orman'a başkanlığa devam etmesi için baskı yaptın? madem fikret orman başkanlığa devam etmeliydi, o zaman fikret orman'ın devamı olmakta ne gibi bir sakınca var?

neyse, kısa keselim. çebi'nin kazanması için, tekinoktay'a verilen o tepki oylarının büyük bölümünü alması gerekiyor. yoksa şu an için kazanma şansı zor görünüyor.