şükela:  tümü | bugün
  • hatırlarsanız, 20 ekim 1991 milletvekili genel seçimleri öncesi epey bir slogan ve gürültü kirliliği vardı miting meydanlarında. tansu çiller ve süleyman demirel icadı olan iki anahtar, konuşan türkiye sloganları gibi.

e doğal olarak o dönem anap da, iktidarı ezeli rakibi demirel'e kaptırmamak için boş durmamıştı tabii. tee fransa'lardan mitterand'ın reklamcısı jacques seguela getirilmiş, türk siyasetinin en büyük gaf makinesi olan yıldırım akbulut'un yerine daha ciddi ve oturaklı bir sima olan dışişleri bakanı mesut yılmaz getirilmişti. hatta partili kadınlara kolormatik gözlükler ve arım balım peteğim şarkısı bile yasaklanmıştı.

ama olmuyordu, olamıyordu. bir gaflettir verilen erken seçim kararı sonrası, anap ıkınsa da sıkınsa da birinci parti olamıyordu.

derken danışmanlardan biri mesut yılmaz'ın kulağına çıtlatıverdi:

- efendim, halk bizi halen daha turgut özal'ın partisi, benim memurum işini bilir, banker kastelli, icraatın içinden olarak biliyor. hatta sizi ne zaman televizyonda görseler "aa, semra hanım amma kilo ve..."

sözünü tamamlamaya kalmadan mesut yılmaz'ın aklına o sihirli marş gelmişti bile. 20 ekim 1991 milletvekili genel seçimleri öncesi, her türlü ana ve ara arterde çalınıp çocukların ve 65 yaş üstü yetişkinlerin psikolojisini derinden etkileyecek marş, tam aşağıda, nohut pilavcının radyosunda çalıyordu.

"hadi bakalım, kolay gelsin, bir acayip zor yarış..."

mesut yılmaz, bu şahane fikrin etkisiyle mesut bahtiyar oluvermişti bir anda. hemen seguela'yı çağırdı ve dahiyane fikrini açıkladı. o da epey happy unyielder olmuştu bu işten. hemen bir iki poz fotoğraf çekildi ve arkaya konulan meşhur marşla birlikte bilumum yayın organlarına gönderildi.

artık mesut yılmaz rahatlamıştı, ta ki 20 ekim 1991 milletvekili genel seçimleri'nin ilk sandık sonuçlarını alana kadar...

not: marşın hiper saçma sözleri aşağıdaki gibidir:

"anap'ımız var
    bir de başkanımız var
    ne yok?
    geliyor herkes onda
    başka güç buluyor meydanlaar(?!!)
    en büyük sen!

haydi bakalım sandıklara
    2000'li yıllara
    20 ekim pazar günü
    bütün oylar anap'a

anavatan en başta
    bu en büyük yarışta
    koşuyor mesut yılmaz
    gülerek gülerek en başta
    ..."

not 2: gülerek en başta koşmak eylemini gerçekleştirmiş olan mesut yılmaz'a saygılarımı sunuyorum.
  • o zamanlar 5-6 yaşlarında bir çocuk olmama rağmen, doğum günümün 20 ekim'de olması nedeniyle bu şarkyı hala çok net hatırlarım. annem bakkala göndermişti, kim bilir ekmek mi gazete mi ne alacağım. mahallenin başından eve doğru gelirken, seke seke bağırarak bu şarkıyı söylediğimi hatırlıyorum. tabi kendime göre modifiyelerek. 20 ekim pazar günü bütün oylar meritamoon'a* diye çın çın inletmiştim her yeri. o çocuk aklıyla oylardan kastım hediyeler miydi bilmem. anap mı kaldı şimdi ama, bu seçim şarkısı bana mutlu günlerimi hatırlatır*.
  • başarısızlığa uğramış seçim propagandasında kullanılmış şarkı.

tam 19 yıl önce bugün yapılan seçim anap için hezimet olmuş, hemen ardından 500 günlü, iki anahtarlı (!) günler başlamıştır.
  • aradan tam 20 yıl geçmiş bu seçim propagandasının beynimize kazınmasından. hala 20 ekim denince hadi bakalım bozması anap şarkısı geliyor aklıma.
  • bir mailde 20 ekim tarihinden bahsedilince birden aklıma düşen seçim şarkısı. o zaman 8 yaşındaydım, artık nasıl beynime kazınmışsa.
  • karaoğlan'ın gözün aydın türkiye ak güvercin geliyor şarkısı ile birlikte çocukluk seçimlerimizin vazgeçilmez şarkısı.

son yerel seçimlerde dsp hala bu şarkıyı kullanıyordu. parti bitmiş, kartal ilçe teşkilatına kimse haber vermemiş yazık
  • bugun 23. yilidir bu sloganin oldugu secimin.
  • yıllardır aklımdan çıkmayan slogan
  • 25 yıl önce bugünkü seçimlerde kullanılmasına rağmen, 20 ekim denilince ilk akla gelen dırıdırıdıtdırııdıdıt.. o günlere özlemle..