şükela:  tümü | bugün
 • ne köfte ekmek satılırdı şimdi orda...
 • fox mulder sizinle gurur duyuyor aslanlar. yürüye durun.

  (bkz: the truth is out there)

  şükela editi : saygıyla, ve özlemle
 • bir ustteki clickbait e tiklamayiniz. 5 agustos tarihli gereksiz bir video icermektedir link.
 • sözlükte (bkz: kurtlar vadisi kumarhane baskını) kadar ilgi görmemiştir

  edit: farkettimki o başlık da ilgi görmemiş
 • reddit yorumu yarmıştır.
  they change the address on google the night before so we all turn up at the wrong place.
  kısa çev: bir gece önceden google üzerinde adresi değiştirecekler biz de mal gibi yanlış yerde toplanacağız.
 • ilk tutuklaması gerçekleşmiş baskın. norveçli iki youtuber tutuklanarak sınır dışı edilmişler. 10 yıl amerika'ya giremeyecek mallar.
 • gelmiş geçmiş en büyük internet toplanması olduğunu düşündüğüm organizasyon. son iki gündür takip edip eğleniyorum. öncelikle hiçbir ciddiyeti olmadığını ve hemen hemen hiçbir ünlünün katılacağını filan bildirmediği bir organizasyon olduğunu belirterek başlayayım.

  batıdaki meme ve mizah kültürüne aşina olmayanlar için işin geyik kısmı gözden kaçıyor olabilir. ben de işin bu kısmını açığa kavuşturayım istedim.

  öncelikle bu etkinliğin katılımcıları millenial dediğimiz 80'lerin başlarından 90'ların sonlarına kadarki dönemde doğmuş olan nesil. 20'li yaşlardan 35-40'lı yaşlara kadar giden bir kitle yani. bu kitlenin çoğu bilgisayar oyunu filan oynamış/oynayan, anime filan izleyen, 4chan, 9gag, reddit gibi sitelerde takılıp eğlenen ve dark humor ile meme kültürünü (türkiye'de, sanırsam inci sözlükten sonra, caps olarak adlandırılıyor) en başından beri bilip takip eden insanlardan oluşuyor.

  öncelikle "storm area 51, they can't stop all of us etkinliğini organize eden facebook grubu shitposting cause im in shambles (kibar türkçesi; saçmalıyorum çünkü darmadağınım, motamot türkçesi; gönderi sıçıyorum çünkü darmadağınım) adlı bir facebook grubu olup, eğlence amaçlı bir facebook sayfası. etkinlik açıklamalarında şöyle demişler:

  "we will all meet up at the area 51 alien center tourist attraction and coordinate our entry. ıf we naruto run, we can move faster than their bullets. lets see them aliens."

  "51. bölge uzaylı merkezi turistik bölgesinde buluşup, içeri girişimizi planlayacağız. eğer naruto koşusu yaparsak mermilerinden daha hızlı hareket edebiliriz. hadi şu uzaylıları görelim"

  naruto koşusu, naruto adlı animedeki karakterlerin koşu çeşidi olup, normal koşudan daha hızlı olduğu iddia edilmektedir. özellikle weeaboolar arasında geyik konusudur ve bununla ilgili çekilmiş yüzlerce geyik video bulunmakta.

  katılımcı sayısı artmaya başlayınca gırgır da artmış, bu sefer "organizasyonu" şekillendirmeye başlamışlar. buna göre naruto koşucuları, taş atıcılar ve kylelar olarak 3 gruba ayrılıp sistematik bir biçimde içeri girmeyi planlıyorlar.

  kyle denilen meme ise, bol bol enerji içeceği içip, aşırı enerjiden dolayı pek mantıklı şeyler yapmayan ve çabuk sinirlenip duvara yumruk atma eğiliminde olan stereotypical genç beyaz erkekleri ifade ediyor.

  bu organizasyona göre de litrelerce enerji içeceği içip berserk moduna girmiş kyle'lar önden ilerleyerek aşılamaz bir duvar oluşturacak, arkalarından da taş atıcılar çakıl taşı filan atarak askerlerin dikkatini dağıtacaklar. tüm bunlar olurken de naruto koşucuları ise yanlardan ilerleyip, gölge klonlar(naruto animesine refere) oluşturarak sayılarını arttırarak savunmayı zayıflatıp içeri girecekler.

  hatta bu planı daha da ilerlemiş hali olarak anti-vax çocukları yani aşı karşıtı ailelerin çocuklarını kalkan olarak kullanmak gibi şeyler de var.

  buraya kadarki kısımda işin hala geyik olduğuna ikna olmayanlar için devam edeyim. en başta belirttiğim gibi ünlülerin hemen hiçbiri katılacaklarını belirtmediler. mesela keanu reeves'in zaten sosyal medya hesabı yok. oluşturulan şu görsel ise rastgele birilerinin hazırladığı snapchat görselleri.
  keanu reeves'in fotoğrafı 2017 tarihli şu videodan alınmış
  arnold schwarzenegger'in görseli şuradan alınıp üstüne snapchat yazısı iliştirilmiş.
  the rock'ın görseli kendi instagramında kırılan parmağını gösterdiği videodan alınmış falan filan.

  elon musk'ın twitterına baktığımda ise area 51 ile ilgili geyik yaptığını gördüm sadece.
  trumplısı bile var

  bir süredir ise etkinliğin amacı, uzaylıları görmekten öteye geçmiş, ve "clapping some alien cheeks" amacına dönüşmüş. bu da reddit'te ortaya çıkan bir meme; seks sırasında kadının kalçalarının çıkardığı alkışımsı sesi refere ediyor. yani 51. bölgeye girip uzaylıları kurtarıp veya kaçırıp, tabiri caizse uzaylıların kalçalarından ses çıkartacak şekilde cinsel ilişkiye girme temalı geyikler dönüyor şu anda. siz şimdi sapkın bunlar dersiniz ama aslında 4chan, 9gag gibi sitelerde oluşmuş kara mizah ve meme kültürünün birer parçası bunlar.

  yine "veli izin belgesi" oluşturmuşlar mesela. hepsi 18 yaşından büyük yetişkin, iş güç sahibi insanlar analarına babalarına bunu gönderip izin istiyorlar. izin belgesinde de şunlar yazıyor:

  "bu izin belgesini imzalayarak, çocuğunuzun 51. bölge baskınına katılacağını kabul etmiş ve çocuğunuzun başına gelebilecek ölüm, anal sondaj, uzaylı stdsi gibi şeyleri içerip bunlarla sınırlı olmayan şeylerin sorumluluğunu kabul etmiş olacaksınız.
  ebeveyn:
  çocuğun adı:
  tarih/saat:
  çocuğunuza öğle yemeği için beslenme çantası hazırlayacak mısınız? evet/hayır"

  ailelerle olan mesajlaşmalara bir iki örnek:
  1
  2

  bir de arada yan organizasyonlar da oluşmuş. mesela 51. bölgenin çevresinde sivil girişinin yasak olduğu bölgenin başlangıcına kadar gidip, orada bir nevi festival ya da müzik festivali oluşturma ve hatta bunu gelenekselleştirme gibi düşünceler var.

  tabii amerikanlardan bahsediyoruz. katılacağım diyip işin geyiğinde olan 1,5 milyon kişiden birkaç yüz gerizekalı ciddi ciddi gitmeye kalkışabilir. bu yüzden de engellemek için "gerekeni yaparız" uyarısının yapılması çok normal. grupların içerisinde de sarkazmdan anlamayanlar için uyarıları yapılıyor zaten.

  böyleyken böyle. daha iki ay sürer bu geyik sonra da azalarak biter. o yüzden burada da çok ciddiye alarak bir şeyler beklemenin bir anlamı yok.

  sonradan ekleme: gruplara baktıkça, bu olaydan çok güzel sosyolojik hatta disiplinlerarası araştırma çıkar buradan düşüncesi de artmaya başladı bende. özellikle de 20 eylül'de yasal sınırları zorlamayacak bir toplanma gerçekleşirse. zaten yasal sınırların zorlandığı bir baskın oluşma ihtimali çok düşük de hadi oldu diyelim zaten o zaman üzerine sayfalarca makaleler yazılacak bir şeye dönüşür. ama şu anda bile bir araştırma konusu çıkar buradan.
 • naruto koşusu yapıyorlar ciddi ciddi, kahkaha atmaktan çıldırıyorum. düşünsene koca devletsin ve üssüne shinobi run yapılıyor.
  5th great shinobi war is coming.
 • amerikan hükümeti şu an uzaylıları kamyon kasalarına doldurup kaçırıyor.
 • asker bunları vurursa, tekrar evde doğacaklarını sanıyorlar.