• istanbul'da 20 kasım 2003 tarihinde meydana gelen, terörist amaçlı olduğu düşünülen saldırılardır.
    bu saldırılar aşağıdaki başlıklarda daha ayrıntılı olarak incelenmiştir.

(bkz: kozyatagi civarindaki patlama)
    (bkz: levent civarindaki patlama)
    (bkz: gayrettepedeki patlama)
    (bkz: osmanbey ve kuledibindeki patlamalar)
  • istanbulda gerceklesen ve bir teror orgutu eylemi oldugu anlasilan patlamalar.
    (bkz: allah belalarini versin)
    (bkz: bunu yapan insan olamaz)
  • hedef saptırılmaya çalışılıyor.

istanbul'da sinegoglara yapılan bombalı saldırı eylemlerinin kimler tarafından, ne amaçla yapıldığı konusunda sürekli yeni olanaksız teoriler üretiliyor. bir takım dinci basın mensupları islami terörü temize çıkarmak için sidik yarışına girdiler...

hacı hacıyı mekke'de, derviş dervişi tekkede, it iti dak'kada tanırmış.

bu aslan parçaları kimlerin yapmamış olduğunu dak'kasında bulup, akıllarınca kanıtlamış faillerden sonra, paranoya ihtimallerin üstüne gitmeye başladılar. şahin bush ve kasap şaron ortaya konulmuyor. daha doğrusu onların bu olayın olmasını sağlayan politikaları. bu eylemin amerika ve israil'e karşı bir eylem olmuş olabileceği yahudi düşmanı, lafa gelince mangalda kül bırakmayan, sözde amerikan karşıtı dinci yazarlarımızca neden bir ihtimal olarak bile ortaya konmuyor? aslında meşru olabilecek bir konu neden ortaya getirilemez?

çünkü, yapılan eylem önünde hedef aldığı insanlar ve sonunda öldürdüğü insanlarla bir bütün olarak sıçma-sıvama harekatına dönüşmüştür. hedef alınan insanların ergenliğe geçiş aşamasındaki çocukların dahil olduğu masum musevilerden oluştuğu ve patlama sonunda yaşamını yitirenlerin ise çoğunlukla oradan geçmekte olan ya da orada işi, evi olan masum müslümanlardan oluşması eylemin savunulacak bir tarafının kalmamasına yol açmıştır.

böyle bir eylemi savunmakla, hedef saptırmak arasındaki ayırım, özgürlük savaşçılığı ve terörist arasındaki ayrımla birebir örtüşüyor. bu eylemi yapanlar masum insanlara ve sırf musevi oldukları için saldırmışlardır. üstelik bunu da ellerine yüzlerine bulaştırmışlar ve yahudi vatandaşlarımızdan daha çok sayıda müslüman vatandaşlarımızı öldürmüşlerdir. savaşçılar savaşçılarla savaşırlar. bu eylemi ise, tanrı önünde diz çökmüş, savunmasız insanlarla savaşmışlardır. israil askeri hedeflerine bombalı eylem yapan filistinlileri özgürlük savaşçısı olarak niteleyebiliriz. bunlara terörist demeyeceğiz de ne diyeceğiz?

yaptıkları iş tam adıyla vahşettir.

üstelik bu adi teröristler savunmasız insanlarla savaşlarını da kazanamamış görece bir yenilgi almışlardır. eylemin yeterice planlanmamış bir eylem olduğundan dem vurup paranoya senaryoları yazan din tacirleri bir konuda haklılar. aslında teknik açıdan planlı olan bu eylem; ancak arkasında yatan sağlam bir teorik plandan yoksun. en basit suikastin istihbarat aşaması 15 günden daha az olmaz. böyle eylemi planlayanlar da uzun uzun düşündüler tabii. sadece beyinleri az çalıştığından, yarım yamalak planlar yaptılar ve bir elle tutulabilir, anlamlandırılacak bir sonuç ortaya koyamadılar. o yüzden şimdi çıkıp göğüslerini gere gere biz yaptık diyemiyorlar.

işte bu da saldırı ile taarruz arasındaki farkı koyuyor ortaya. bir kurmay albay bunu çok net biçimde ortaya koymuştu. "saldırı şuursuzca yapılan bir harekettir. bir hedefe kitlenilir ve ne olursa olsun hedefe koşulur. taarruz ise nedenleri, harekatın yapılma anı ve olası tüm sonuçlarıyla planlanan bir harekettir. planlar mümkün olduğunca çok detaylanmıştır. köpekler saldırır, biz askerlerin yaptığı harekete taarruz denir." demişti.

düşünüyorum da, sinegoglara saldıranların hasmının boğazına atlayan köpeklerden ne farkı var?

küçükken bir seferinde anneannemlere gitmiştik. anneannemin tuvalete girmesini fırsat bilip hemen kapıya dayandım. çocuk aklımla onu içeride sıkıştırıp heyecanlandıracağım...

- ananeeee! çabuk çık, altıma yapacağım.
    anneannemin hem külyutmaz; hem de hazır cevap bir kadın olduğunu o gün farkettim.
    - yap, üstüne otur!

sıçıp sıvıyorlar! üstüne oturulacak gibi de değil...

notu: ben bu metni sözlüğe girmek üzereydim ki, bugünkü patlamalar oldu. yazıyı değiştirmeden kopyaladım; ancak yeni hedefler de düşünerek okunabilir...
  • ingiltereyi ziyarte eden bush efendiye verilmis olabilecek mesaj.
  • allahin gazabinin uzerlerine olmasini diledigim yasam formlarinin duzenledigi saldirilar.
  • insan olmaktan utandiran patlamalardir. hem kendi turune hem de dunya yuzundeki tum canli turlerine karsi bu kadar nefret ve siddet dolu oldugumuz icin utaniyorum.
    endise icinde haberleri izlerken bunu yapanlara, daha once yapmis olanlara ve ne yazik ki ilerde yapacak olanlara bir kez daha lanet ediyorum
  • gayrettepe'de olup kulaklarımdan aldığım bilgiye göre sadece iki adet olan patlamalar.. biri kuzeyimizde olan levent'ten geldi önce, deprem oldu sandık, camlarımız esnedi, ikincisi ise daha çok ses çıkarmasına rağmen daha az titreten güney'den geldi ki orasıda galatasaray... karşıdan gelen yada başka herhangi bir ses duyulmadı...
  • şu an itibarı ile 11 ölü 110 yaralı varmış..
  • yarali sayisi 114'e cikti.
  • bır ıkı sanıye once bır adet sesın daha duyulması ıle hala devam edıyormu acaba sorusunu uyandıran olaylar
hesabın var mı? giriş yap