• öncelikle okuduğunuz haberi sikeyim afedersiniz.

ordunun hükümeti devralma yetkisi var deniyor. devralabilir demiyor. tabi ki olmayacaktır.

ama sarı reyiz facetime'dan çağırırsa göreve hazırız. f16'ların egsozuna tshirt tıkarız.
  • "ulan yoksa!"

diye düşündürmedi mi size de?

edit : (bkz: coronavirus)
  • gözler enişte de
  • --- spoiler ---

'çok gizli' acil durum planları devrede

buna göre, ülke liderlerinin salgın tarafından etkisiz hale getirilmeleri durumunda, daha önce hazırlanmış “çok gizli” acil durum planları devreye sokulacak.

--- spoiler ---

cumhuriyet gazetesinde sabah gazetesi tipi haber yapılıyor. bu gazetenin kurumsal kimliğine yazık ya. bu "çok gizli" planlara her daim sadece türk basını vakıf olmuştur. benim anlamadığım beş aileden neden bahsedilmediği.
  • eğer olası bir karışıklık ve anarşi ortamı belirirse abd ordusu otoriteyi sağlama görevini ifa edecek. "trump, gel lan aşağı" demeyecekler.

kısacası herhangi bir riske karşı oluşturulmuş bir bariyer. olur da salgın büyür, koca götlü coni dayı eline tüfeğini alır sokağa çıkarsa sivil makamlardan emir beklemek yerine ordu olaya müdahil olacak ve ortalığı velveleye verenlere ceza kesecek.

hepsi bu.
    gören de cunta geldi sanır.

ekleme: abd hukukuna hakim birisi değilim, şu an yazacaklarım tamamen bir yerlerden hatırladığım şeylerdir fakat sanırım bazı yazarların heyecan yaptığı gibi bir darbe ortamı oluşursa abd halkının eline top tüfek geçirip federal sisteme karşı koyma yetkisi var. yani teşebbüste dahi bir anda 350 milyon silahlı adam çıkabilir piyasaya. buyurun ikinci iç savaşa.
    tam olarak doğrusunu bilen varsa yesillendirebilir.
  • (bkz: kuşatma)
    (bkz: the siege)

"the army is a broad sword, not a scalpel. trust me, senator - you do not want the army in an american city." general william devereaux*

ayrıca;
    (bkz: army strong)
  • abd'de askeri yönetim mevzusunu yanlış anlamış yazar arkadaş. polisin müdahale edemediği durumlarda ulusal muhafızlar denen askerler şehirlerde polislik görevi yaparlar. onları çağırma yetkisi vali ve abd başkanındadır. gerek duyarlarsa yaparlar ama bu yazarın düşündüğü gibi askeri yönetim değil, askerin huzur ve güvenliği korumak için polis ile çalışması demektir. komuta yine sivil yönetimdedir.
hesabın var mı? giriş yap