şükela:  tümü | bugün
  • olumden korkmamak degildir bu. riskin ve tehlikenin bilincinde olmamak, cehalet ve aymazliktir.
  • 65 yaş üstene toplu taşımanın ücretsiz olması durumunun acilen kaldırılması gerekiyor, bankları kaldırmakla olmaz o iş.
    edit: az önce mansur yavaş uyardı, 65 yaş üstü toplu taşımayı halen yoğun olarak kullanıyormuş, aile sosyal politikalar bakanlığı uyuma, düzenleme yap ve bu uygulamayı kaldır.
  • “bırakın doğal seleksiyon çalışsın” diyen kafasızlara açıklayalım tekrar;
    1- gidip çocuklarına, torunlarına da bulaştıracaklar.
    2- bu paso gezen yaşlıların hepsi, virüsü kaptığı an yoğun bakımlık olacaklar. tüm şehirlerin yoğun bakım kapasiteleri sınırlı olduğu için, bir şekilde şansa sen veya ben ağır hasta olursak bize yatak kalmayacak. biz evimizde can çekişerek nefessiz kalarak öleceğiz. anladın?
  • laf anlatmanın imkansız olduğu yaşlılardır.
  • an itibariyle şişli taraflarında gözlemlediğim durum.

çözüm olarak dışarıya çıkan 60 üstü yaşlıların emekli maaşları kesilsin.

kesinlikle farkındalık yaratmak lazım. #yaşlılarsokağaçıkmasın diye.
  • insanoğlu kendisini bir filmin ana karakteri gibi görür. ana karakter ölemezdir.

bugüne kadar başka krizlerde hep başkaları ölmüştür. o yüzden kendini dokunulmaz hisseder. hayatta kalan olmanın en büyük yan etkisi budur.

yaşlılar günümüz problemlerini "o da bir şey mi, bizim zamanımızda şöyle şöyleydi" diyerek küçük görürler. yaş arttıkça, daha çok şey görmüş ve geçirmiş olmak kendisine saçma bir güven pompalar.

sokaktaki 80 yaşındaki birini alın karşınıza. size kendi zamanında verem ve koleradan ölen binlerce kişiyi anlatır. ona göre onlar daha ciddi krizlerdir; ve kendisi o krizleri atlatmıştır. belki kıbrıs harekatı'na kuzeni katılmış, sağ salim dönmüştür. sizin dertleriniz onun gözünde hep küçüktür; siz, yumuşak bir nesilsinizdir.

halbuki insan bir kere ölür. bugüne kadar ölmemiş olmak, ölmeyeceğiniz anlamına gelmez. bir kere ölmeniz, ölmüş olmak için yeterlidir.

bir de imana sığınan tayfa var. bu ülkenin sarıkamış'ta 100.000 askeri tek kurşun atmadan, donarak şehit oldu. sizden daha imansız oldukları için mi öldüler?

tanım: cahil hareketidir.
  • ... sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi, şeklinde devam etmesini dilediğim başlık.

dinlemiyorlar arkadaşlar. ne yaparsanız yapın evde durmuyorlar, anlattığınız hiçbir şeye beklediğiniz reaksiyonu vermiyorlar. benim aynı evde yaşadığım +50 yaş bir şahıs da bugün "canım sıkıldı" diyerek metrobüsle arnavutköy tarafına geçiş yaptı. bakın canı sıkıldı diye, arkadaşını görmek için.

anlatamıyoruz. madem anlamıyorlar, sokağa çıkma yasağını ilan edeceksiniz ya da ücretsiz ulaşım kartlarını iptal edip sokaklarda denetimi sıklaştıracaksınız, sebepsiz yere çıkan görürseniz de ceza keseceksiniz. başka türlü olmayacak bu iş. bitirirse virüs değil cehalet bitirir bizi.

e: ekleme, imla.
  • bırakın akp düşünsün amk, potansiyel oy depoları gidiyeaağğ
  • her gelen müşterimiz bunun bir oyun olduğunu, corona morona olmadığını söylüyor.

hepsi komplo teoricileri.
  • annem 72 yaşında, kronik bronşiti, kalp yetmezliği var.üç gün evvel doktor randevusu vardı psikiatride.ilacını al ben parasını veririm nolur dışarı çıkma, kaparsan kurtulusun olmaz, yanına bile gelemem, karantinaya alınırsın, hastane odasında tek başına boğularak ölürsün dedim korksun diye.3 aylık erzağını da gönderdim eksiksiz.faturaları otomatikte zaten.hicbir ihtiyaci yok, kedisinin mamasını, kumunu bile yolladım.interneti var evde zaten, çok sokağa da çıkmaz normalde. peki ne yaptı dersiniz, tabii ki beni dinlemedi gitti hastahaneye doktorla muhabbet edip geldi.bir de bana hastahane doluydu, herkes gitmiş, bişey olmaz allah'ın izniyle diyor.elini yikiyor musun diyorum,yıkıyorum diyor, sabunla mi diyorum, ben üşeniyorum sabuna birtek tuvaletten sonra diyor.simdi kuluçka süresini bekliyorum, bundan ötesi doğal seleksiyon diye mi düşünürüm, bin derdime bir büyük daha mi eklerim bilemiyorum,yaşayıp göreceğim.aile kadermis arkadaş, hayatım niye iflah olmayacak biçimde kepaze oldu çok net görüyorum artık.sorumsuz, gamsız, empatiden yoksun,bencil bir neslin mirasıyım, bir nesil gelişine yasamis, öngörü yok, vizyon yok, plan yok, bilgi yok, algı kıt, sorumluluk bilinci yok, inat hat safhada, çok bilmişlik aynı şekilde.hepsi birer alim,hepsi birer bilgin havasında.bu toplumun belki bir çoğunun belki de türümüzün asıl vebası bu zaten, miras olarak aktarılıyor herhalde.herkes kendinden ve herşeyden emin.yine de bu fantastik devran dönmeye yüz tutmuşken üzerimize yoğun bir keder saçmasın diye diliyorum.dersler alınsın, bu zerreden ibaret oluşum kibrimizi de alıp yoluna gitsin.