şükela:  tümü | bugün
  • aklıma eren holding'e ait olan occasion firmasından online olarak yaptığım alışveriş geldi. ben en azından defolu ayakkabıyı aynı gün iade etmiştim. yazarın durumu ise benimkinden daha vahim, defolu ürünün iade alınmaması ne demek ben hala anlayabilmiş değilim. gerçekten çok üzücü bir durum.
  • tommy hilfiger ayakkabı giyinmek daha büyük bir rezalet.
  • türkiye'de en fazla bilmediğimiz şey ayakkabı seçmek. ayak tipine göre giyebileceğin yada giyemeyeceğin ayakkabıları bilmek çok önemli. ne yazıkki satıcıların bir çoğu da bu konuda eğitimsiz. ayağın taraklı ayakkabı sıkıyor yanlarda, abi o açılır diyor. sonra sakat kalıyorsun. önce hepimizin bunu öğrenmesi gerek.

    tommy'nin kendi mağazalarındaki satış temsilcilerinin müşteriye yaklaşımını hep çok beğendim. bugüne kadar kendilerinden aldığım ürünlerle hiçbir sorun yaşamadım ama bu rezalet gösteriyorki, müşteri desteği konusunda sınıfta kalmışlar.

    bu tarz bir saçmalığı puma ile yaşamıştım. ayakkabının iç topuk kısmı 3 haftada yırtıldı ve bana kullanıcı hatası dediler. ayakkabıcıya götürdüm ve oraya deri parça diktiler şimdi ayakkabısı sıkıntısız bir şekilde giyiyorum. yani kullanıcı hatası pumanın 300 milyon bin tl'lik kaliteli malzemesini yırtıyor, ama 15 tl'lik dandik bir deriyi yırtmıyor. bu da böyle bir anımdır.
  • ''teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. bu karine, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz.''
  • yazım hatalarını geçtim, comic sans ile cevap veren bir kurumu ciddiye alamıyorum.