şükela:  tümü | bugün
 • yök ün resmi gazetede yayınlanmış yönetmelik değişikliğidir. ezcümle, lisansüstü programlarda atılma geri gelmiş. taze doktoralıyken bu haber rahatsız etti açıkçası.

  lisanüstü eğitimi hali hazırda devam eden arkadaşların göz atmasında fayda var.

  http://www.akademikpersonel.org/…ma-geri-geldi.html

  bu da tam metni; http://www.kamupersoneli.net/…yayimlandi-h2143.html

  edit: arkadaşlar bu yönetmelik hali hazırda eğitime devam edenleri kapsar mı ben de bilmiyorum ama "bu yönetmelikle getirilmiş hükümlerin uygulaması ve belirlenmiş süreler yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihinden itibaren başlar." ifadesi bunu işaret ediyor sanırım. yarın enstitü sekreterine soracağım, son durum hakkında bilgilendiririm sizleri.

  edit 2: arkadaşlar üniversitemin enstitü sekreteriyle konuştum. kendisi de durumdan yeni haberdar olmuş. senato toplanıp öğrencilere geçiş döneminde kolaylık getirecek kararlar alacaktır muhtemelen dedi. yine de konunun açıklığa kavuşması 1 haftayı bulurmuş.

  yönetmelik yayınlandığı günden itibaren yürürlüğe girdiği için herkesi bağlayacak ama senatolar alacağı kararlarla yumuşak geçiş yapabilecek muhtemelen.
 • su an beni derin dusuncelere sokmus durum. erasmus'a gittigim ve okulun erasmus okuluyla olan uyumsuzlugu yuzunden 6 ay neredeyse ders yapmadan gecti. tabi atilma filan yoktu o zaman. simdi onumde 1 yildan biraz fazla var tez icin ve calismak da zorundayim. bir de tez yazacagim. erasmus neden ders olarak bir zaman kaybina ceviriliyor bu siktigimin okullarinda? danismana sorduk koordinatore sorduk bizi top gibi birbirlerine attilar. sonucta teze baslayamadik oradayken. 1 yil olmasi gereken erasmus'u 6 ay verdiler ve okulla uyumsuzluk cikti. simdi bizden sonra 1 yila uzattilar. bu ne is bilmemezlik bi ne hak yemektir yahu!

  ozetle allah belanizi versin.
 • bir sene sonra kalkar yine merak etmeyin.

  osmanlı'nın yasağı üç gün sürer. burası da böyle bi ülke işte...
 • 7 yarıyılda yazarım herhalde tezi yaaaa diye kendimi teselli ettiğim durum.
 • yine adamı hasta eden yönetmelik değişimi.

  yüksek lisansımı yapıyorum. normalde okulun bizlere tanımladığı dersler üç yarıyılı içeriyor programın yapısı gereği. ben bir dersim altta kaldığı için bir sonraki yani dördüncü yarı yılda o dersi alacağım. o ders tamamlandıktan sonra gerekli kriterler doğrultusunda teze başlayabiliyorum. fakat geriye benim tez için bir yılım kalıyor. şimdi okulumda programın yapısı üç yarıyıl olması, bir dönem de benim uzatmam sebebiyle kalan iki yarıyılımda tezi oluştururken, atıyorum tezle alakalı bir dönemden kaldım. dönem de uzatmayacağım için okuldan mı atılacağım?? eğer durum buysa intihara meyil edebilirim tam şu an.

  edit: bir sorum daha olacak, bugün alınan karar, daha önceden kayıtlı olan öğrencileri kapsıyor mu yoksa bugünden sonra lisansüstü eğitime başlayacak kişileri mi kapsayacak?

  edit 2: bence kararın bu tarih sonrası öğrencileri kapsaması lazım. misal, diyelim ki öğrenci 6. yarıyılında okumakta fakat hala vermesi gereken 2 dönemi var. nolacak, o öğrenci durduk yere okuldan mı atılacak? mantık hatası olur eskiyi de kapsarsa ve birçok kişi mağdur olur.
 • geçmişe yönelik hakları kapsayıp kapsamadığı merak edilen yönetmelik değişikliği. muhtemelen kayıtlı azami süreyi doldurmuş öğrenciler için bir seferlik programa devam hakkı verilecektir.
 • program kabul kriterleri genelde başvurulan enstitünün senato kararı ile belirlendiği için aslında çok büyük bir fark olmayacak.

  atılma durumu ise yök ün son zamanlarda aldığı en mantıklı karar.

  aman yetişmiyor bla bla diye kendimizi kandırmayalım. yüksek lisans için 2 maksimum 3 yıl doktora için maksimum 6 yıl fazlasıyla yeterli bir süre.

  edit: doktora yeterlilik sınavında dışarıdan jüri sayısı eskiden de 2 kişiymiş, kendi üniversitemin yönetmeliğinde tek jüri yazması kafaları karıştırdı.
 • salak salak işler. yapboz oldu iyice ülke, üstelik eski öğrencileri de kapsaması cabası. öyle gözüküyor şimdilik.

  yardırın aslanlarım, yardırın, okul sizi atmadan siz bitirin okulu.
 • esasen yönetmelik değişikliği değildir. bugün yeni bir yönetmelik yürürlüğe girmiş, yürürlüğe girmesiyle birlikte aynı isimli eski yönetmeliği yürürlükten kalkmıştır.

  en dikkat çekici yenilikler yüksek lisansın 6 yarıyılda, doktoranın 12 yarıyılda tamamlanmadığı takdirde kişinin ilişiğinin kesilmesi ve tezsiz yüksek lisans programları dışında aynı anda birden fazla lisansüstü programa kayıt yapılamaması, devam edilememesi.

  yönetmelikteki son maddelere özellikle dikkat çekmek istiyorum. yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce birden fazla lisansüstü programa kayıtlı olanlar hakkında "birden fazla lisansüstü programa kayıt olamama ve devam edememe" kuralının uygulanmayacağı özellikle düzenlenmiş. öte yandan yönetmeliğin yürürlüğü konusunda "bu yönetmelikle getirilmiş hükümlerin uygulaması ve belirlenmiş süreler yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihinden itibaren başlar." düzenlemesi yer alıyor. kanaatimce, ilişiği kesme ile ilgili süreler şu anda lisansüstü yapmakta olanlar hakkında da uygulanacaktır.