• önceden bu türden yönetmelik değişikliği askıya çıkar ve öneriler doğrultusunda şekillenirdi. bu sefer hiç askıya çıkmadan üniversitelerin görüşü alınmadan yayınlamışlar.

ilk gözüme çarpan değişiklikler;

tezli programda 4 yarıyıl (2 yıl) sonunda kredili dersler ve seminer dersini tamamlamayan atılacak.

tezli programda 6 yarıyıl (3 yıl) sonunda tezini tamamlayamayan atılacak.

tez danışmanı en geç 1. yarıyıl sonunda tez konusu ise en geç 2. yarıyıl sonunda belirlenecek.

intihal olayları artık enstitü sorumluluğuna verilmiş ve intihal yazılım programı kullanmayı şart koşulmuş.

tezi başarısız bulunarak reddedilen öğrenci atılacak.

tezi hakkında düzeltme kararı verilen öğrenci en geç 3 ay içerisinde düzeltmeleri yapacak aynı jüri önüne savunacak yine başarısız olursa atılacak.

tezi reddedilen öğrenci gerekli şartları sağlamışsa tezsiz programdan mezun olabilecek.

tezsiz programda öğrenim süresi en az 2 yarıyıl en çok 3 yarıyıldır. yani 1.5 yılda programı bitirdin bitirdin yoksa atılıyorsun. buradan şu anlam çıkarılabilir. önceden tezli tezsiz ayırt edilmeksizin askerlik tecili 3 yıl olarak veriliyordu. şimdi bu tecil olayı tezli programlarda yine 3 yıl sabit kalırken tezsiz programlarda 1.5 yıla inebilir.

doktora programlarında tezli yüksek lisans programına kabul edilenler derslerini 4 yarıyılda geçemezler ise atılacak. lisans derecesinde kabul edilenler için ise bu süre 6 yarıyıl.

madde 15(5): doktora programları ikinci öğretim olarak açılamaz.

tam detayına girmek istemiyorum fakat bu şu demek artık vakıf üniversiteleri kolay kolay doktora bölümleri açamaz. açmış olanlar da kapatır.

edit: 20 nisan öncesi kayıtlı öğrencileri etkilemiyor.
  • yds hakkında herhnagi bir madde yok gibi
    yl de yds şart olmayabilir artık
  • yök ün resmi gazetede yayınlanmış yönetmelik değişikliğidir. ezcümle, lisansüstü programlarda atılma geri gelmiş. taze doktoralıyken bu haber rahatsız etti açıkçası.

lisanüstü eğitimi hali hazırda devam eden arkadaşların göz atmasında fayda var.

http://www.akademikpersonel.org/…ma-geri-geldi.html

bu da tam metni; http://www.kamupersoneli.net/…yayimlandi-h2143.html

edit: arkadaşlar bu yönetmelik hali hazırda eğitime devam edenleri kapsar mı ben de bilmiyorum ama "bu yönetmelikle getirilmiş hükümlerin uygulaması ve belirlenmiş süreler yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihinden itibaren başlar." ifadesi bunu işaret ediyor sanırım. yarın enstitü sekreterine soracağım, son durum hakkında bilgilendiririm sizleri.

edit 2: arkadaşlar üniversitemin enstitü sekreteriyle konuştum. kendisi de durumdan yeni haberdar olmuş. senato toplanıp öğrencilere geçiş döneminde kolaylık getirecek kararlar alacaktır muhtemelen dedi. yine de konunun açıklığa kavuşması 1 haftayı bulurmuş.

yönetmelik yayınlandığı günden itibaren yürürlüğe girdiği için herkesi bağlayacak ama senatolar alacağı kararlarla yumuşak geçiş yapabilecek muhtemelen.
  • bir sene sonra kalkar yine merak etmeyin.

osmanlı'nın yasağı üç gün sürer. burası da böyle bi ülke işte...
  • yine adamı hasta eden yönetmelik değişimi.

yüksek lisansımı yapıyorum. normalde okulun bizlere tanımladığı dersler üç yarıyılı içeriyor programın yapısı gereği. ben bir dersim altta kaldığı için bir sonraki yani dördüncü yarı yılda o dersi alacağım. o ders tamamlandıktan sonra gerekli kriterler doğrultusunda teze başlayabiliyorum. fakat geriye benim tez için bir yılım kalıyor. şimdi okulumda programın yapısı üç yarıyıl olması, bir dönem de benim uzatmam sebebiyle kalan iki yarıyılımda tezi oluştururken, atıyorum tezle alakalı bir dönemden kaldım. dönem de uzatmayacağım için okuldan mı atılacağım?? eğer durum buysa intihara meyil edebilirim tam şu an.

edit: bir sorum daha olacak, bugün alınan karar, daha önceden kayıtlı olan öğrencileri kapsıyor mu yoksa bugünden sonra lisansüstü eğitime başlayacak kişileri mi kapsayacak?

edit 2: bence kararın bu tarih sonrası öğrencileri kapsaması lazım. misal, diyelim ki öğrenci 6. yarıyılında okumakta fakat hala vermesi gereken 2 dönemi var. nolacak, o öğrenci durduk yere okuldan mı atılacak? mantık hatası olur eskiyi de kapsarsa ve birçok kişi mağdur olur.
  • geçmişe yönelik hakları kapsayıp kapsamadığı merak edilen yönetmelik değişikliği. muhtemelen kayıtlı azami süreyi doldurmuş öğrenciler için bir seferlik programa devam hakkı verilecektir.
  • program kabul kriterleri genelde başvurulan enstitünün senato kararı ile belirlendiği için aslında çok büyük bir fark olmayacak.

atılma durumu ise yök ün son zamanlarda aldığı en mantıklı karar.

aman yetişmiyor bla bla diye kendimizi kandırmayalım. yüksek lisans için 2 maksimum 3 yıl doktora için maksimum 6 yıl fazlasıyla yeterli bir süre.

edit: doktora yeterlilik sınavında dışarıdan jüri sayısı eskiden de 2 kişiymiş, kendi üniversitemin yönetmeliğinde tek jüri yazması kafaları karıştırdı.
  • esasen yönetmelik değişikliği değildir. bugün yeni bir yönetmelik yürürlüğe girmiş, yürürlüğe girmesiyle birlikte aynı isimli eski yönetmeliği yürürlükten kalkmıştır.

en dikkat çekici yenilikler yüksek lisansın 6 yarıyılda, doktoranın 12 yarıyılda tamamlanmadığı takdirde kişinin ilişiğinin kesilmesi ve tezsiz yüksek lisans programları dışında aynı anda birden fazla lisansüstü programa kayıt yapılamaması, devam edilememesi.

yönetmelikteki son maddelere özellikle dikkat çekmek istiyorum. yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce birden fazla lisansüstü programa kayıtlı olanlar hakkında "birden fazla lisansüstü programa kayıt olamama ve devam edememe" kuralının uygulanmayacağı özellikle düzenlenmiş. öte yandan yönetmeliğin yürürlüğü konusunda "bu yönetmelikle getirilmiş hükümlerin uygulaması ve belirlenmiş süreler yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihinden itibaren başlar." düzenlemesi yer alıyor. kanaatimce, ilişiği kesme ile ilgili süreler şu anda lisansüstü yapmakta olanlar hakkında da uygulanacaktır.
  • gerizekalı değişiklik. benim yüksek lisansta 6.dönemim bu yönetmeliğe göre bu dönem sonunda atılıyorum. normalde askerlik tecili nedeniyle mezun olmayarak güz döneminde yeni bir yükseğe başlayacaktım askerlik tecilim de ocak 2017'de doluyordu. bu durumda eğer üniversite bu dönemin sonunda hemen ilişiğimi keserse askerlik tecilim de direk düşer mi ve yazın yeni bir yükseğe başvurma ihtimalim kalmaz mı? valla bu ülkede kafayı yemeden bi gün geçirmek imkansız bilgisi olan arkadaşlar yeşillendirirse sevinirim.

edit: yönetmeliğe baktım az önce:

http://www.resmigazete.gov.tr/…6/04/20160420-16.htm

geçiş hükümlerinde:

geçici madde 1 – (1) bu yönetmelikle getirilmiş hükümlerin uygulaması ve belirlenmiş süreler yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihinden itibaren başlar.

denmiş. ben burdan eski öğrencileri kapsamayacağını anlıyorum ama emin değilim.
  • şimdi eski danışmanla olan sorunlar nedeniyle ben danışmanı değiştirip yeni bir konuya başladım. ne var ki 6. yarıyıldayım ve tezim bitti bitecek e böyle bir durumda okuldan mı atılacağım? ulan tez bitti bitiyo bu saatten sonra okuldan atmak olur mu lan!
hesabın var mı? giriş yap