şükela:  tümü | bugün
 • yanıltıcı başlık diyenlere soruyorum özgür demirtaş da mı yanıltıyor milleti? kaldı ki vadeli diye yazdık altta. başlık sınırı diye bir şey var uzun uzun 20 nisan 2020 mayıs vadeli wti amerikan tipi ham petrolün varil fiyatının 8 dolar olması mı yazacaktık?

  moderasyona rica: (bkz: petrolün eksi fiyata inmesi) bu başlıkla birleştirin lütfen artık durumu bu başlık karşılamıyor.

  gün içinde daha da düşmez dedikçe düşen petrolün şaşırtıcı durumu. (amerikan tipi ham petrol usoil)

  günlük %58’lik bir değer kaybı var şu an ve en düşük 7.65’i görmüş.

  tradingview

  tarihi edit:99 cente kadar inmiştir.

  tarihi edit 2: 16 cent

  ebesinin hörekesi edit: 0 dolar görüldü

  heyt yavrum heyt edit:-1,43 dolar evet eksi

  rekor -3,70 dolar

  -7.23 ben yoruldum paydos

  görsel

  -11.42 an itibariyle bloombergte

  -40.08’e kadar indi öhh

  not: vadeli piyasa olduğunu biz de biliyoruz 500 defa yazmanıza gerek yok tarihte ilk defa görülmüş bir durum başlık açıp bu kadar yaygara koparmayı hak ediyor bence. haziran vadesinde de aynı şey yaşanınca görürsünüz.
 • yok daha neler
 • 147,50 den 8 dolara . bunun iki açıklaması var. ya soğuk füzyon bulundu yada medeniyet bitti
 • türkiyede % 8 indirim olarak yansıtılıp sonra da %3 zam yapılacaktır

  edit: allah aşkına şu entryde favlayacak ne var? beğendiysen artı verir geçersin. favlamak arşivlemek gibi, ne yapacaksın seneye konu açılınca favladıkların arasına gidip şu salak espriye mi bakacaksın? sıçtınız sözlüğün içine
 • arkadaşlar anlık fiyat vermeyin sadece bilen arkadaşlar sebebini ve olası sonuçlarını anlatmaya çalışsın lütfen.
 • bugün tarihe gayet yakından tanıklık etmiş oldum . evet (bkz: buy)'daydım.
 • 4 dolar oldu
 • amerikan tipi ham petrolün (usoil) fiyatı 3,90 doları gördü az önce. insan gördüğüne bile inanamıyor. neler oluyor böyle?

  ekleme: insanlık tarihinde ilk kez bir emtianın fiyatı (vadeli kontratta da olsa) ilk kez eksi (-) oldu. nymex petrolün fiyatı -40 küsurları gördü. (20 nisan 2020 pazartesi gününü tarihe ve hafızanıza yazın. biz bunu da yaşamıştık, diyebileceğiniz en garip ekonomik veridir bu.)

  ekonomi üzerine yayın yapan tv kanallarındaki ‘dahi’ yorumcular, -40 da olsa bize etki etmez, deyip akp’li cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan’ın liderliğindeki siyasal islamcı iktidarın halka yansıyacak bir pozisyon alamayacak olmasını normalleştirmeye çalışıyorlar. örneğin +400’e yükselseydi, bu kadar rahat davranıp, bize etkisi olmaz, diyebilecek miydiniz ‘dahi’ abilerim-ablalarım?

  yalnız mayıs 2020 kontratlarından sonrakiler +20 dolarlardan işlem görüyor şu an. hazirandan itibaren covid-19 etkilerini yavaş yavaş sonlandıracak diye öngörülüyor demek ki.

  eylülden sonra, ekimde falan +30 dolarlarda kontrat fiyatları.

  şu anda 1 dolar’ın 6,95 tl., 1 euro’nun 7,55 tl., 1 sterlin’in 8,65 tl. ve 1 frank’ın da 7,18 tl. civarında işlem görmekte olduğunu da tarihe not düşelim.
 • yeni enerji kaynağı mı buldunuz lan?

  insanı gerçekten hayret ettiren olay.
 • az önce 4 $ çizgisine dokunup 5’lere yükselmiştir. yazıyla dört dolar. %70’lere yakın bir düşüş.

  bugün beşiktaş’ta bir barda alabileceğimiz bir bardak bira fiyatına, yaklaşık 150 litrelik bir varil petrol satın alabilirsiniz.

  ilginç günlerden geçiyoruz, detaylar için takipte kalın. ayağınızı yorganınıza göre uzatın.

  (bkz: 2020 ekonomik krizi/@dragonlady)

  *

  edit 1: hikaye belli oldu. ham petrolde mayıs ayının vadeli kontratlarına yönelik bir çöküş söz konusu. biz brent kullanıyoruz ve brent 25'lerde olduğu için vatandaşla pek alakası olmayan bir durum bu. iki yönü var işin, birincisi fiziki olarak petrole ihtiyaç olmaması çünkü kullanılamıyor, tüketilmediği için de depolarda, istasyonlarda vb. olduğu gibi duruyor. fiziki talep yok yani. petrolü alıp nereye depolayacaksın? ikincisi ise bu kontratı alanların bu yatırımı komple çöp olduğu gibi, şimdi üzerine bir de para ödeyecekler. bunu gören trader'lar da hemen çakallık yaparak mayıs ayı kontratlarını es geçip, haziran kontratlarına yumuldular; bu yüzden haziran ayı kontratlarında fiyatlar böyle değil. dolayısıyla böyle olunca da mayıs ayı kontratlarında - 40 $'ları gördük, yuh. eksi kırk dolar, yani üzerine para veriyolar. şöyle üç beş kişi toplanaydık da kilere, efendime söyleyeyim küçük balkona falan 3-5 varil sığardı..? hikayeye bak. sabahı bekle ki şant manukyan üstat bize bloomberg terminaliyle göstersin bakalım detayları. biz fakiriz tradingview'dan devam.

  bu petrol oynaklığı küçük bir şey ama dikkat, fiyatın eksiye geçmesi tarihte bir ilk. öte yandan şunu unutmayın, mart 2020'de corona'nın tetiklediği tüm bu krizin başlangıcı da rusya ile opec'in anlaşamamasıyla ilk başta start almıştı. bu iş burada kalmayacak gibi görünüyor. daha önce de söyledim, bu corona daha çok su kaldırır. ikinci dip için hazırlanın derim.

  (bkz: corona virüs ile yeni normal/@dragonlady)

  edit 2: başlığı ben açmıştım ama, aynı anda birden fazla başlık açılınca benimkinde toplamışlar anlaşılan. benden önce entry girenler de benden üstte yerini almış oldu böylece. kendi açtığım başlıkta pabucum dama atıldı, haksızlık değil mi..? neyse, yine de benim başlığımda topladığın için teşekkürler yönetim, bunu bir iltifat olarak kabul ediyorum.