şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1944 yılında general rommel'in başını cektigi bir kac nazi subayı tarafından gercekleştirilmiş olan olay.

  tek suikast girişimi bu degildi fakat pek cok ünlü nazi subayı bu başarısız suikast sonucu öldürüldükleri icin en akılda kalan bu olmuştu.
 • (bkz: tüh)
 • (ara: stauffenberg)
 • hitlere olan bu suikastın başında rommel olduğu yönünde güçlü bir inanış varsa da, aslında içinde olduğu bile hiçbir zaman kanıtlanamamış bir olaydır. hitler karşıtı grup, suikasttan iki hafta önce rommel'le irtibat kurup, onunla savaşın gidişatı hakkında fikir alışverişinde bulunmuşlar ancak hiçbir zaman suikastten bahsetmemişlerdir. rommel'in de savaşın gidişatı hakkında benzer düşüncelere sahip olduğunu gören grup, yüksek rütbeli bir subayın kendilerindenmiş gibi göstermenin işlerini daha da kolaylaştıracağını düşünerek, çevrelerine rommel'in de onları desteklediği görüşünü yayarlar. 17 temmuz'da rommel bir hava saldırısıyla ağır biçimde yaralanır ve birkaç ameliyattan sonra evine döner ve suikast gerçekleşir. ilk yakalananlar, kendilerini kurtarmak için işkencede olabildiğince isim verirler. bunların arasında rommelin yakın arkadaşları da vardır. rommel bunlar için hitlere mektuplar gönderir ve suçsuz olduklarını inandığını söyler. tam bu sırada sorgulamalarda rommelin de ismi geçer ve hitler rommel'i sorgulama için berlin'e çağırır. hala ağır yaralı olan rommel bu uzun yolculuğu şu anda kaldıramayacağını ve muhtemelen daha yolda öleceğini söyler. bu hitler'i rommel'in de işin içinde olduğuna daha da fazla inandırır ve en güendiği adamlarını onu sorgulaması için gönderir. suçlamalar karşısında kendini savunamayacağını gören rommel, ailesinin, arkadaşlarının hayatları ve kendi şerefinin korunması karşılığı bu suçlamaları kabul eder. zehir içerek intihar eder, bu kamuoyuna son yaralanması yüzünden öldüğü şeklinde yansıtılır. cenazesi kusursuz bir törenle toprağa verilir ve ülkede genel yas ilan edilir.
 • erwin rommel de bu suikast giri$imi ile ilintilendirilmi$ ve ailesi de kullanilarak intihara zorlanmi$tir. alman halkinin sempatisi yuzunden direkman oldurulmemi$tir. ancak intihara zorlanan rommel sonra devlet toreni ile kahraman gibi gomulmu$tur.
 • bir grup aklı başında vatansever subay tarafından hitleri öldürme girisimi. hitlerin yanlışları ve kendisinin yanlış yapmadıgına körü körüne inanması, bu vatansever subaylara almanya'nın sonunun geldiğine inandırmıştır. (almanya'nın sonu derken, savaş kaybı değil, almanya'nın tamamen ruslar tarafından haritadan silinmesi) sonuçta 2 bombadan birini vaktinde kuramadıklarından ve hitlerin çok kalın bir ağaç masanın arkasında olmasından dolayı başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

  2 sonucu vardır;

  birincisi hitler zaten çok az olan dengesini tamamiyle kaybetmiştir. suikastla alakalı alakasız biton adamı sırf dedikodulara dayanarak kursuna dizdirmiştir.

  ikinci sonuç, bu ballı adam ayağının dibinde patlayan bombadan kurtulduktan sonra kendisinin ölümsüz olduguna inanmaya başlamıştır. bunun tanrı tarafından kendisine isaret olsun diye gönderildigini sanmıştır. bundan dolayı ölümüne kadar olan zamanda vereceği az sayıda kararı bir peygamber edasında vermiştir. başka da bi bok olmamıştır. tarih birbirini etkileyen ve sonunu kestiremeyeceğimiz tesadüflerden oluşur. eğer hitler ölseydi yerine aklı başında bir subay geçecekti, savaşı kaybettiklerini ilan edip nerden dönersek kardır yaklaşımıyla yaşamaya çalışacaklardı. dünyanın dengesi günümüzde daha farklı olacaktı.
 • hiç olmazsa batı cephesindeki savaşın son bulması için aslında alman ordusunda hiç de küçümsenemeyecek bir muhalefetin tertiplediği tarihi suikast.bu olaydan sonra doğrudan ilişkili kişiler kurşuna dizilerek yada piyano telleriyle korkunç bir şekilde boğulmuş,ardından işkillileri yargılayan halk mahkemeleri kurulmuş ve çok az kişi beraat edebilmiştir.tüm bu soruşturmalar sonucu öldürülenlerin sayısı kesin kayıtlara göre 20 bindir.
 • suikastte, üstünde asit dolu bir kapsül, içinde, ucunda fırlamasıyla fünyeyi ateşleyecek olan iğne bulunan tüp şeklinde bir bomba kullanılmıştır. asit kapsülü kırıldıktan 15-20 dakika sonra tel erimiş ve tutuğu iğneyi serbest bırakmıştır. stauffenberg her birinde 900 gram patlayıcı bulunan iki bombadan birinin kapsülünü kırarak çantasına koymuş, ikinci bombayı ise vakit darlığı ve panik yüzünden yanına alamamıştır.
 • " bay hitler'e yaralandı, dediler.
  menhus yıldız çabuk doğar dulunur;
  sen köpeğe kuduz de de geçiver,
  nasıl olsa bir öldüren bulunur. "

  (neyzen tevfik, 1945)