şükela:  tümü | bugün soru sor
 • insanin cocukluk daha dogrusu teenage doneminde yaptigi hatalari inanilmaz sert bir sekilde elestirmesi, fakat duzeltmek icin ne yapacagini bilemedigini farketmesiyle baslar hersey..geceleri rahat bi uyku uyuyamaz, azicik uykunuzdan uyandiginizda herseyin biraktiginiz yerde oldugunu gorup caresizliginize devam edersiniz. icinizde bi yandan eskiye duyulan ozlem, bi yandan da artık buyudugunuze dair sorumluluklar ve davranıs kalıpları barınır. napicaginizi sasirirsiniz, kimseye anlatamazsiniz sıkıntınızı, cunku sizi ya yoktan sorun yaratmakla, ya da baska bi sorunu soylememek icin kendinize gizemli depresif rolünü vermekle itham ederler..buyukleriniz anlamazlar, yasitlariniz zaten sizinle ayni durumdadir size yardimlari dokunamaz..
  oyle gunler gelir ki kimseyle konusmak gorusmek istemez yorganinizin altina siginirsiniz..ya da bilgisayarınıza....
  ama sunu da bilirsiniz, muhtemelen bi 10 15 yıl sonra nasıl da heba etmisim 20lerimi diyeceksinizdir..
 • bir günde çökmek, hayattan bıkmak. etrafınızdakilerin sizle oyun oynadigini sanirsiniz ya da alışırım, geçecek gibi zırvalara boyun egersiniz. bakarsiniz ki etrafta olan her şey normal seyirinde eksik olan bi tek sizin yasaminiz. sivilceleriniz çıkmış, yüzünüz hüzün dolmuştur. etrafa garip gözlerle baktığınızı görür, arkadaşlarınızın neyin var? gibi sorgulamalarına maruz kalırsınız. yüzünüze oturan hüzün her geçen saat sizi esir almaya başlar. dikkatli olmak gerekir bu durumda. ezik yaşadığınızı düşünür her gece-gündüz aglarsiniz. melankolizm esir etmiştir sizi, konuşamaz olmuş ne olsa zırt bırt aglar hale gelir stresten öküz gibi yersiniz. anneniz için çıldırır, biran önce yanına gitmek için türlü oyunlara başvurursunuz. maalesef çoğu sonuç vermez, bu durumda inleye sızlaya aglayip allah'a yalvarmak en uygun seçim olabilir. etrafına baktiginda yalnizsa eger ki bu bahsedilen şahsımın durumudur; her şeyi, eskiye ait ne varsa özlersiniz. gezmeyi, bağıra bağıra gülmeyi, kudurmayi.. "kafayi oynatmadan kendim için iyi bir şeyler yapmalıyım" dersiniz ki bu en iyi çözüm olabilir.
  (bkz: çok mutsuzum çok)
 • bir yandan öyle bir yandan böyle olmak isterken, dahası bir kısım insanlar şöyle bir kısım insanlar da şöyle şöyle olmanızı istediğinde, ya da siz bu çeşit düşüncelere kapıldığınızda (bahsedilen paranoya hikayesi), bir yandan yaşıyormuş gibi yapıp, bir yandan da ileride yaşayacaklarınızın daha güzel, daha anlamlı, daha zengin, daha kaliteli olması için çabalarken, iki adım ötenizde bir kaç yaşıtınız cak cak sakız çiğneyip, belli ki hayatlarında hiçbir gün koltuk altlarının temizliğiyle ilgili bir sorun yaşamamış, ya da belki de hiçbir zaman koltukaltları olmamış insanlar gibi, sizin için son derece anlamsız ama ciddi bir iç huzuru içinde barındıran konularda konuşurken, başınıza geldiğini anladığınız şey.
 • onceden huzur icinde suregelen yasantinin, onune koyulan bir takim zorunlu eylemler ve bunlarin getirdigi gelecek paranoyalari sayesinde allak bullak olmasi ve hepsinin bir sonucu olarak hayata karsi duyulan hevessizlik.
 • teenager olmaktan çıkmak demektir. farkındalık artar, hayat ne kadar çabuk geçmiş beahh dedirten bir durumdur.
 • az gelismis ülkelerin gencligine has bir hastalik
 • geriye baktığında bile özleyecek bir şeyi olmayıp, ilerisi için hayal kuramayan birisinin hiçbir şeyde anlam bulamayıp içinde büyüyen sıkıntıyı durduramaması ve yaşını yaşayamaması hali. ruhun bedene ayak uyduramaması.
 • erken denebilecek bir yaşta yaşlanmak. yılmaz özdil'in konuyla ilgili bir yazısı.

  "sigara (),

  alkol,

  uyuşturucu,

  ortam düşkünlüğü,

  dengesiz beslenme,

  hareketsiz vücut,

  tembellik ve sağlıksız uyku düzeni.

  sıcak servis ediniz. afiyet olsun.

  ayşegül tatile çıksın.

  yılmaz özdil (kıbrıs 2010)
 • hayata dair yasanilacak herseyi yasadigini zanneder bu insanlar.. sonra anlarlar ki 20 yas bir gecis seviyesidir hayatta.
  oyun kavgalari yerini ekmek kavgasina birakir. eskiden kocaman gelen sorunlarin olmasi istenir hep hayatta.bu yastan sonrakiler kat be kat agirdir cunku.

  ve belkide genc bir ölüm istenir herseyi geride birakmak pahasina..

  --- spoiler ---

  vay ki gençtim ölumle paslanmis buldum sesimi...
  --- spoiler ---