şükela:  tümü | bugün
  • ne desek boş, düşünsenize eşinizle sevdiğinizle trene biniyorsunuz ve rahatça şarap içip yemeğinizi yiyerek yolculuk ediyorsunuz. artık sadece hayalini kurabiliyoruz malesef.
  • bu fiyatlar dolar kurunun ikiye katladıgi döneme aittir. yani 2000 yılı kasım öncesine gidelim... durum daha vahimdir. dolar 680 bin tl idi. maaş kabaca 300 milyon. büyük altın 40 milyon.. bir bardak çay parasına banka hissesi alınıyordu. ( zira kriz göz kirpiyordu )
    400 dolar maaşın varmış diyene doların kendi içindeki değer kaybına da dikkat etmesini tavsiye ederim. tahminen 1000 dolar maaş eder ve bugün 8200 tl olmalıdır. nerede...
  • her ürün için asgari ücret ve öğretmen maaşı ile kaçar adet alabileceğime baktım. sonra da bu adetleri günümüz maaşlarına bölerek birim fiyatların günümüz karşılıklarını buldum. büyük farklılık beklerken o kadar da farklı olmadığını gördüm, ilginç. içki fiyatları hariç. onları bilmiyorum.

görsel

asgari ücret ve öğretmen maaşı arasındaki birim fiyat farkı ise 2001 ile 2021 arasındaki asgari ücret / öğretmen oranının farklılığından kaynaklanıyor. 2001'de bu oran %41,1 iken 2021'de %46,5 olmuş.
  • şunu da belirtmekte fayda var, bunlar normal piyasa fiyatlarından çok daha yukarıda fiyatlar. şuan uçakta aldığınız suyu düşünün. trenin yemekli vagonu da, dışarıya göre daha pahalıydı.
  • öğrenci halimizle sırf keyif olsun diye istanbul-ankara seferini yaptığımız günlere denk gelen fiyatlardır.
    önce koltuklara güzelce bir yerleşilir daha sonra yemek vagonuna geçerdik. mutlaka ama mutlaka karşı koltuklardaki insanlarla muhabbete girilirdi. yani bu bir gelenek gibi bir şeydi. hiçbir zaman kavga çıktığını görmedim ben bu vagonlarda. herkes güler eğlenir ya da efkar dağıtıp gece servis kapanınca koltuklarına döner uyurdu.
    öğrenci halimizle bile bir çok masaya içki veya meze ısmarlardık. velhasıl çok güzel günlerdi.
  • su tabloya bakip hala akp’ye oy verenin ta amina koyayim.
  • bira 50 kuruş lan, şimdi 14 lira budwieser'lar.
    nereden nereye ağlıyorum aq
  • siz cafe de nescafeyi kaç liraya içiyorsunuz 1 lira mi? 3u bir araradayla karıştırıyorsunuz sanirim.
    nescafeyle bira aynı para günümüzde de
  • 20 yıl önceyi bilmemde 2008'de devletin treninde 35cl rakı ve 3 meze 50tl idi.
  • istanbul'a gidip gelirken sırf yemekli vagonda muhabbet edip yiyip içmek için tren tercih ederdik, vagon aralarında insanlarla tanışıp muhabbet ederdik müzik yapardık şarap içerdik ne güzel günlerdi rüya gibi geliyor şimdi kimsede gürültü yapmayın ne yapıyorsunuz demezdi. hatta gelir alkış tutardı insanlar çünkü insanlar neşeliydi, neşemiz yok oldu lan bundan daha ağır bir şey olabilir mi ?ülkece mutsuzuz artık sadece yemekli vagonları elimizden almadılar mutluluğumuzu da elimizden aldılar. çok hüzünlendirdi sabah sabah bu menü