şükela:  tümü | bugün
  • bir ülkenin, milletin kendi kendinin götüne nasıl koyduğunun resmidir. siyasal islamcılarla liberal dönekler el ele, cahil ve aptal kitlenin üstüne egemenlerini inşa ederek ülkeyi bugünlere getirdiler. tabi o ülke asker vesayetinden kurtuluyor çok şükür diyen liberal dönekler ülke siyasal islamcılarla fetöcülerin vesayet savaşına girince nasıl göt oldular belli değil. öyle zik gibi kaldılar ortada dönemediler de. yavşak yavşak dolaşıyorlar ortada.
    siyasal islam, cahilliğin yüceltilmesi, ekonominin akla, bilime, ilerlemeye değil de kısa süreli beton rantına gömülmesinin sonucudur bugün geldiğimiz nokta. düşünün ülkenin 20 yıl önceki haline dönmesi için belki 10 15 yıl geçmesi gerekecek. ülke akp iktidarı elinde 40 50 yıl geri götürüldü, akıl olarak ise 100 yıl.
  • uzunca bir süre bu güzelliği yaşayabildik.

gece haydarpaşadan trene bininir, tren gebze taraflarına geldiğinde yemekli vagon açılmıştır sesi gelir.

yemekli vagona geçersin, örtülü masalar, her masaya 4 kişi düşer, kimse tek ya da 2 kişi oturmaz yoksa trene yetmez o vagon. selam verip oturursun bir masaya ya da senin masana gelirler.

gece bir de dolunay varsa dışarıda, o patates kızartması, o sigara böreği ne lezzetli gelir o yolda rakının yanında. sohbet muhabbet, tren raylarının sesi, arada diğer trene yol vermek için durmalar.

sonra ankaraya yaklaşırken, vagonun sıcağından iyice mayışmışsın, vagona dönüyorsun, tabi o sıralar sigara içiliyor kapalı mekanda, son bir sigara tellendiriyorsun, sıcacık vagonda koltuga oturup 2-3 saat kestırıyorsun. sonra sincandan, polatlıdan christiano ronaldolar binmeye başlarken uyanıyorsun, ağzın kurumuş açık yatmaktan, kana kana su içiyorsun, son yarım saat, geçiyorsun yemekli vagona yine, bi tost bi çay. hoşgeldim ankara.
  • herkes bira ve nescafenin aynı fiyat olduğuna şaşırıp birayı çok ucuz bulmuş ama nescafenin 2 milyon olmasını umursamamış bile. o zamanın nescafe fiyatını günümüze çekersek 45 lira falan yapıyor. hala çok ucuz geliyor mu?

edit: evet o zamanlar asgari ücret yaygın değildi şimdinin en büyük problemi çoğunluğun asgari ücret alması. eleştirilecekse bu eleştirilmeli diye düşünüyorum.
  • gerçekti, hayal oldu. teşekkürler emeği geçenlere.
  • 20 değil de yaklaşık bi 10-12 sene önce kuzu şiş yemiştim 10 veya 15 lira olması lazım.

hey gidi günler....
  • 2001'e ait fiyatları günümüze göre uyarladım.

***2001 ocak ayını ve 2021 eylül ayını ayarladım.
    ***parantezsiz olan sayılar 2001 yılını parantez içindeki rakamlar günümüzdeki fiyatları göstermektedir.

-yiyecekler-

sandviç : 500.000 (6.83 tl)
    patates tava : 500.000 (6.83 tl)
    omlet : 500.000 (6.83 tl)
    cips : 500.000 (6.83 tl)
    antep fıstığı : 700.000 (9.56 tl)

-içecekler-

çay : 200.000 (2.73 tl
    nescafe : 500.000 (6.83 tl)
    türk kahvesi : 400.000 (5.46 tl)
    meyve suyu : 300.000 (4.10 tl)
    soda : 300.000 (4.10 tl)
    kola : 500.000 (6.83 tl)
    su : 250.000 (3.42 tl)
    süt : 300.000 (4.10 tl)

-içkiler-

bira : 500.000 (6.83 tl)
    rakı tek : 500.000 (6.83 tl)
    wiski tek : 1.000.000 (13.66 tl)
    şarap 35 cl : 1.500.000 (20.49 tl)
    şarap 70 cl : 2.500.000 (34.16 tl)

edit: imla
  • üniversitede okurken ankara istanbul treninde dört arkadaş bira patates muhabbet eşliğinde rötarla birlikte yedi saati geçen çok eğlenceli bir yolculuk yapmıştık.

geçtim öğrenci bütçesiyle içebildiğimiz biraları, artık biranın satışı bile yasak.
  • yemekli vagonda içmek için çok kez eskişehir’e iki günlüğüne gitmişliğim olmuştur . boş bulduğun yere izin ister otururdun. çoğu kez sarhoş olmuş, toplum adabına uygun masadan kalkmıştım. ilk rakımı trende içmiştim. fiyatlar tekel bayi fiyatının %10 pahalıydı. mutfaktan sıcak ızgara çıkardı, mezeleri 10 dan fazlaydı. parasını geçtim özgürlüğümüzü harcadı bu iktidar.
hesabın var mı? giriş yap