şükela:  tümü | bugün
 • değerli ekşi sözlük kardeşliği diyerek başlamak istesem de "hangi kardeşlik?" diye sorarak devamını getirmem gerekir. linç kültürünün ayyuka hale geldiği, sokak ağzını kullananların yazar olduğu, mahalle dedikodularının, üçüncü sayfa manşetlerinin ve tabii ki primciliğin sol frame'i işgal ettiği bir platformda kardeşlik hak getire... kimse toplumsal gerçekler, kültürel ve siyasi yapı gibi bahanelerle gelmesin. elbette gündem de konuşulur, sosyokültürel vakalar da ele alınır. ama mide bulandırıcı olan taşın üstüne taş koyup entryleriyle birşeyler inşa eden değil, entrylerini yıkmak için kullanan zihniyetin ağırlığı. bu yüzdendir ki ekşi sözlük bir sözlükten çok ipini koparmış popülist bir mecra haline gelmiştir. elbette bizi ayıran farklı fikirlerimiz, tutumlarımız, eylem ve kararlarımız vardır. aynı şekilde kullandığımız özgün bir üslup da vardır. ama bir yazar olarak her defasında altını çizmeye çalıştığım nefret, prim ve absürt cinsellik entrylerinden anlaşılıyor ki sözlük 20 yılın sonunda onu tahrip eden, altını oyan yazarlarla dolu. bu durum sözlüğün "bilgi kaynağı" olma misyonunu temelden sarsıp samimiyetini ve inandırıcılığını zedeliyor.

  20 yıl önce bu sözlüğü kurarak bize çok değerli hatta arşiv niteliğinde bir platform kazandıran ssg ve onun şimdiki sorumlusu kanzuk'un hedefinin bu yozlaşma olduğunu sanmıyorum. gidişatı değiştirmek için onların da katkısıyla hareket edilmesi, bu değerli platformun hak ettiği niteliğe tekrar kavuşması için gereklidir.

  bu durumda iki soru var:

  1-) yozlaşmanın önüne geçilebilir mi? evet
  2-) sansür uygulayarak mı? hayır

  sözlükteki sorunları çözmek yazarları baskılamakla değil onları teşvik etmek ve sorumluluk vermekle aşılabilir. yani sözlüğü meydana getiren sözlük yönetimi onu büyüten yazarlara sözlüğü doğru ve yerinde kullanmaları için yol gösterici olmalı. peki bu nasıl olacak?

  1-) sözlüğü daha demokratik hale getirerek: küfürün sansürlenmemesi ya da dileyenin istediğini söylemesi sözlüğün özgür olduğunu gösterir ama demokratik olduğunu göstermez. özgürlük ağır bir yüktür. onu taşıyabilmek önemlidir. sözlüğün demokratik olmasını da üyelere sözlükte ne kadar hak ve yetki tanındığı gösterir. dolayısıyla yazar alımları her ay, her üç ayda bir vs. yazarların oylarıyla yapılmalı. örneğin yazar alım başlıkları açılarak çaylak adaylarının 10 entrysinden örnek verilmeli ve bu örneklere dayanarak çaylaklar belli bir süre (belki bir gün) içinde oylanmalı. aynı şekilde bir yazar veya yazarlar entryleri sebebiyle sözlükten atılacağı zaman bu da ayrı bir başlık açılarak ve yazarların yine belli bir süre içinde kullanacağı oylarla yapılmalı.

  2-) yazarları teşvik ederek: yazarlara sözlüğü nasıl kullanacağı konusunda yönlendirmelerde bulunulmalı. girecekleri entrylerin bilgi ve ayrıntı içermesinin yani sağlam bir temele dayandırılmasının önemli olacağı vurgulanmalı. yani sadece yazar olmak değil iyi yazar olmak özendirilmeli. bunun için her ay ya da her üç ayda bir 10 veya daha fazla "örnek yazar" belirlenebilir ve onlara sembolik bir ünvan verilebilir. bu "örnek yazarlar"ın yine yazarlarca belirlenmesi gerekir elbette.

  3-) global sözlük projesiyle: bu haberde (https://webrazzi.com/…ldugu-eksi-sozlukten-ayrildi/) küresel bir projeden bahsedilmiş. aslında söz konusu projenin sözlükten bağımsız olmasına gerek yok. sözlüğün içeriği türkçe ve ingilizce olarak ikiye ayrılabilir ve yabancı yazarlar da aramıza katılabilir.

  değerli yazarlar benim görüşlerim bunlar... siz de eleştirilerinize üstüne katabilir ya da kendi önerilerinizi paylaşabilirsiniz. sözlük hepimizin. onu daha iyi bir yer haline getirmek ve 20. yılı anlamlı kılmak için birlikte çalışabiliriz.
 • milyonlarca insanin gezindigi eksi sozluk sitesini bir kulvar oteye tasiyabilecek bir tespit-istek olmus. tebrikler. umarim sozluk yonetimi bu tur bir calisma icerisine girer ve sozlugun dunyaya acilmasi gerceklesir. dusunsenize yabanci yazarlarin aramizda oldugunu. bilgi alis verisi global bir anlam kazaninca insanlar daha cok sey arastirmak adina eksi sozlugu kullanabilir. destekliyorum bu projeyi.
 • kapatin artik wikipedia var ciddi bir katilimi olacak adam oraya yazar buradan bir cacik olmaz artik
 • insanlari kutuplastirmaya yonelik, insanlara hakaret eden irkci basliklari engelleyebilecek cesaret ve ozveriye sahip bir yonetim.
 • troll ve eli penisinde / memesinde gezen çaylak ve yazar sığırları algılayacak bir algoritma yazmak 2019 yılında çok zor değil, götümüze bile reklam alacak şekilde kodlama yapmaktansa bu konulara biraz odaklanılması durumunda bir on yıl daha yaşamayan devam edecektir sözlük.

  edit : imla ve yaşam süresi