• kemal dervis'in planinin övülüyor mu yeriliyor mu oldugunu anlamadigim basliktir.

karar verseydin kardes ? verdigin grafige ve yazdigina bakinca adamin planina göre hersey iyiymis diye okuyor insan. sonra tutmus oraya bir (bkz: kaynak olarak ensonhaber) koyup arkasina da bir (bkz: komplo teorisi) cakmissin...

büyük resmi mi görüyorsun ne yapiyorsun ? ac biraz.
  • haydi bizzat sabit kur rejimini kaldirip dalgali kur rejimine gecirten adami kuru sabit tutmakla suclayacak kadar beyninin yanmis oldugunu gectim ama... sunu diyorsun simdi:

"usd-tl paritesini sabit tutmak türkiye'ye karsi yapilmis büyük komploydu, bu sayede uluslararasi kuruluslar hicbir devlete verilmemis düsük faizli krediler verdi."

allah'im plandaki insafsizliga bakar misin ? bize kimselere vermedikleri düsük faizli inanilmaz bol krediler vermisler ! aman yarabbi ! kötülüge bak ! büyük resim ! seytan bunlar..*

bundan benim cikarttigim sonuc da su:

"halbuki usd-tl kuru sabit tutulmaya calisilmamaliydi. verecektin önünü yürüsün. böylece türkiye'ye bugün icine düstügü darbogazin kurgusu kurulamazdi ? simdi öyle mi bak ? usd-tl kuru sabit tutulmayarak memleketimize yeniden ayni oyunlarin oynanmasi engelleniyor... dolar almis yürümüs 4,30 hic problem degil. 10 yil sonra gelecek büyük oyunu bozuyoruz bu sayede."

ya neremizle gülüyoruz afedersin ? bir de kitap okuyacakmisiz*

türkiye'ye o dönem gelen düsük faizli inanilmaz paralari sanki sana zorla verdiler, o paralarla senin hükümetin sanki icmeye ayrani yokken bicmeye atla zorla gitti... simdi de oldu mu yine uluslararasi komplo sana bu ? adamlarin yaptigi hain plana bak be... kimselere vermedikleri düsük faizli kredileri vermisler bize... simdi misliyle geri istiyorlarmis... neye göre misliyle geri istiyorlar ? neye dayanarak ? ya bu nasil sallamaktir ? var mi öyle ben sana %1 den 100 lira verdim simdi bana 1000 lira ver demek ? sana olsa olsa kiyak olur be kimselere vermedikleri düsük faizli bol kredileri vermek... bak gercekten gülüyorum su an...

hani bir anlayim falan dedim ama... yemin ederim büyük resmi göre göre beyni yanmis insanlarin.
  • liranin deger kaybinin tertemiz ifadesidir. ilkokul mezunu da olsaniz, profesor de olsaniz bu grafigin bize verdigi mesaj tek ve biriciktir; isler iyi gitmiyor.
  • özellikle son 20 yılda doların krizde bile türk lirasının 2 katı olduğunu usdtry grafik ten görmekteyiz.

şu anda bir de osilatörler ile al / sat yapamayan ve grafik piyasa okur yazarlığı olmaması da sıkıntı. doları alıp satmak ve arbitraj yapmak da piyasaya yön veriyor. millet olarak sadece ne alayım ne satayım diyerek etrafa soruyoruz. oysa büyük platformlar bu işi çok iyi yapıyor ve piyasanın gidişatı hakkında sezgi sağlıyor
hesabın var mı? giriş yap