şükela:  tümü | bugün
 • geçen sene tamda bu zamanlarda, askerliğimi yapacağım yer olduğunu tamda bu bilgisayardan bu koltuktan öğrendiğim şanlıurfadaki tugay. eğer kısa dönemseniz tugayın geneli hakkında tek bir yorum yapmak imkansız. çok rahat ve çok zor koşullarda askerlik yapabilirsiniz. en önemli sorununuz (yaz dönemi orada bulunacaksanız) sıcak olacaktır. yemekler büyük ihtimalle tatmin etmeyecektir. taburunuza veya bölüğünüze göre her sabah sabah sporu, hemde ağır koşullar altında yapabilirsiniz. genelde onbeş günde bir çarşı izni alırsınız, zaten bi tane cadde var urfada, onun sonu da balıklı göl. gidip gelirsiniz. veya en güzeli klimalı bir internet cafeye oturup kalkmayın. günlerinizi sayacağınız bir yer olacaktır 20nci zırhlı tugay.
 • şanlıurfa merkezli, geçen sene bendenize nisan-eylül ayları arası kamuflaj ve botlarla 45 derece sıcaklıkta italyan çukurundan nasıl çıkılamazı öğreten güzide zırhlı tugay. çekilişle bünyesine katılan talihlilerine en önemli tavsiye sakin olmaları, sebat etmeleri ve güzel günlerin elbet geleceğini düşünmeleridir. gerisi zaten:
  (bkz: devrem)
  (bkz: safak kac)
  (bkz: askerligin cok)
  (bkz: poset)
  (bkz: safak sikistiriyor)
  (bkz: emredersiniz komutanim)
 • 1 yıl boyunca gazinosunda gitar çalarak subay assubay eğlendirdiğim tugay... her yıl gazinodaki havuz yıkılır yeniden yapılırdı. son seferki havuz tam bir zevksizlik örneğiydi. bir de alt tarafta futbol sahasının oraya bir yüzme havuzu yapılıyordu ama ne oldu bilinmez
 • yarı açık cezaevi ile tatilköyü arasında değişik fasiliteleri bulunan yaşam alanı.
 • 2006 nisan - eylül ayları arası acemi ve usta birliğinde ( as. iz. ) cehennem sıcaklarına maruz kalarak vatani görevimi yerine getirdiğim mekanize zırhlı tugay. 2 adet tuğgeneral görmüş denetlemelere hiç rast gelmemiş olmam ( 309 uncu kısa dönem ) benim açımdan ilginçtir.

  tugay yenişehir 'de urfanın çıkışı mardin yolu üstünde yer alır.karşısında koskocaman istanbuldaki gökkafes gibi hilkat garibesi mavi beyaz renkleri ile yimpaş plaza bulunur.urfanın her yerinden görünür bu yapı.rivayetlere göre daha da uzun yapılacakken görevdeki tuğgeneral tarafından tugayın içi rahatlıkla görüleceğinden güvenlik gerekçesi ile şimdiki halinde bıraktırılmıştır.kısa dönemler daha önceleri 1 mknz piyade tbr da acemilik görürken daha sonra 2 mknz ye geçmişlerdir.yukarda girilmiş entry de bahsi edilen havuz yapılmıştır efenimm..komuta kademesi ve ailelerine hizmet vermektedir.ekmek fırınından başka askerin yararlanabildiği lahmacun pide yapılan bir fırını da mevcut .tugay bayaa bir büyük alanı kaplamakta.. gidenler görecektir içinde de her türlü canlı mahlukat görülebilir.. çıyan ,şahin , kediden büyük tavşanlar vb... ustabirliğinde düşülen bölüğe ya da tabura göre rahat ya da zor bir askerlik bekliyo olabilir asker adaylarını ..
 • urfa'yı amorf bir y harfi şeklinde düşünürsek harfin solunda peygamberler şehri olarak bilinen eski şehir; sağında yakın zamanda bayındırlaşmış ve batı şehirlerini andıran yeni şehir; çatalın arasındaysa tugaya ait olan mıntıka bulunur ve mıntıka da her zaman askere aittir.

  evvelce burda askerliğin nasıl yapılacağına dair bir şeyler söylenmiş, doğrudur, nasıl yapılacağı şansa kadere ve biraz da yeteneğinize ve açıkgözlülüğünüze bakar (mesela 6 yıl sunderland'de okuyup yemekhaneci olan bir kısa dönem çavuşunki yeteneksizliğiyle değil açıkgözlülüğüyle alakalıdır). uzun dönemseniz 15 ayda zaten yazıyla kışıyla, denetlemeleriyle ızdırabıyla askerliğinizi yaparsınız; kısa dönemseniz çok kebap da yapabilirsiniz, denetlemeye ya da mekanizeye denk gelip evinize fit bir halde de dönebilirsiniz. bin türlü askerlik vardır, aynı takımda olduğunuz bir başka askerle bile çok farklı tempolarda askerlik yapılabilirken tugay için şöyle iyidir veya böyle kötüdür demek zaten kolay değil ama işin doğası gereği her zaman ikinciden tarafa meyleder. karavanayı beğenmezseniz (her zaman ikinciden tarafa meyleder) yiyebileceğiniz şeyler sınırlıdır; poğaça ve bisküi türevleri dışında, tepelerden elinde pembe sepetleriyle inen lahmacuncu erlerin sepetinde sizin için de birşeyler olacaktır. olmazsa da, eve döndüğünüzde verdiğiniz kiloların sebebi sıkı eğitim olmasa bile rambo gibi askerlik yaptığınızı anlatırsınız işte. çarşıya çıktığınızda da hayalinizdeki kerpiç görünümlü, kebap dumanlı ve ibo fonmüzikli atmosferden çok daha farklı bir şehir görüp, askerlik yapılan yer ne kadar sevilirse o kadar, seveceksiniz.
 • 20. mekanize zırhlı tugay komutanlığı olarak geçer. şanlıurfa yenişehirde yüzbaş ali saip kışlasında konuşludur.
 • bulunduğu kışlaya adını veren yüzbaşı ali saip için (bkz: ali saip ursavaş)
 • 323kd. olarak gittiğim yer.

  kısa dönemleri genellikle sınır karakollarına yönlendirmektedirler hani oğlum/sevgilim/kocam/kardeşim/abim nereye düşmüş nasil bi yermiş diye bakan olursa söyleyim içiniz sadece ölüm tehlikesine karşı rahat olsun. suriye ile bi sıkıntı olmamasından mütvellit sınırlarda kaçakçılık dışında sorun yok ama taburları bölükleri öyle rahat filan degil gayert askerlik yaptirirlar.. ben kd olmama rağmen 1000 saat nöbet tuttum sınırda.

  selleri dizginleyen rüzgarlara yol soran diye başlayan bir marşı vardır ama değil sel ben 1 damla yağmur görmedim o da ayrı konu..
 • buraya gönderilen sevgili sözlük arkadaşlarıma duyuru yapayım.
  büyük ihtimalle çok kalabalık olarak geleceğiniz için çok azınız tugayda kalacaksınız. teslim olduğunuz gün bölüklere veya tabura gönderilme olasılığınız yüksek.
  %60-70 ihtimalle askerliğinizi karakollarda yapacaksınız. suriye sınırında olduğu için fazla bir sorun yoktur.
  yağmur yağdı mı bayağı sular seller gibi de yağar.
  tugayda askerlik zordur. özellikle acemi eğitiminde kalan arkadaşlarımla konuştuğumuzda bayağı işi sıkı tuttuklarını öğreniyorduk. hatta tugayda ve ona bağlı alayda kısa dönemler sabah sporlarını da yaparlardı. yani spordan kaçış yoktur.
  bölüklerde ve taburda askerlik biraz daha rahattır. ama en rahatı karakolda yapmaktır. bu satırları yazan bendeniz karakolda askerliğini rahat bir biçimde tamamladım. görevinizi aksatmadığınız sürece rahat askerlik yaparsınız.

  323kd olarak tüm arkadaşlara hayırlı teskereler diliyorum. 5.5 ay göz açıp kapayana kadar geçiyor gerçekten.

  edit: imla