şükela:  tümü | bugün soru sor
 • biliyorum başlık sakat oldu ama dünden beri içim çok yanıyor ve başlığı da hale yola koyamadım.

  e devlette alt-üst soy akrabaların isimlerini öğrenebilme imkanı doğunca yıllardır istediğim şeyi sonunda elde edebilecektim.ailem yozgatlı olamazdı.illa ki bir yerlerden göçmüş olmalılardı.ama pdfyi indirip ebelere dedelere bakarken acı gerçeği farkettim..inanılmaz bir şekilde hem anam hem babam tarafı
  (bilumum atalarımın hepsi) yozgatlı üstelik aynı dağ köyünden..
  anneme nasıl böyle bir şey olabilir ya diye sordum.5.kuşaktan dede bile o köyde,annemin,babaaennemin doğduğu yaşamış köyde doğmuş ve 80 yaşında ölmüş.200 yıl önce yozgat diye bir yer var mıydı lan onu bile bilmiyorum ama bizim kıçı kırık köy ordaymış maalesef..

  elbette insanlar köyde yaşayabilir.hani şöyle içinden dere geçen,güzel şirin evleri bağ bahçe içinde olan köylerde..ama bizim köyü görseniz, 2ay içinde yaşasanız intihar edersiniz.dağlık bir alan 30 hane ,köydekilerin hepsi birbirine düşman,birisi ilçeye indiğinde garezinden evinin camlarını indirir diğer hanzolar,üstelik hepsi bir şekilde akraba bunların,yobazlık,cehalet diz boyu..evlere su geldiğinde ben 15 yaşındaydım..yani benden önce yaşayan 5 kuşağın evinde su yoktu.öyle medeniyetsiz, o kadar boktan bir köy yani..ayy düşündükçe sinirlerim bozuluyor..
  bu kadar vizyonsuz ataların içinden valla ben iyi çıkmışım.gittim istanbulda falan üniversite okudum.muhtemelen sülalede istanbulda en uzun kalan benim.o da 4yıl ..

  ailem üzüntümü komik ve gereksiz buluyor.haklılar tabi.işin şakası bir yana düşününce acayip saçma geliyor.kaderime tüküreyim diyerek kapatayım mevzuyu.
  yaşadığım hayal kırıklığına binaen bu başlık ve entry hatıra kalsın.

  editto:aşağıda bikbik birisi gurur duy falan gibi şeyler yazmış.sana ne lan zübük...yozgatta doğup büyümeden bana " yozgatlım edebiyatı" yapıyo..bir şekilde ömrünün en az 20 yılını yozgatta geçirmek zorunda kalsa da görse ne bok olduğunu..sıçarım senin yozgat/yozgatlı sevdana..
 • soyunun hititlere dayandığını gösterir.
 • ya soyundan utanmayın, eziklenme, üstünlük de taslamayın bence
 • bir karikatürdeki duygu halinin düzyazıyla tasviri.
 • katıldığım bir eylem.
 • (bkz: 200 yıldır sivaslı olmak) olarak katıldığım eylem.
 • burhan altıntop ile akraba olma olasılığını arttırır.

  edit: yozgat ve tokatlılardan özür diliyorum, burhan altıntop tokatlı imiş. sanırım bende yozgat ve tokat'ın algısı aynı.
 • 200 senedir kırşehirli olmakla kıl payı kaçırdığım durumdur. yozgatlı, kırşehirli, çorumlu vesaire olmaktan utanan varsa gitsin intihar etsin. insan memleketinden, geçmişinden de mi utanır?
 • ben de hem anneden hem babadan yozgatlıyım :) seni en iyi ben anlarım :)