şükela:  tümü | bugün
 • aradan 20 yıl geçti. bu süre boyunca teknolojide büyük ilerleme kaydedildi. internetin yeni yaygınlaşması ve elektrik kesintilerin yoğun olduğu yıllar. televizyonların tüplü olduğu ve az sayıda kanala sahip görüntü kalitesinin karıncalı oldugu yıllardan, şimdi ise uhd yayınların olduğu cihazlar. ilk cep telefonları tuşlu olup, küçük bir ekrana sahip az sayıda işlem yapabilen bir cihazdı. günümüzde ise telefonlar yapay zeka ile daha modern hale geldi. cd ve dvd' ler den tırnak boyutlarındaki hafıza elemanlarına kadar geçen süre. endüstri de, firmalarda kullanılan ilkel cihazlardan, bilgisayar kullanımın yaygın hale gelmesi. artık neredeyse bütün işimizi bilgisayarla yapar hale geldik. sanayide kullanılan robotlar yaygınlaştırıldı. otomobillerdeki değişim, insansız hava ve uzay araçları geliştirildi. 20 yıl önceki teknolojiye bakıldığında değişimin büyüklüğü açık bir şekilde görülüyor. teknolojideki ilerleme ivmeli bir şekilde hareket ediyor. bundan 20 yıl sonrada, yani 2040 yılına geldiğimizde teknoloji çok ilerde olacak.
 • çok mu şanslıyız bilmiyorum ama elimizde, gözümüzün önünde büyüyen çocuk gibi teknoloji.
 • bazen düşünürüm. 20 yılda bu denli bir teknoloji ilerlemesi olduysa geçmişteki binlerce 20 yılda neler neler gelişti?

  acaba mısır zamanında da bu denli bir teknoloji var mıydı?
 • resmî olarak arada 20 yıl vardır.bana göre ise en az 100 yıl.özellikle türkiye gibi 3. dünya ülkelerinde fark inanılmaz boyuttadır.
 • 2000-2020 aradaki 20 yıllık mesafe dünya üzerinde teknolojinin kırılma noktasıdır. gelişen bilgisayar teknolojisi ve buna bağlı olarak tıbbi, askeri teknolojiye günlük hayata direkt etki etmiştir.
 • barack obama'nın 2000 li yılların başlarında silikon vadisine yaptığı destekler değişimde ciddi derecede etkili olmuştur.
 • 2000-2012 arasi cidden degisim olmustur da sonrasinda pek birsey degismedi
 • 2000 yılında diskete uzaylı gibi bakarken , 2020 yılında harici belleği götümüzde taşıyoruz.
 • mesela fifa 2000'de şifre yazarak uzaylı çağırıp kaleciyi kaçırttığımız günlerden, pentagon'nun paylaştığı uzaylılara geldik. hayaldi gerçek oldu...
 • olmayan değişimdir. birkaç yıl önce birisinde renkl lcd ekranlı masa televizyonu gördüm. 1990 küsür yılında yapılmış aptal aptal baktım bu nasıl iş diye. ama lcd dediğin, kontrol panellerindeki (kapı zilinde, otobüs kentartında gibi ) ufak tefek ve düşük çözünürlüklü. ama gene de lcd.

  1990 lı yıllarda yapılması mümkün olan pek çok şeyin üretimi ekonomikleşti, serileşti ve nicelikleri arttı. nitelik ile nicelik arasındaki farkı bilmeyenlere hatırlatayım, nicelik bir şeyin sayısal değeridir. nitelik ise fonksiyonudur.

  yani 1990 yılındaki o renkli lcd tv, ekran boyutu büyümüş, çözünürlüğü artmış, konstrast oranı yükselmiş, ips gibi ekranlarla renk skalası zenginleştmiştir.

  dokunmatik desen gene vardı. ama şimdi telefonlarımıza kadar indirgenmiştir.

  işin bir başka tarafı, bluetooth 3g, 4g ,wifi bunların hepsi birer iletişim standardıdır. icat değildir.
  çip maliyetleri ucuzladıkça, yüksek nitelikli standartlar da bu yıl aralığında tanımlanmıştır.

  özet geçecek olursam, teknoloji ilerlemekten çok ekonomikleşmiştir. bunun oğrultusunda da standartlar yükselmiştir.

  çok güzel bir örnek geldi aklıma: 2000 li yıllarda uydudan dijital yayın yapan kanallar vardı. hd bile değildi ve uydu alıcıları pahalıydı. şimdi 4k yayınları 2000 yılında görev yapan uydudan yayınlanabilirsiniz. sadece uydu alıcısı fiyatları ekonomikleşti, 4k yı gösterecek cihazlar türedi o kadar.

  edit: entrye ilham olan televisyon "casio tv-1500 cep televizyonu" olarak geçmektedir, antika piyasasında mevcuttur.