şükela:  tümü | bugün soru sor
 • üst edit 2: yazık lan hepinize. sadece başkalarını linç etmek ve eleştirmek için entry giren sığırlarsınız çoğunuz. adama diyorum ki ben öyle bir temellendirme yapmadım bak orada rahatsız olmak yazıyor atatürkçü yazmıyor, herhangi bir edit ihtiyacı hissetmiyor. onlarca insan bu adamın entry'sini yukarı taşıyor. çünkü o kadar kötü ve nefret dolusunuz ki dalga geçecek ve linç edecek insanlar bulmak istiyorsunuz. eyleminizi de yalan yanlış bir şekilde temellendiriyor ve gerçekliğini önemsemiyorsunuz.

  üst edit: yazar bu entry'de debeye girememesinin sebebine olan kırgınlığını dile getiriyor. debeye girememiş olmasından dolayı olan üzüntüsünü yahut takıntısını değil. ama durumu böyle görüp ayar vermek daha kolay ve eğlenceli.

  dün bildiğiniz gibi 11 kasım 2016 kanzuk'a açık mektup başlığını açtım ve buradaki bir çok insanın ortak sorununu ifade ettim.

  açık konuşmalıyım ki bu ifade yeterince iyi değildi çünkü aceleyle yazılmıştı ve yanlış anlaşılmalara mahal veriyordu.

  bunu fark ettikten sonra entry'nin orjinalliğini bozmak istemedim ve edit kısımları ile ana fikri destekleyerek insanların beni yanlış anlamasının önüne geçmek istedim.

  sonuç olarak dün otobüs yolculuğu yaparken önümde oturan bir ekşi sözlük yazarı gördüm.

  o sırada gündem olduğu için bahsi geçen entry'yi okudu. bırakın edit kısmını, yarısına kadar okudu.

  daha sonra okuduğu kısımdan " adam düşünce özgürlüğüne karşı bir faşist " izlenimi edindi.

  ve altta bana ayar vermeye çalışan aynı sığlıkla ve okunmamışlıkla yazılmış populist entry'yi şukuladı ve geçti.

  oysa ben liberal bir insanım ve düşünce özgürlüğüne karşı bir problemim yok. benim ifade etmeye çalıştığım şey bu insanların ( ya da trollerin, adına ne derseniz deyin) kasıtlı olarak, bizleri mutsuz etmek, sinirlendirmek, germek için bu tipte başlıklar açtığını, bu özgürlüğü suistimal ettiğini söylüyordum.

  mesela lord eddard stark neden chp ya da atatürk başlıklarına yazmaz da hep başlık açar? altında yatan sebep düşünce özgürlüğü mü yoksa tahrik edici başlıkları solda gözümüze sokmak mı?

  benim derdim buydu.

  alın size kanıt:

  lord eddard stark uçurulsun kampanyası/@alt epidermis

  ben o gün lord eddard stark'ı savunurken düşünce özgürlüğünü savunuyordum. ancak zamanla o ve onun gibilerin derdinin düşünce ve ifade özgürlüğü olmadığını, eylemlerinin amacının altında bir art niyet yattığını fark ettim. umarım siz de fark edersiniz bir gün.

  neyse, dün bu sözlükteki insanların önemli bir kısmı beni anlamadı. çünkü entry'nin tamamını okumadı. benim bir faşist olduğumu düşünen entry'yi debeye soktular.

  bir takım yazarlar yönetimin ya da doğrudan kanzuk'un entry'nin debeye girmemesi için müdahale ettiğini söylediler. belki de doğrudur. bilemiyorum.

  dün 2 entry yazdım. biri 24. sıradan debeye girdi: #64025961

  diğeri ise 2100 fav aldı.

  ancak bu sabah baktığımda karmamın 20 puan düştüğünü gördüm. diğer debe entry'm karmama +5 sağlasa, dün 2100 fav alan bir entry -25 karmaya neden olacak kadar eksilendi.

  herhangi bir yönetim müdahalesi var mı yok mu bilmiyorum. böyle bir ihtimale inanmak istemiyorum.

  kanzuk'a yapmış olduğu açıklamadan dolayı teşekkür ederim. açıkçası buna o kadar da fazla ihtimal vermiyordum ve oldukça memnun oldum.

  ancak entry'leri yarısına kadar okuyup büyük bir önyargıyla beni eksileyen ve bana ilk ayarı vermeye çalışan populist bir entry'yi debeye sokan bütün yazarlara kırgınım.

  ben dün kanzuk'un beni hayal kırıklığına uğratmasını ancak sözlüğün arkamda olmasını bekliyordum.

  oysa tam tersi oldu.

  birazdan bu entry'yi de yarısına kadar okuyup ağlama melis tadında entry'ler ile bana ayar vermeye çalışacak tipler olacak muhtemelen altta*

  edit2: hah ağlama melis tadında yazarımız da geldi. hemen altta. entry'min debeye girmesi umrumda değil. umrumda olsa trolleri eleştireceğime her gün onlara ayar verip debe kasarım. ben bu kadar insanın beni düşünce özgürlüğüne değer vermediğimi düşündüğü için eksilemesine kırgınım. ve bana ayar veren populist bir entry'yi debeye sokmalarına.

  bu da 2. sorun. yazılanları anlayamama. ygs türkçe ortalamamızın ekşideki dışa vurumu.

  edit3: ders niteliğinde bir entry:

  " o otobüsteki kişinin aynısını yaptım. akp'li trolleri eleştirmek için argümanını "sözlüğün yüzde 99'u atatürkçü o yüzden akp'liler uçurulsun" gibi bir temele kuran bir yazıyı okumadım, eksiyi bastım, sonra da ona ayar veren @2'ye artı oy verdim.
  "

  birincisi adam yazdıklarımı yanlış anlıyor, %99 u rahatsız oluyor diyorum o %99'u atatürkçü anlıyor.

  ikincisi okumadığı bir yazıyı temellendirmesinden dolayı okumadığını söylüyor ancak ne temellendirmeyi ne yazıyı bilmiyor. bir de okumadığı halde fikir sahibi olduğu için kendiyle övünüyor.
 • beğenilmemiş, ya da beğenildiği kadar eksi oy da yemiş her yazar niye ağlıyor bilmiyorum. aynısı sözlükteki çoğu yazarın başına geliyor. 100lerce favori almış entryler karmayı düşürürken 20-30 favori almış entryler debeye giriyor.

  yazınızı debe için yazıyorsanız eksilenebileceğinizi de hesaba katın madem

  edit: debe'ye bir müdahale varsa tabi ki bunun karşısındayım. fakat 894485 fav aldım niye debeye giremedim insancıkları hoşuma gitmiyor
 • demek ki sözlüğün %99'u senin gibi düşünmüyormuş yaprak kardeş.
 • neden yeterince ilgi toplayamadım diye yırtınan yazar hezeyanı. esas derdin aktroller falan değil, onlara duyulan yaygın nefret üzerinden ilgi fahişeliği yapmak olduğu kabak gibi ortaya çıkmış oldu, hll spr dvm.
 • hali hazırda ilgili başlıkta raskolnikov baltasi nickli arkadaşın entry'si bahsedilen entry'den daha fazla beğenilmiş olduğundan dolayıdır. maalesef bir başlıkta aynı gün içerisinde bir entry debeye giriyor. kaldı ki en beğenilen entry formülü içerisinde favori sayısı ile ilgili bir değişken kesinlikle yok.
  (bkz: #64031600)
 • o otobüsteki kişinin aynısını yaptım. akp'li trolleri eleştirmek için argümanını "sözlüğün yüzde 99'u atatürkçü o yüzden akp'liler uçurulsun" gibi bir temele kuran bir yazıyı okumadım, eksiyi bastım, sonra da ona ayar veren @2'ye artı oy verdim.

  kötü bir yazıydı, aktrolleri çok daha sağlam, dayanaklı, ifade özgürlüğüyle çelişmeden eleştirmek mümkünken hele, çok çok kötü bir yazıydı. sözlüğün boş yazar dolu olduğu şu atmosferde 2000 fav alması berbat bir yazı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

  ek: insanoğlunun terminolojisindeki istisnasız her kelimenin karşıtından güç alması gibi, "özgürlük" dediğimiz şey de yasak'lardan gücünü alan yeni bir kavram. yasaklara başkaldırı olarak doğdu her özgürlük. ifade özgürlüğünü kısıtlamak için "çoğunluğun rahat olmasını" kriter olarak seçmek sizi ılımlı demokratlar değil, verimsiz diktatörler yapar ancak.* "çoğunluğun istediği neyse o olsuncu" kafa şu an "milletimiz istiyor" diyerek idam cezasının geri getirilmesini tartışıyor. çoğunlukların, halkların, halkların teamül ve geleneklerinin normların yaratılışı üzerinde yarattığı etki ve bunun etik ile bağdaşma oranı üzerine tartışıp burada hukuk sosyolojisi dersi anlatmayacağım, tek bir soru soruyorum onun yerine:

  "ak-trollerin başlık açmasından ekşi sözlüğün %99'u rahatsız oluyor, o yüzden ak-troller uçurulsun/susturulsun." demek ile,
  "eşcinseller ve ateistlerden yozgat'ın %99'u rahatsız oluyor, o yüzden eşcinseller ve ateistler yozgat'tan sürülsün" demek arasında bir fark var mı? (burada elbette bir eşcinsel'in bir muhitte yaşama hakkıyla, bir ak-trol'ün ekşi'de yazma hakkını kıyas etmiyorum. iki söylem de, bu söylemlere başvuran iki karikatür tip de, farklı olana tahammül etmeyi kendilerine zul görmeleri ve farklı olanların aralarında barınmasından dahi rahatsızlık duymaları açısından hayli benzerler.)

  değer'iniz olsun, bu değer doğru tanımladığınız ve ifade ettiğiniz kavram'lara dayansın lütfen. ifade özgürlüğü öyle kıymetli bir şey ki, sen tahrik olma diye kişi "haksız oluşuna, ahlaksız oluşuna" bakarak susturulamaz, susturulmamalı. akp'lilere duyduğum güçlü antipatinin ahlakımdan, adalet arzumdan geriye bıraktığı son zerrelerle söylüyorum bunları.

  bilahare, her toplum %99'un istediğini uygulamış olsaydı şu an tüm insanoğlu ateşe tapıyor olurdu. açık bir şekilde türkiye o tarafa doğru gidiyor zaten.
 • --- spoiler ---

  game of thrones
  --- spoiler ---

  spoiler vermeden zenginleştirsene anlatımını; ne alakası var ya hayret ki ne hayret.