şükela:  tümü | bugün
713 entry daha
  • başıma bir şey gelmeyecekse itiraf ediyorum. asla izlemediğim, sadece bir kaç sahnesini bildiğim, ne zaman konusu açılsa aynen aynen ... sahnesi çok iyi ya, abi kubrick işte ya... gibi yorumlarımla herkesi kandırdığım bir stanley kubrick filmidir. şu yaşıma kadar farkeden olmadı.
  • 1968 yılında ancak bir çılgının yapabileceği film. o çılgın da tabi ki (bkz: stanley kubrick)’tir. o yıllarda öyle bir filmi başka kimse yapamaz.
  • çağının, hatta günümüzün bile çok ötesinde bi film.

68 yapımı bi filme göre bu çekimler, bu görüntü kalitesi... neredeyse grafiksel açıdan günümüz filmleriyle yarışacak sahneler çıkarılmış. teknolojik ilerlemelere ilişkin öngörü, vizyon ve hayal gücü dönemine göre mükemmel seviyede. hatta bazı tahminler günümüze göre oldukça isabetli yapılmış; tablet cihazlar, uzay çekimleri, görüntülü konuşma teknikleri, uzay mekiği ve istasyonlarının günümüzle benzerliği... bazı yerlerde haliyle teknolojik açıdan daha prematüre öngörülerde bulunulmuş; hala eski mekanik butonların, tuş takımlarının vs kullanılması gibi ama bazı yerlerde de günümüzde bile kullanıma hala geçememiş şeyler öngörülmüş; içinde 360 derece koşulabilen uzak mekikleri veya oldukça insanı robot "hal" gibi.

filmin müzikleri, yarattığı atmosfer ve gerilim olağanüstü. anlatmaya çalıştığı şeyi anlatış şekli insanların filmlerden sıradan şekilde almaya alışık olduğu bilgi bütünlerinden çok daha farklı ve üstü kapalı olduğu için bazı insanların memnun kalmamasını anlayabiliyorum. yukarıda bi arkadaş durumu çok iyi özetlemiş, filmi malt viskiye benzetmiş. katılıyorum. bu filme tüm dünyanın hayran kalma ihtimali yok zira bu kadar ağır, mesaj ve sanat kaygısı güden, alt metni dolu bi filmin herkese hitap etmesi mümkün değil. zaten filmi eleştirebileceğim en büyük ve tek nokta filmin uzunluğu ve bazı sahnelerin gereksiz uzatılması olur. herkesin bildiği o bazı sahneler biraz kısa tutulsa eminim insanların geneli sıkılmazdı.

yine de bu olumsuzluklara rağmen filmin çok özel ve keyif veren bi eser olduğunu düşünüyorum. seyircinin ufuk açan, insanı düşünmeye ve hayal etmeye sevkeden, harika çekimlere sahip, vizyon açısından döneminin millerce ötesinde bi film.
2 entry daha