şükela:  tümü | bugün
 • 2001 krizi bir tecavuz vakaasi idi. hizli bir sekilde oldu bitti.

  yillardir suren an itibari ile 2019 tagi almis olan bu kriz ise bizleri geysasi yapmis durumda. sex kolesi olduk her hafta her gun aci cekiyoruz.
 • 2001- atv, bizim city enflasyon canavarı
  2019- atv, süper güç olduk.
  çok basit bir örnek ama içinde çok şey barındırıyor. 2001 senesinde, trt hariç tüm basın organları sürekli ekonomik kriz, enflasyon, işsizlik ve açlık haberleri yaparlardı.
  günümüzde ise nasıl haberler yaptıkları, nasıl beyin yıkadıkları aşikar. eğer, basın ve tv kanalları, geçmiş haberlerin 10’da 1’i kadar bu durumları yazabilseydi, şu an istanbul seçimlerini değil, genel seçimler konuşuluyor olurdu. hatta şimdi değil, 2-3 sene önce akp tarih olmuştu, tıpkı anap, dyp gibi.

  edit: twiksingercekmucidi‘nin bilgilendirmesi ile trt’in o zamanlar, hükümet kanalı değil, devlet kanalı olduğunu ve tarafsız haber yaptığını bana hatırlattı, paylaşmak isterim.
 • 2001 krizi dış etkenlere, özellikle 1990'ların sonunda önemli bir ekonomik ortağımız olan rusya'nın krize girmesine bağlı olarak gelişmiş, ımf'ten alınmış paranın piyasalarda dolandığı bir döneme denk gelir. 2001'de aynı zamanda sabit kur, değişken faiz metodunun uygulandığını da belirteyim.

  2019 krizi ise türkiye'nin bile isteye girdiği bir krizdir. çünkü ortada dışarıdan alınan fonlar yoktur. ekonomik ortaklarımızın da, ki şu anda malesef onlar büyük ölçüde araplar oluyor, gayet hali vakti yerinde olduğunu da düşünürsek, türkiye tamamen yanlış dış politikası, asla düzeltemediği iç politikası, dengesiz ve düzensiz vergi yönetmelikleri yüzünden uluslararası piyasada güven kaybederek krize davetiye çıkarmıştır.

  edit: @bahves ekledi, yaşanan depremlerin etkisi de 2001 krizi özelinde unutulmamalı.
 • 2001 krizdi.

  2019 kriz değil buhrandır...
 • 2001 yılında kriz olduğu kabul edilirken,

  2019 yılında ehonomi çoh eyi denilerek geçiştirilmektedir.
 • 2001 krizini hükümet kabul ediyordu. 2019 krizini hükümet kabul etmiyor. kriz mriz yok!
 • ekonomist olmasam da iki krizi de yaşayan (hatta kimse söylemese de 2008'deki kriz de teğet geçmedi) bir birey olarak iki kriz arasındaki durumu şöyle tanımlayabilirim.

  2001 krizinde devlet; özelleştirme hamlesi yapabilecek alanlara sahip olarak, sıkı bir mali denetimle bir şekilde toparlanabilmiştir.

  2019'a bakıldığında devlet zaten bütün kurumları ya özelleştirmiş ya da fona devretmiş, mali denetimle uzak yakın alakası olmayan günü birlik salvolara girişmiş, aynı zamanda da savaş, afet vb gibi durumlarda rezerv olarak kullanacak parayı hazineye devretme noktasına gelmiştir.
 • 2001 krizinden önce, 2000 krizi, 1999 krizi gibi başlıklar yoktu.
 • 2001 ekonomik krizi, kasım 2000'de başlayan ve bir takım hamlelerle örtbas edilen kredi krizinin derinleşerek, şubat 2001'de döviz krizinin eklenmesi ile ikiz krize dönüşmesi ile şiddetlenmiştir.

  2019 ekonomik krizi ise 2018 yazından bugüne döviz krizi şeklinde cereyan etmekle birlikte henüz ikiz kriz olarak adlandıracak bir kredi daralması yaşanmamıştır.
 • 2001 deki kamu varlıklarına bakalım, bir de şimdi özelliştirecek varlık kalmadığından bağ bahçe satan kamuya bakalım.