şükela:  tümü | bugün
  • mirgün cabas'ın bu hafta çıkacak kitabı.

haberini duyduğum andan beri merakla bekliyorum. seviyorum bu adamı.
  • yakın tarih aşığı bir insan olarak hemen alıp okumaya başladığım kitap.
  • ismi ofsayt olan kitaptır.
    içeriğini bilmem. umarım yansız, objektif salt bilgi içeriyordur.
  • ismi gol olan kitaptir.
  • mirgun un ayse arman a kitap hakkinda verdigi roportaji

http://www.hurriyet.com.tr/…-kosulda-yasar-40485429
  • muazzam bir kitap. herşeyden önce fikri çok beğendim. 2001 yılına gitmek. ve sonra fikri de kitaba çok iyi aktarmış mirgün cabas. tebrikler.

edit: ayrıca kitabın yazılış hikayesi içeriği hakkında şöyle bir söyleşisi var mirgün cabas'ın ruşen çakır'la tavsiye edilir:

youtube
  • insana bu kadar kısa zamanda ne kadar çok şeyin değişebildiğini hatırlatan kitap.
  • henüz okumadım o nedenle hakkında yorum yapamam ancak bana hobsbawm'ın the age of empire kitabından bir pasajı anımsattı.
    19.yy'ın son çeyreğinde fiyatlarda yaşanan düşüşle birlikte beliren büyük buhranın korumacı devlet politikaları, oligopol yapılanma, taylorizm ve emperyalizmle tedavi altına alınmasını takiben coğrafi bakımından daha geniş, çoğulcu, daha teknolojik bir üretim patlaması yaşanmış. sir thomas lipton çay satarak işte bu dönemde büyük şehirlerin arka sokaklarından 500 şubeli bir deve dönüşmüş örneğin. demokrasiye evrilen siyasal düzende zamanla politikacılar da belli seçmenlerin isteklerine daha çok ağırlık vermeye başlamışlar. iş adamlarından bahsediyorum.
    iş bu koşullarda 1913, dünya savaşı sonrası burjuvazinin ve politikacıların dönmek istediği yıl olmuş hep. fiyat düşüşleriyle rahatlayan işçi sınıfı bile burjuva kadar özlem duymamış 1913'e. ancak hobsbawm bu noktada diyor ki dünya savaşını yaratan ve 1913'e dönmeyi imkansız kılan zaten tam olarak 1913 öncesi koşulların ta kendisiydi.
  • yakın tarihe olayın baş aktörlerinin direk kendi açıklamalarıyla da ışık tutan ve akıcı diliyle kolayca okunan eserdir. şiddetle tavsiye edilir.
  • 2023ten önce çıkarılan muhalif son kitap olma ihtimali olan kitap.