şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aradaki tek farkın 2001 yılında yaşananların medya tarafından özgürce halka sunulması olan versus.
  2018'de medya hala 29 tl'ye et satılabildiğini, wc'nin 1 tl olmasının başarı olduğunu söyleyerek halkı uyutuyor.
 • 2001/2002 krizi finansal bir kriz iken, 2018 krizi reel sektörden ve hane halkından kaynaklıdır.

  reel sektörün 2002’deki borçlarına baktığımızda; milli gelire oranı yüzde 13 iken, bugün yüzde 18 olmuş. bankaların dış borcu yüzde 5,6 iken, yüzde 21’e çıkmış. hane halkının borçları ise 2002’de yüzde 1,8’miş, 2017 sonunda yüzde 16’ya ulaşmış.

  son cümleyi tekrar etme ihtiyacı hissettim. ülkemizde hane halkının, yani sıradan vatandaşların mevcut borcunun, 2002'de milli gelire oranı %1,8 iken, 2018 yılında %16'ya ulaşmış.

  (bkz: winter is coming)
 • 2001'de yazar kasa fırlatan herifin fırlatacak yazar kasasının bile kalmamasıdır.
 • en önemli farkı o dönemde ülkeinin ekonomik durumu kötü bile olsa elinde bir sürü mal mülk vardı.

  şu anda bunların hepsi akp yandaşlarına sudan ucuza satıldı şu anda ülkenin satılacak hiç bir şeyi yok, vergiden başka geliri de kalmadı .

  yıllar sonra belgesellerde izleyecek yani nesiller bir ülke nasıl batırılır bir ülke nasıl soyulur diye. tarihin gördüğü borgia'lar ile beraber en organize suç örgütünün, bir suç örgütünün ailecek nasıl bir ülkeyi yok ettiklerini görecekler.
 • elimizde g.tümüze sokacak duble yollardan başka bişi kalmadığını hatırlatan versus.
 • ikinci sıradaki yazar beyanları doğrudur. 2001'de hane halkı borçlu değildi ve kredi ile bir şeyler alma toplumun geneline yayılmamıştı. ev çılgınlığı, inşaat çılgınlığı yoktu ve insanlar doyumsuz değildi. kısmen doksandört krizini yaşamış halk da daha bilinçliydi ve dövizle borçlanmamıştı. şimdi bu avantajların hepsi de kaybedilmiş halde.

  ancak reel sektör krizinin yanında finans sektör krizi de geliyor. maliyetin daha altında kredi vermek bir yere kadar kompanse edilebilir ama dağıtılan krediler geri alınmaz ise o zaman finans krizi de ardından gelir. iki kriz bir araya geldiğinde de etkisi depremden sonraki tsunami olur. bu yaşanacak mı yaşanmayacak mı işte bunu yaşayarak göreceğiz.
 • 2001 krizi = \/
  2018 ve devamı = l___ı----'
  artık bu süre ne kadar olur bilemem?
 • 2001 yılından 2018'e değişen şeylerle açıklanabilecek hede:

  -2001'den-2018'e yaklaşık 20 milyon genç insan ekonomiye katıldı,
  -vergi tabanı bilmem kaçtan kaça çıktı,
  -kredi kullanım oranı bilmem yüzde kaç artı,

  yani hepimiz donumuzu indirip ekonomiye katıldık, açıktayız. krizden hepimiz etkileneceğiz.
 • birinden önce ülkenin üretiminin yüzde 80’ini yapan bölgede dünya tarihinin en büyük depremlerinden biri olmuştur. sanayi şehirleri aylarca hayalet kasabalara dönmüştür. yaşanan felaket jeoloji bilimlerinde hala ders olarak okutulmaktadır.

  diğerinde acaba ne olmuştur?
 • birinde medya, hükümet, halk krizin varlığını inkar etmiyordu. hükümet çözüm üretmeye çalışıyordu. dışardan derviş'i getirmişlerdi, kemer sıkma politikası filan konuşuluyordu. şimdiki gibi kriz türkiye'yi teğet geçiyor, ekonomi son derece güçlü, kıskanılan ülkeyiz gibi seyler konuşulmuyordu. zaten kimse de inanmazdı o zamanlar. henüz cahilleştirilmemiştik...