şükela:  tümü | bugün
  • 0.60 kuruştan 1,078'e çıkması olayıdır. bugünkü kurun yaklaşık 3 de 1'i.

o dönem çeyrek altın ise 10 tl.
  • 1.000.000 tl olmasın o?

edit: ben teknik düzeltme yaptım. "bağzı davarlar" ise "miiillğğğlyonnn" falan filan yazmışlar.
    işin ekonomik tarafına falan atıf yapmadım.

ha o konuda söyleyecek sözüm ise değeri değişken olmayan kg, lt vb. ölçekler ile o zamanki alım gücü ile bu zamanki alım gücünü karşılaştırmak mantıklı.

ancak burada şunu da eklemek isterim. evimize giren bir emekli maaşı 160.000.000 tl idi, bugün ise 1.500 tl. bu açıdan da bakmak lazım.

her iki noktadan da eleştirilebilir bir durum.
  • alım gücü anlamında 1 tl olması. aramızda milyon kat alım gücüne sahip arkadaşlar var.

(bkz: alışın kuvvetliymiş delikanlı)
  • aynı zamanda 2 yıl önce de 2,18 tl olan kurdur. balık hafızalılar için yazalım, yayalım.
  • doğrusu 1 milyon tl olmasıdır.

o zamanlar 1 milyona sadece 1 dolar alınırkem şimdi lüks bir daire ve hatta villa alırsın
  • alım gücü anlamında 1 tl değildir. zira 1 tl 2001 yılının nominal değeridir.
  • günümüzdeki krizde 3 tl olmasını haklı çıkarmaz.

kuru 15 yılda 3e katlamak da başarı lan aslında...

(bkz: durmak yok devaluasyona devam)
    (bkz: çok şükür hamdolsun inşallah)
  • 1 lira değil 1 milyon diyenlerin ne halt yemeye çamur yaptığını merak ediyorum.

aynı zamanda 6 sıfır atılmadan en büyük banknot 20 (milyon) lira idi, şimdi 200 lira.
  • o günkü 1 milyon tl'yi de bugünkü 1 tl sanmamak lazım.

ekmek 200 gram ve 150 bin liraydı. 1 dolara 1 kilodan fazla ekmek alabiliyordunuz. en son türkiye'ye geldiğimde ekmek 250 gram 1.25 tl idi (değişmediyse) 1 dolar 3 ekmek yani 750 gram değil.

enflasyonu dahil etmeden (hele hele türkiye gibi enflasyonun epey büyük bir sorun olduğu ülkede) böyle hesaplara girişmemek lazım.
  • 1 sıfır daha atalım, 1 dolar 30 kuruş olsun.

(bkz: beyin bedava)