şükela:  tümü | bugün
 • 21 şubat krizi olarak da geçen, 10. cumhurbaşkanı ahmet necdet sezer ve dönemin başbakanı bülent ecevit arasındaki gerilimle başlayan krizdeki gerilimin anayasa kitapçığı fırlatma olayından kaynaklandığını düşünüyorduk tam 16 yıl boyunca. pek de öyle değilmiş. hoş gerçi kriz her türlü çıkardı da 'suikaste kurban gitmesi gereken bir veliaht' gerekiyordu.

  "sezer, yaşanan gerginliğin nedenini ecevit'in fazilet partisi'nin (fp) kapatılmaması için ısrar ettiğini belirterek "sayın ecevit 2 kez bana gelip fazilet'in kapatılmamasını ve anayasa mahkemesi (aym) üyelerine telkinde bulunmamı istedi, ikisinde de reddettim ve aramızda büyük gerginlik oldu. bu gerginlik sürerken, anayasa kitapçığı olayı yaşandı. asıl neden, ecevit'in fp konusundaki isteğiydi'' dedi."

  --- alıntı ---

  türkiye, 19 şubat 2001'deki milli güvenlik kurulu (mgk) toplantısında, cumhurbaşkanı ahmet necdet sezer ile başbakan bülent ecevit arasında yaşanan “anayasa fırlatma'' olayının ardından büyük bir ekonomik krize girdi. borsa yüzde 14.6 düştü, repo faizleri yüzde 760'a fırladı, 7.6 milyar dolarlık döviz çıkışı oldu. 510 bin kişi daha işsiz kaldı. 10'uncu cumhurbaşkanı ahmet necdet sezer’in, 16 yıl sonra ecevit ile aralarındaki gerginliğin, anayasa kitapçığı olayından değil, daha önce fazilet partisi'nin (fp) kapatılması davası nedeniyle başladığını açıkladığı iddia edildi. sezer’in, “sayın ecevit 2 kez bana gelip fazilet'in kapatılmamasını ve anayasa mahkemesi (aym) üyelerine telkinde bulunmamı istedi, ikisinde de reddettim ve aramızda büyük gerginlik oldu. bu gerginlik sürerken, anayasa kitapçığı olayı yaşandı. asıl neden, ecevit'in fp konusundaki isteğiydi” dediği aktarıldı.

  tiyatro kulisinde açıkladı

  sözcü’den emin özgönül’ün haberine göre; sezer bu açıklamasını, sanatçı baykal saran adına geçen hafta ankara'da verilen “tiyatro ödülü” dolayısıyla katıldığı gecede yaptı. ödül alan sanatçı zeynep ekin öner'i tebrik eden sezer, daha sonra kuliste chp mersin milletvekili ve kültür eski bakanı fikri sağlar ile sohbet etti. sağlar sezer'e, tarihi olaylara tanıklık ettiğini belirterek, anılarını yazmasını önerdi. sezer ise 2001 krizinin nedeni olarak gösterilen “anayasa fırlatma'' konusu gibi olaylar yaşadığını, ancak anı kitabı yazmayı düşünmediğini belirterek şunları söyledi: “o olayda da herkes bizim aramızdaki gerginliğin ve ekonomik krizin başlangıcının, anayasa kitapçığı olayından kaynaklandığını zanneder. ancak gerginlik, fazilet partisi'nin kapatılması davası nedeniyle başladı. ecevit 2 kez bana gelip, fazilet'in kapatılmamasını, bunun için arkadaşlarım olan anayasa mahkemesi üyelerine telkinde bulunmamı istedi. hukukun üstünlüğüne inanan ve yıllarca aym'de görev yapan bir kişiye söylediği bu sözlere kırıldım ve reddettim. bir süre sonra yeniden gelip, aynı istekte bulundu. yine reddettim ve o görüşmede aramızdaki gerginlik arttı. bu durum sürerken, 19 şubat'taki anayasa kitapçığı olayı yaşandı. gerginliğin asıl nedeni, ecevit'in fp konusundaki isteğiydi. mgk'da yaşananlar da, bu gerginlikten kaynaklandı.”

  sağlar: kriz zaten başlamıştı

  sezer ile görüşmesini sözcü'ye anlatan sağlar ise şunları kaydetti:

  “sayın sezer'in anlattıklarından, gerginliğin anayasa fırlatma ile başlamadığı anlaşılıyor. merhum ecevit ile aralarında zaten gerginlik var. ekonomideki baş aşağı gidiş de başlamış vaziyette. anayasa fırlatma olmasa da, kriz çıkacaktı. aradan 16 sene geçmiş ve ülkenin gündemini değiştiren bir konuda, olayın bir numaralı tanığından, yeni bir şey öğreniyorsunuz. o gece ben kendisine, önemli olaylara tanıklık ettiğini ve hatıralarını yazmasını, bunun gelecek kuşaklar için de faydalı olacağını söyledim. ama kendisi yazmayı düşünmediğini aktarıp, bu olayı da anlattı.”

  fazilet partisi 2001'de kapatıldı

  refah partisi'nin kapatılması ve necmettin erbakan'ın yasaklı hale gelmesi üzerine 17 aralık 1997'de milli görüş çizgisinde fazilet partisi (fp) kuruldu. genel başkanlığa önce erbakan'ın avukatı ismail alptekin, sonra da recai kutan seçildi. rp'li vekiller, fp'ye katıldı. fp ilk seçimde 105 milletvekiliyle tbmm'ye girdi. merve kavakçı da fp'den vekil seçildi. kavakçı'nın türbanlı olarak tbmm'de yemin etmek istemesi, krize neden oldu ve yemin edemedi. izinsiz abd vatandaşlığı ortaya çıkınca, milletvekilliği de düştü, vatandaşlıktan çıkarıldı. yargıtay cumhuriyet başsavcılığı da “laikliğe aykırı eylemlerin odağı ve kapatılan rp'nin devamı olduğu'' gerekçesiyle fp için 11 mayıs 1999'da kapatma davası açtı. fp, 22 haziran 2001'de sezer'in cumhurbaşkanı, ecevit'in başbakan olduğu dönemde, aym tarafından kapatıldı.

  mgk'daki kitapçık krizinin ardından ekonomi çökmüştü

  19 şubat 2001'deki mgk toplantısında cumhurbaşkanı sezer, başbakan ecevit'in devlet denetleme kurulu'nun bddk'da yaptığı denetimi eleştiren sözlerinden rahatsızlığını iletti. “yasaları bilmeden eleştirmeyin, anayasal yetkim var, denetimin de denetimi olur'' dedi. başbakan yardımcısı hüsamettin özkan ise, “o anayasayı biz de görelim'' cevabını verdi. sezer, buna kızıp, elindeki anayasa kitapçığını ecevit ve özkan'a doğru attı. ecevit ve özkan toplantıyı terk ederken, özkan'ın “nankör kedi” sözü siyasi tarihe geçti. ecevit daha sonra “cumhurbaşkanı terbiye dışı bir üslupla, yüzüme anayasa kitapçığını fırlattı” dedi. olay sonrası ekonomi çöktü.
  --- alıntı ---
  kaynak
 • fazilet hanım ve kızları dizisinin milli iradeye saygısızlık içerdiği gerekçesi ile yayından kaldırılması gerektiğini gösteren gerçekliktir.
 • 2001 krizinin sebebi fazilet partisi, anayasa fırlatma ya da başka bir şey değildir. bir fazilet partisi yüzünden mi devlet borç stoğu olması gerekenin iki katına çıktı? anayasa fırlatıldığı için mi bankalar hortumlandı? krizi tetikleyen olay ancak bunlardan biri olabilir. kriz ise ekonomi iyi yönetilmediği için olabilir.
 • bu ülkenin seçilmiş başbakanına anayasa fırlattı diyerek zamanın cumhurbaşkanını eleştiren ismini vermeyeceğim biri, aynı yetki kendisine geçince ülkenin seçilmiş başbakanını görevden almıştır.
  şu an seçilmiş belediye başkanlarını görevden almaktadır.
  hayat ne garip!
 • doğru değildir.

  anayasa fırlatma falan halka hikayelerdir. senin merkez bankanda 5 milyar dolar dolar rezervi olursa, 10 milyar doları olan herkes gelir doları uçurur. ekonomiyi yönetenler de okyanus ötesine hizmet ediyorsa, her döviz kuru artışında yapar faiz arttırımını. krizimiz hayırlı olsun.

  gelirler senin halkının yıllarca ürettiği emeği bir gecede götürürler. sanayicilerin batar, vatandaşın borca batar, bankaların iflas eder finansal sistemin çöker, bunu düzeltmek isteyen devlet senin vergilerinle batanları kurtarır vs. bir bakarsın 10 yıl geriye gitmişsin. sonra 2-3 sene sana dokunmazlar. sütün dolmasını beklerler. sonra bir daha...bu böyle devam eder. inek gibi sağarlar seni...

  şimdi yapabiliyorlar mı? yok....batan banka var mı? yok.... faizler artsın diye götünü yırtanlar başarabildi mi? yok (paradan para kazanılan bir ülkede, kim riske girip iş yapar??? iş yapılmayan, üretim olmayan ülke nasıl gelişir??)

  işte tüm dertleri bu....
 • bahsi geçen mevzu 'ekonomik kriz fazilet partisinden çıktı' değildir.

  16 yıl boyunca sırf anayasa kitapçığı fırlattılar, istikrar yoktu, solcular titrekti diyerek 2017 yılında bile oy için bu isimleri kullanan, 16 yıl öncesini gösterip halkı korkutan siyasetçiler vardı.

  işte bu siyasetçilerin içinden geldiği milli görüşü korumaya çalışmış karaoğlan ve bunu 16 yıl sonra sezer'den öğreniyoruz.