şükela:  tümü | bugün
  • meraktan tüik - tcmb ve asgari ücret tespit komisyonu verilerini incelerken daha çarpıcı olarak gördüğüm ve bir tablo haline getirdiğim rezalettir.

tablo ile uğraşmak istemeyenler için:
    (tablo ve veriler aşağıda eklenmiştir)

--- rezalet ---

*2018 yılında dolaşımda bulunan toplam banknot sayısı 2009 yılında dolaşımda bulunan banknotların 2 katına, değer olarak karşılığı ise 3.27 katına ulamış durumda. hükümet resmen enflasyonu yasaklayıp bol miktarda para basmak eylemini gerçekleştirme yolunda ilerliyor. belki enflasyon yasaklanmıyor ama kalemlerle oynanarak düşük açıklanıyor.

*2003 tüfe endeksini 100 olarak aldığımızda 2018 şubat ayında bu endeks 333,17 çıkıyor. bu %233.17 artış anlamına geliyor.

*yine aynı yıllar arasındaki yi-üfe endeksi 328,17'ye çıkmış. endeks %238.17 artmış.

*tarım ülkesi olan ülkemizin tarım-üfe endeksi ise 2003 yılında 52.20 olarak belirlenmiş bu endeks 2018 şubat ayında 160.85'e ulaşmış ve 208% artmış.

*2003 yılının ocak ayında elinde 5.000 tl (5.000.000.000 tl) bulunan bir kişinin elindeki paranın alım gücü bugün tam 18.452,44 tl'ye denk geliyor. bugün elinizde bulunan 5.000 tl 2003 yılına göre tam 269% değer kaybetmiş durumda.
    --- rezalet ---

dış borç milli gelirin %53'üne ulaşmış, toplanan ötv kurumlar vergisini geçmiş durumda, işsize ceza olarak gss primi dayatması var, halk fakirleştirilmiş durumda, basın desen kelime olaylarıyla zam değil güncelleme algısı yaratmakla meşkul.

bakan dolar 3.9948 iken dolar 4'e çıktı algısı yanlış açıklaması yapar halkla dalga geçer.
    sorumlusu partinin seçmeni ekonomimiz iyi söylemleri ile uyutulmaktan memnun. oturup neler kaybetmişim diye hesaplamak yok. ekonomiyi eleştirenlere topyekün saldırıyorlar.

bir siyasi partiyi desteklemek bu kadar mı önemli? fakirleşmek pahasına halen futbol takımı tutar gibi parti tutanları anlayamıyorum açıkçası. bizim bilmediğimiz bir şey mi biliyorlar yoksa bir gün çalma fırsatı kendilerine de gelir diye mi susuyorlar?

rezalet puanlamak adettendir diyor ve kendi puanımı vererek sizi tablo ve veriler ile baş başa bırakıyorum.

rezalet puanım: 100 üzerinden 333,17!

hazırladığım tablo
    5000 tl parasal değer hesabı

tedavüldeki banknotların kupür dağılımı
    tefe verileri
    yi-üfe verileri
    tarım-üfe verileri

not: depremin etkisi, mevcut krizin etkisi diyecek olanlar tabloyu paradan altı sıfır atılmasından itibaren inceleyebilirler. malum 6 sıfırı attık 1 milyonluk tuvalet 1 liraya düştü.

düşük çıkarılmak üzere durmadan değiştirilen enflasyon hesaplama kalemlerini de unutmayın. açıklanan enflasyonlar törpülenmiş oranlar.

sıradan tüketici analizidir. konu hakkında uzman olanlar eksik ve yanlışlarımı belirtirse sevinirim.

--- kişisel kriz tecrübesi ---

ekonomik kriz başlıklarında her yıl oluyor durduramıyoruz tarzı dalga geçen aktroller mevcut. bekliyorlar ki 2001'deki gibi bir anda çöküş olsun.

ben size turizm sektöründe işveren biri olarak yaşadıklarımı özetleyeyim:

2005 - kapalıçarşı'da bulunan mülkümü sattım ve yeni bir mağaza açtık. 3500 mt2 içerisinde 3 kat kuyum 1 kat saat ve 1 kat restoran bulunan bir işletme.

yıllık ciromuz 14m euro idi. turist kafilelerini kabul edememeye başladık bir süre sonra. 240 çalışanımız ve ayda yaklaşık ödediğimiz 500.000 usd maaş ile istihdam sağlıyorduk.

2009 - bu mağazayı kapamak durumunda kaldık son cirosu 7m euroya kadar düşmüştü. bizim sektör komisyon ile çalışır 7m euro büyük bir para olarak gözüksede maliyet - masraf - komisyon derken cebe herhangi bir kazanç kalmamaya başladı.

2010 - 1500 mt2 bir mağaza açtık. çalışan sayımız 40 idi. önceki seneler ödediğimiz yüksek maaşlar yerine kişi bazında %50'ye kadar az maaş verdik. bazı kişilere maaş dahi vermiyorduk. satış yaparsa komisyon ödüyorduk.

2014 - bu mağazayı kapatıp 500 mt2 bir mağaza açtım. çalışan sayım 6'ya düştü. maaşlar 1000 usd maksimum olacak şekilde dağıtıldı.

2015 - istanbul'da limanın peşkeş çekilmesi, terör olayları vs. derken tğm mağazalarımı kapamak durumunda kaldım. kuşadası'mda mağaza açtım.

mağaza açıldığında çalışan sayım 3 idi, kendimde maksimumda çalışıyordum. turist kalitesi müthiş düştüğü için işler bombok oldu. yıl sonunda bu mağazayı kapatıp 2016 sezonu için selçuk'a mağaza açtım.

2016 - mağazayı açtıktan sonra işler biraz toparlanıyor gibi oldu ki havaalanı patlaması oldu. kalan bir avuç gemi ve anadolu turları tek tek iptal olmaya başladı. çalışan sayım 1 maaşlı 1 yüzdelikli 2 ikişiydi. darbe girişimi ile beraber sadece tek çalışan bıraktım mağazada. yüzdelikle çalışan kişi hariç nadiren ihtiyaç olursa yine yüzdelikle çalışacak 1 kişi çağırıyordum günlük olarak.

2017 - tüm mağazalar kapandı. istanbul'a döndüm. 650.000 usd borç, 5 milyon dolar alacakla kapattım bu serüveni.

diğer mağazalarda borç 7-8 milyon dolarlara ulaşıyordu. zamanında ufalmadıkları için perişan haldeler.

2018 - darbe girişimi üzerinden 2 yıl geçmiş halen alacaklarım için açtığım davaların savcıları fetöcü diye gönderilmekte ve süreç oldukça uzatılmaya devam etmekte. 1 tane ofisboy çalışıyor yanımda fatura vs. ödemeleri için. asgari ücret ödüyorum ona da.

artık komisyon usulü aracı olarak iş yapıp daha büyük paraları kimseye iş miş vermeden kazanma yolunda ilerliyorum.

2019+ mikseler daha bu ülkede işletme açmam. alacaklarımı toparlayıp şuan yaptıım işe sıfır risk ile devam edip giderim. tek hedefim var 2019 öncesinde alacaklarımı alıp borçlarımı ödemek.

(bkz: 2017 ekonomik krizi)
    (bkz: 2016 ekonomik krizi)
    (bkz: 2015 ekonomik krizi)
    (bkz: 2014 ekonomik krizi)
    (bkz: 2013 ekonomik krizi)
    (bkz: 2012 ekonomik krizi)
    (bkz: 2011 ekonomik krizi)
    (bkz: 2010 ekonomik krizi)
    (bkz: 2009 ekonomik krizi)

bunların hepsi vardı ama yukarıda bahsettiğim tepkisiz seçmen sayesinde daha da derinleşiyor. 2023'e magmaya ulaşmış olur krizin derinliği. biz fakirleşirken tepkisiz kalanlar aç kalacak haberleri yok.
    --- kişisel kriz tecrübesi ---
  • görmezler, göremezler, görmeyecekler.
    frene patlamış kamyon ne zaman nereye çarpacak bilinmiyor.
  • yandaş medyanın sözlüğü esir almış kısmı da bu başlıklara uğramaz onun yerine 270 bin tl'ye alınabilecek en iyi araba başlığına yazar.

tanım: yandaşların artması sebebi ile ilgi görmeyen başlıktır.
  • bu daha iyi günlerimiz dolarda ki en ufak artışın ekonomiye maliyeti 7 milyar dolar ama ülkenin cumhurbaşkanı çıkmış “bırakın doları, dolar aşağı dolar yukarı” demekle yetiniyor. ar-ge çalışmalarına kaynak ayırmamız gerekirken parayı inşaata gömüp her köşebaşına avm dikmekle geliştiğimiz, zenginleştiğimizi zannediyoruz.
  • adam dersine iyi çalışmış dedirten rezalet.
    rezalet puanımı tarımdan yana kullanıyor 100/208 veriyorum. bu arada ahırda ineklere verecek saman kalmadı. bizimkiler ithal samana bayıldılar.
  • durumun kotu olduguna ancak cumhurbaskani soylerse inanirlar. kimseyi hor gormuyorum ama kitle bu maalesef. resmi gazeteye inanmayan adam
  • eğer mağaza yerine müteahhitlik işine girilseydi, şuan bu başlığın açılmamış olacağı rezilliktir. ne demişler "inşaat ya resulallah"
  • ıktidar yanlısı kardeşlerimizin dikkatini çekmeyen başlık. varsa yoksa ekonomik kriz başlıklarında muhaliflere sövsünler ya da muhalifleri fetö ile ilişkilendirmek için götlerinden tavşan çıkarsınlar.

gelin bu verilerin ne kadar yalan olduğunu ispatlayın burada. aslında reisin ekonomiyi ne kadar iyi götürdüğünü ispatlayın.
  • 7/24 atatürk’e sallayan kevaşe tohumlarının uğramadığı başlık.