şükela:  tümü | bugün
 • muhtemelen akp'nin 2007'den önce bir kaç parçaya bölünmesi ile rte'nin hevesinin kursağında kalacağı ama yine de şu anki meclis ile ahmet necdet sezer gibi bir cumhurbaşkanı'nın göreve getirilmesinin zor olduğu seçimlerdir.
 • cumhurbaskanligi makami öyle parasütle inilecek mevki degildir, sonra allah korusun parasütle indiginiz tepeye tanklar çikar, indirirler sizi.. recep tayyip erdogan ancak 2014'te cumhurbaskanligina oynayabilir duruma gelecektir ki, 2015'te ab'ye girmeyi hedefleyen türkiye eger basariya ulasirsa rte'nin de havasi 1500 olacaktir. belki ahmet necdet sezer'den daha ilimli bir cumhurbaskani düsünülecektir akp kulislerinde fakat kamuoyu baskisiyla ahmet necdet sezer 1 dönem daha cumhurbaskanligi yapacaktir diye düsünüyorum..

  ps: yalniz hala emin degilim, cumhurbaskanliginin son seçimlerinden sonra görev süresi/dönem sayisi ile ilgili birseyler degismisti galiba..

  editle gelen göt olma durumu : maniaque sagolsun, dürterek uyardi, sadece bir dönem cumhurbaskanligi yapilabilecegini.. o zaman durum sudur ki tirnak içinde söylüyorum anlayin diye : "siçtik"
 • "alisamadim" tarzi mektuplarin ankara'ya tipi halinde yagmaya baslamasina neden olabilecek seçim.

  su andaki görüntüye göre beklenen senaryo gerçeklesip, tahmin edilen pozisyonlar alindiginda, birilerinin aşağıdan gönderip, digerinin yukaridan mühürü basmaya baslamasi halinde, sonunda çıngar çikmasi muhtemel seçim.
 • "vetosuz yasalara merhaba" diyecegimiz seçimdir... artik tbmm'den jet hiziyla geçecek her türlü(!) yasa cumhurbaskanligindan da hiz kaybetmeden yoluna devam edecektir... "allah sonumuzu hayir etsin insallah"...
  (nerede demokrasi??? nerede laiklik???)
 • türkiye gibi herseyin çok hizli degistigi ortalama 16 ayda bir hükümet kurulan bir ülkede konusmak çok zor olsa da cumhurbaskani olma hayallerini de göz önüne aldigimizda rte nin koltuga oturacagini düsündügüm seçim. bu durumda akp iktidarinin çikartmaya çalistigi ideolojik içerikli yasalarin karsisinda duracak ahmet necdet sezer gibi bir engel kalmayacak ve rte gül ün kendisine gönderdigi her seyi imzalayacak (rte yerine gül ya da arınç olsa da sonuç değişmez). sonrasi allah kerim... artik amerikanin istedigi gibi bir ilimli islam ülkesi mi oluruz yoksa seriata mi geçeriz yoksa mgk hött der de bir seyler mi olur bilmem.

  ekleme(temmuz 2007): evet gerçekten de ilginç bir ülkedeyiz*
 • recep tayyip erdoganin cumhurbaskani oldugunda kaybedecegi yetkileri ve pasifize olacagini bildiginden dolayi
  (bkz: cumhurbaskani)
  (bkz: basbakan)
  gerçeklesmeden önce bi takim yasalari, aslinda anayasayi degistirecegi seçim.
  nitekim böylece sembolik bir cumhurbaskani olmaktan çikip, aktif bir lider haline gelmek emelinde olabilir. ne de olsa basbakanlik makami cumhurbaskanligi makamindan daha fazla aktif yetkiye sahiptir.
  tabi bunlar varsayimdir. ve keske öyle de kalsalar.
 • erdogan cumhurbaskani olursa turgut ozali ornek alacagi unutulmamalidir. bu durumda basbakan'in abdullah gul olmasi sanilanin aksine zayif bir ihtimaldir.
 • 2007'de yasar büyükanit'in genelkurmay baskani olacagi hesap edilince baya ilginç geçmesi muhtemel seçim.
 • aksi sonuçlar dogurmasi muhtemel bir seçim olacaktir elbette rte nin cumhurbaskani olmasi.korkularimiz elbette kiminin sevinçleri olacaktir ancak ülke yönetmek kolay bir is olmadigindan ülke yönetiminde söz sahibi olmakta kolay degildir.bu sebepten bazi insanlarin düsündügü gibi hiç bir sey göründügü kadar kolay degildir.bilgisayarimizda ki oyunlar kadar çözülmesi basit ve kesin sonuçlara çikan bir sey degildir.özellikle kuvvetler ayriligi dedigimiz ve demokrasinin yapitaslarindan olan terimler unutulmamalidir.
 • recep tayyip erdogan'in, belediye baskanligindan da önce dile getirdigi "o makamda birgün imam hatip mezunu bir kisi oturacaktir" öngörüsünün gerçeklesecegi kuvvetle muhtemel olan seçim.