şükela:  tümü | bugün
 • ekonomi politik'e odaklanilacak yil olacaktir zannimca. dunyanin tepesine oturan finsans sektorunun yerinden edilme cabalarini izleyecegiz. $imdilik sistemi kurtarma cabalari devam ediyor. o i$ bittiginde sira ensesi kalin suclulari mahkemeye cikartmaya gelmeli.

  (bkz: ekonomi politik/#14695984) (bkz: attac/#3697212)
 • dün izlediğim öğle haberlerine göre abd'nin bölünebileceği iddialarının gündeme taşınmasına sebep olan kriz.abd'yi bilmem ama böyle giderse bölüne bölüne yapılan harcamalarım yüzünden kredi kartı borcum beni aileme ikiye böldürecek.
 • kapitalizmin neoliberal uygulamasının tüm prestijini kaybedeceği kriz. keynesyen ekonomi politikaları çerçevesinde burjuvaziye rağmen burjuvazi için ekonomiye devlet müdahalelerinin artacağı dönem. aynı zamanda sınıf mücadelelerin yoğunlaşması ve dünyanın birçok noktasında alt sınırf ayaklanmaları çıkması buna mukabil burjuva iktidarının sertleşerek faşist biçimler alması beklenebilir.
 • dövizin yükselmesi, dış piyasalardaki olumsuzluk, imkb nin düşmesi derken en büyük sorunumuz olan işsizlik görmezden geliniyor.. başbakan bu tabloya bakmaya korksa da, görmezden gelmeye çalışsa da, işsizlik her yerden kendini gösteriyor.. görmezden geldiği her gün ise uçuruma biraz daha hızlı sürükleniyoruz, tabii ki bir tek rte kurtaramaz bu krizden ülkemizi fakat görmezden gelerek de düzlüğe çıkamayacağımız kesin..
 • konuya yeni başlayanlar için anahatları ile bir geçmiş ve nedenleri` : kişisel görüşümüz` özetleyelim.
  çok uzak olmayan bir geçmişte` : yaklaşık bir yılbirileri : genelde amerikalılar` taraf olmadıkları ticaret işlemleri için götlerinden teminat uydurup veya eski teminatları yeni adlarla farklı kişilere bir daha satıp kredi yaratmakta bu krediler ve bu kredilerin sigortalarının primleri ile kendilerinin ve hizmet edenlerinin geçimlerin idame ettirip boğaz tokluğuna yaşayıp gitmektedirler` : canım havyarla beslenmelerinde ne kötülük var` elalemde bu harikulade topluluğa gıpta ile bakıp onlardan biri olabilmek için gidip bu topluluğun ülkelerindeki menkul ve gayrimenkulleri almaktadırlar. bu esnada hedge fonlar finansal akışkanlıktan yararlanarak bir çok ülkeyi fonlamaktadır. ne üdüğü belirsiz bu fonlarca abad edilen dış dengeleri bozuk bu ülkeler bu işi eskiden beri yapmakta olan imf' ye dil çıkarmaktadırlar ve paraları değer kazandığı için kendilerini güçlenmiş zannetmektedirler. o kadar ki dünyanın hakimine maymun muamelesi çekmektedirler` : venezüella, iran, türkiye ve hatta hamas`

  daha sonra devam ederiz
 • bir birim üretimin üzerinde yaratılan ticaret ve buna bağlı olarak genişleyen menkul ve gayrimenkul balonu merkez bankalarını ve onların ağa babasını` : fed` daha fazla para yaratmaya zorlar ki bu tüm dünya piyasalarını enerji` : petrol ve doğal gaz` ve emtia piyasalarında fiatları yükselterek piyasa getirilerini ponzi finansmana dönüştüren tek yönlü bahis piyasasına çevirir.
  ta ki (bkz: galatyphoon) namlı sözlük yazarı ulan ortalıkta o kadar fazla abd doları var ki adamlar açıklamaya utanıyorlar bu yüzden m3 para verisini yayınlamaz oldular deyinceye kadar. bir takım sözlük yazarları kriz çıkacak demeye başlar. bu arada g7 ulan bu hedge fonlar fazla olmaya başladılar bunların yüzünden petrolcülerin götü kalktı, imf' nin yüzüne kimse bakmıyor, eski krizleri çıkartmakla suçlanmaktan şamar oğlanına döndüler bu gidişe bir dur diyelim derler ve aralarında fısır fısır konuşular. bu konuşmaların etkisiyle midir bilinmez hedge fonların ana kaynağı japon merkez bankası önce yok aga ben her gelene kredi vermiycem der arkasından bu iş böyle olmuyor birde fazileri artırsammı diye yüksek sesle söylenmeye başlar. lafı üstüne alınan fonlara bir ürperme gelir ulan azrail mi yokladı acep deyip tırsarlar ve bu ölümlü dünyada napçaz serveti paranın yüzü sıcak anasını satayım deyip satışa geçerler.
  diğer taraftan amerikalılar ırak savaşı harcamalrını azaltmışlar ve hatta durdurmuşalr öte yandan çinliler ise olimpiyatlar gitti inşaat bitti diyerek mal alımını azaltmaya başlarlar. toplam talepte başlayan gerileme ile birlikte hedge fon satışları ile birleşince menkul ve gayrimenkul fiatlarında durağanlığa ve kredi teminat yetersizliğine ve dahi kredilerin geri çağrılmaya başlamasına neden olur ki bu kredilerin hanimiş hanimiş diye sevilen teminatlarının bu muymuş ulan diye nitelenmesine yol açar. sonrasında kimin kime nerede, ne zaman, ne kadar verdiği` : krediyi kastediyorum anacımkonuşulmaya başlanır ki orası dedikoduya girer : ayıp`

  ha hacım yeri gelmişkene onuda diyivereyim: finans ve ekonomi jargonu ile konuşmak veya yazmak tanıdıkların yanında anlamasınlar diye yabancı dilde konuşmaya benzer, mal oluruz diye kullanmadık, yoksam jarganuda öttürürüz alimallah
 • servet limiti kanunu çıkmadıkça geçmiyecek kriz. efenim servet limiti bendenizin kriz önlemlerine katkı olarak düşündüğüm nacizane bir fikrimdir. temeli, servet sahiplerine bir milyar doları * geçme izni verilmemesine dayanır.
  insanın çok acayip lüks içinde, ultra rafine yaşaması için illa yirmibir milyar doları olması gerekmez, bir milyar dolara da pek hoş bir hayat sürebilir. ada mı alıcan? al abicim. jet mi alacan? al abicim. uzaya mı çıkacan? çık baba. dibini mi dövdürecen? bak geldi rocco. parası bir milyara yaklaşan milyonerin hükümet el koyacak korkusuyla harcadığı paracıklar bir şekilde çarkların dönmesine katkı sağlayacaktır.
  herkesin fedakarlık yapmasını gerektiren, ellibeş * yaş üstünün hayatını sona erdirme fikrimi annemin suratıma tükürmesinden ötürü erteliyorum.

  peşin edit: servet limitinden servet çetin ile ilgili uzun vadeli espri arama, güzel bişii çıkmıyo.
 • sokaktaki vatandaş için bu ülkede kriz dolara endekslidir. yani dolar çıkmışsa kriz vardır, çıkmamışsa durum ciddi değil demektir. hayır diğer verileri geçtim hani mesela tüm para birimleri üçe katlansa ama dolar aynı kalsa bizim millet yine de çok endişelenmez. hayır ekonomik verilere bakıyorsun sıradan vatandaş için dolardan çok daha endişe verici olması gereken işsizlik rakamı cumhuriyet tarihi rekoru kırmış. ha pardon o kadınların suçuydu evet. evlerinde oturmamışlardı. neyse şöyle bir bakalım: kapasite kullanımı dipte, bütçe açığı; işsizlik zirvede. para kalmadığı için ithalatta talep düşmesi ve emtia fiyatlarının gerilemesi nedeniyle dolar fazla tırmanmıyor ama bu iyi midir? hayır doların görece kabul edilebilir düzeyde seyretmesi işlerin kötü olduğunu gösteriyor aksine. ama yok işte bizde anlayış farklı. ekonomi otoriteleri hep diyor. hayatında misak-ı milli sınırını terk etmemiş, dövizle tek bir alışveriş yapmamış adamın bile derdi dolar.

  hastanın kan basıncı dibe vurmuş, idrarında kan var, titreme nöbetleri geçiriyor, sürekli kusuyor ama bizim tek derdimiz ateşi. "ateşi kaç?" diyoruz.

  "38.3 biraz yüksek gibi."
  ortam sıcak ondandır deyip geçiyor hala vatandaşın bir kısmı.

  semptomlar ortada. hastalık hızla ilerliyor. daha kötüye gideceğini bas bas bağırıyor. doktor olması gerekenler ise hastalığın teğet geçtiğini savunmakta. "sen kendini hasta zannediyorsun. sana hasta diyenler seni böyle moralsizleştirdiği için kendini kötü hissediyorsun" diyerek telkinle tedavide çığır açtılar. işte sırta bardak çekme gibi 1-2 yöntem deniyorlar yeni yeni.

  bir de okuyup üfleseler ekonomiyi tam kendilerine yakışan şifa yöntemini bulmuş olacaklar.

  bunların tıp anlayışı çıkıkçı, şifacıdan öte gitmez. ekonomiye de aynı bakıyorlar.

  yazık ki ateşi çok yok ya. hasta hasta olduğunun tam farkında değil.
 • halkı ne kadar vurursa akp'nin çöküşünü o kadar hızlandıracak kriz.